10 powodów, dla których należy usuwać barszcz Sosnowskiego

10 powodów, dla których należy usuwać barszcz Sosnowskiego

5 kwietnia 2016

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która do naszego kraju została sprowadzona w dobrej wierze - miał służyć rolnikom. Nasza szerokość geograficzna ujawniła jego wady i dała mu takie warunki wzrostu, że zaczął być zagrożeniem. Dlaczego należy go bezwzględnie usuwać?

1. Jest podobny do kopru

Jest podobny do kopru, dlatego łatwo go pomylić z nieszkodliwą rośliną. Mimo że potrafi osiągać nawet 4 metry, na ogół wygląda niewinnie. Polacy nie są przyzwyczajeni do tego, że w ich otoczeniu może rosnąć niebezpieczna roślina i nie są świadomi zagrożenia, jakie niesie przebywanie w pobliżu Barszczu.

2. Powoduje rozległe oparzenia skóry

Barszcz Sosnowskiego zawiera furanokumaryny – to szkodliwe substancje obecne w jego soku, które pod wpływem światła słonecznego, a zwłaszcza promieni UVA i UVB, łączą się z DNA komórek skóry człowieka doprowadzając do poważnych oparzeń (fotodermatoza) II i III stopnia. Na powstanie i wielkość oparzeń mają wpływ temperatura powietrza, wilgotność, a nawet spocenie się skóry.

3. Plamy po oparzeniach zostaną na kilka lat

Cierpienie spowodowane poparzeniami to nie koniec. Furanokumaryny wydzielane przez Barszcz działają nawet po wygojeniu się oparzeń. Wpływają one na pracę komórek skóry, skutkiem czego jest produkowanie większej ilości melaniny i powstawanie ciemnych plam (hiperpigmentacja). Plamy te utrzymują się nawet przez kilka lat, uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV, pozostawiają także blizny.

4. Groźny także dla dróg oddechowych

Okazuje się, że Barszcz Sosnowskiego działa także na drogi oddechowe ludzi, powodując podrażnienie, a w skrajnych przypadkach oparzenie. Leczenie takich oparzeń jest trudne, one same powodują duże cierpienie i ból.

5. Wykazuje działanie rakotwórcze

Naukowcy odkryli, że obecne w Barszczu furanokumaryny mają działanie rakotwórcze. Furanokumaryny uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne, przez co mogą podwyższać ryzyko zachorowania na jeden z najgroźniejszych nowotworów – czerniaka.

6. Może uszkodzić płód

Naukowcy zauważyli także związek między oddziaływaniem niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez Barszcz Sosnowskiego a wadami płodu u kobiet ciężarnych, które miały w czasie ciąży kontakt z tą rośliną.

7. Niebezpieczny nawet odległość

Nie musisz Barszczu Sosnowskiego dotykać, żeby odczuć negatywne skutki jego oddziaływania. Wszystko przez olejki eteryczne wydzielane przez tę roślinę. Samo ich wdychanie może wywołać bóle głowy, zawroty oraz nudności. Jest to niebezpieczne dla osób usuwających roślinę, które siłą rzeczy pozostają w zasięgu jej oddziaływania, ale także np. dla dzieci, które – nieświadome zagrożenia – mogą bawić się w pobliżu Barszczu wiele godzin.

8. Barszcz jest gatunkiem inwazyjnym

Barszcz Sosnowskiego posiada cechy, dzięki którym potrafi szybko opanować teren i zyskać przewagę nad rosnącą na nim wcześniej roślinnością. Jest to gatunek na tyle silny, że stał się zagrożeniem dla rodzimych gatunków roślin – wypiera je bowiem, rozszerzając swoją kolonię. Jego rozłożyste liście ograniczają roślinom dostęp światła nawet o 80%, przez co rośliny światłolubne wymierają, ustępując miejsca szkodnikowi. Powoduje to degradację środowiska, zaburzenie równowagi środowiskowej i ograniczenie dostępności terenów.

9. Powoduje erozję brzegów rzek

Barszcz Sosnowskiego szczególnie upodobał sobie m.in. brzegi wód. Niestety wypiera rosnące na nich rośliny kłączowe, które w naturalny sposób wzmacniają brzegi. Wiąże się z tym m.in. niebezpieczeństwo wzrostu zagrożenia powodziowego, spadek retencji czy zmiany w przepływach rzek. Barszcz ponadto niekorzystnie wpływa na faunę nadbrzeżną.

10. Jest mrozoodporny i cienioznośny

Mróz nie jest wrogiem Barszczu i w żaden sposób nie wpływa na jego populację. Młode Barszcze przetrwają mróz do -7 stopni, ale już w drugim roku roślina zniesie nawet -25 stopni, a pod śniegiem nawet -45! Jest też rośliną, która nie potrzebuje za dużo słońca, co powoduje, że łatwo mu wnikać do lasów i je niszczyć.

Tych 10 powodów nie pozostawia wątpliwości, że Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna i inwazyjna roślina stanowiąca poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin. Szczegółowo o tych zagrożeniach pisaliśmy we wpisie Czy Barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie? Usunięcie Barszczu jest trudne, we własnym zakresie włożony wysiłek często nie przynosi żadnego skutku, a roślina dalej się rozrasta. Dlatego polecamy skorzystanie ze specjalistycznej firmy o sporym doświadczeniu.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.