Czy mamy do czynienia z plagą kleszczy

Czy mamy do czynienia z plagą kleszczy?

16 kwietnia 2018

Ostatnie zimy są niezwykle łagodne i ciepłe, co niestety sprzyja zwiększeniu się liczby kleszczy w Polsce. Wyższe temperatury sprawiają, że pasożyty z roku na rok zwiększają swój zasięg występowania i pojawiają się w nowych miejscach. Śmiało możemy powiedzieć, że już w marcu tego roku rozpoczął się sezon na kleszcze i należy na nie szczególnie uważać.

Nie pociesza także informacja, że z roku na rok systematycznie wraz z liczbą kleszczy wzrasta liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). O ile borelioza (którą również przenoszą kleszcze) może być leczona przy pomocy antybiotyków, to niestety w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu nie znaleziono żadnej skutecznej formy leczenia, co w konsekwencji sprawia, że choroba ta może zagrażać życiu człowieka. Początkowe objawy przypominają grypę, dlatego często są one lekceważone. W wyniku zakażenia KZM może dochodzić do zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. U ponad połowy zakażonych może dojść do długotrwałych powikłań neurologicznych,a w nielicznych przypadkach nawet do zgonu.

Co możemy zrobić i jak bronić się przed kleszczami? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że kleszcze nie występują jedynie w lasach, ale także w miastach – w miejskich parkach i przydomowych ogródkach. Powinniśmy zadbać o naszą odporność i w miarę możliwości unikać kontaktu z tymi pasożytami. W praktyce sprowadza się to do odpowiedniego ubioru, np. jeśli wybieramy się na wycieczkę załóżmy długie spodnie i wyższe obuwie, aby utrudnić kleszczom dostęp do naszej skóry. Obligatoryjnie korzystajmy z dostępnych na rynku repelentów odstraszających kleszcze. Powinniśmy również systematycznie oglądać nasze ciało i skórę i zwracać szczególną uwagę na różnego rodzaju zaczerwienienia i obrzęki. Na rynku dostępne są również szczepionki przeciw kleszczom, które mają na celu uodpornienie przeciw zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Wszelkie informacje na temat szczepionki, jej skuteczności, schematu jej podawania czy skutków ubocznych prosimy oczywiście konsultować z lekarzem.

Kleszcze to wyjątkowo odporne pajęczaki – w swoich tchawkach gromadzą spore zapasy powietrza, co umożliwia im przetrwanie w potencjalnie śmiertelnych warunkach. Pierwszy szczyt ich aktywności przychodzi wraz z wiosennym ociepleniem, przełom maja i czerwca, jednak ze względu na łagodniejsze zimy kleszcze zaczynają budzić się do życia już na przełomie marca i kwietnia. Ich drugi szczyt aktywności przypada na wrzesień. Kleszcze mają swój własny rytm dobowy – żerują rano, po południu zauważany jest spadek ich aktywności, z kolei wieczorem ich aktywność ponownie wzrasta. Artykuł o kleszczach znajdziesz tutaj https://ratapest.pl/blog/kleszcze-kilka-faktow-ktore-moga-nam-pomoc.

To, co my jesteśmy w stanie zaproponować to zabiegi mające na celu zwalczanie kleszczy. O metodach zwalczania kleszczy (i nie tylko) możesz przeczytać tutaj https://ratapest.pl/uslugi/zwalczanie-meszek-i-kleszczy

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.