slider-image

Domowe sposoby na pluskwy

3 lipca 2024

Niejednokrotnie zaglądając na grupy tworzone w celach rozpoznawania wszelkiego rodzaju robactwa natrafiam na pytania: „czy to jest pluskwa?”. W większości przypadków odpowiedź jest niestety twierdząca, co przyprawia autorów postów o zawrót głowy…i nie tylko. Od razu pojawia się rzesza użytkowników promująca „domowe sposoby na pluskwy”. No właśnie, moi drodzy, czy można zwalczyć pluskwę domowymi sposobami?

Domowe sposoby na pluskwy to temat rzeka. Niestety, z doświadczenia wiemy, że na niewiele się zdadzą, ale poświęćmy im trochę więcej uwagi.

Czy ocet na pluskwy działa?

Stary, domowy i tani sposób na pluskwy, czyli ocet. Jego siła ma wynikać stąd, że pluskwy nie lubią mocnych, ostrych, korzennych oraz kwaśnych zapachów. Odstrasza je więc mięta, lawenda, cytrusy, kurkuma, goździki i ‘’ten” słynny ocet. Jak ma się go niby stosować? Bo przecież nie wlejesz go w szpary w meblach czy nie rozlejesz bezpośrednio na materac. Pozbędziesz się wtedy na pewno jednego – swoich mebli.

Miłośnicy domowych sposobów na robactwo proponują polewanie lub pryskanie octem samych pluskiew wędrujących po łóżku i meblach. Poważnie? Jak już zapewne czytałeś poprzednie artykuły na blogu, doskonale wiesz, że za dnia ciężko pluskwy dostrzec. Wychodzą na żer w nocy, a za dnia chowają się między innymi w szpary łóżek. Inny sposób to spryskanie octem poduszek i pościeli, co miałoby na celu odstraszenie szkodników i zmniejszenie liczby ugryzień. No tak, ale nie rozwiąże to za bardzo problemu, a sam zapach octu jest mocno drażniący, zarówno na nasze błony śluzowe jak i na skórę.

Częste pranie pościeli oraz parownica – idealne rozwiązanie na pluskwy?

Mówi się, że pluskwy i ich jaja giną w wyższych temperaturach, dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się częste pranie pościeli oraz użycie parownicy. Pierwszy krok to dokładne wypranie pościeli i ubrań, w których się spało. W temperaturze minimum 50 stopni, na minimum 2 godziny i z dużą ilością proszku do prania… Co do materaca to propozycje są dwie – albo wyrzucamy albo odkurzamy, traktujemy gorącą parą wodną i pozostawiamy do wyschnięcia. Autor domowych sposobów proponuje również użycie żelazka, bo jak potem zaznacza: „Insekty nie mają szans w starciu z wysoką temperaturą”.

Otóż, pranie pościeli nie rozwiąże sedna problemu. Pluskwy poruszają się z prędkością mrówek, a dzięki swojej spłaszczonej budowie ciała są w stanie schować się w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Nie są obecne tylko w łóżku, mogą rozprzestrzeniać się po całym mieszkaniu. Częste pranie pościeli nie sprawi, że nie zamieszkają u nas pluskwy, a w przypadku kiedy już są, że całkowicie znikną. Podobnie z parownicą, która uznawana jest za najlepszy i najbezpieczniejszy z domowych sposobów w walce z pluskwami. Być może uda Ci się wybić część owadów, ale parownica nie sprawi, że pluskwy nie wrócą.

Ogólnodostępne środki owadobójcze lekarstwem na pluskwy. Czy aby na pewno?

Jeśli inne domowe sposoby na pluskwy nie działają to może warto sięgnąć po specjalistyczne środki owadobójcze, dostępne w marketach i sklepach budowlanych? Autor poradnika zaznacza, że środki te należy używać z odpowiednią ostrożnością i ze względu na ich ‘’mocny” skład nie powinniśmy stosować ich bezpośrednio na materac i pościel. Można za to zastosować je na listwy przypodłogowe lub na nogi łóżka, tak, żeby pluskwy nie miały ochoty na dalszą wspinaczkę.

Chemia dostępna w marketach może jedynie doraźnie wyeliminować problem. Trzeba mieć na uwadze fakt, że stężenie substancji czynnej w takich preparatach jest stosunkowo niskie. Ponadto nieodpowiednio użyta może obniżyć skuteczność zabiegu, albo sprawić, że pluskwy uodpornią się na substancję czynną i problem eskaluje. Czy małe czy duże stężanie to zawsze chemia, a więc używać jej powinny osoby do tego celu przeszkolone.

Dobra rada – zaufaj profesjonalistom!

Podsumowując, domowe sposoby na zwalczanie pluskwy mogą nieco poprawić naszą sytuację. Ale na krótko. Możemy i powinniśmy utrzymywać dom w czystości, nie zagracać go niepotrzebnymi przedmiotami. To nie uchroni nas przed ewentualnym pojawieniem się pluskiew czy też nie pomoże w ich likwidacji, ale na pewno pozwoli na szybkie wykrycie problemu. Musimy pamiętać, że pluskwy nie biorą się z brudu i braku higieny, więc i w bardzo czystym mieszkaniu mogą one znaleźć swoją przystań (wystarczy, że domownik przypadkowo je skądś przyniesie).

Nie warto inwestować w ogólnodostępne środki owadobójcze, a co gorsza w specjalne pokrowce na materace, które mają nas uchronić przed ugryzieniami pluskiew. Nie wyrzucajmy też materacy, łóżek i innych mebli – spokojnie można pozbyć się pluskiew nie pozbywając się mebli.

Jako profesjonalna firma DDD zawsze radzimy – skorzystaj z usług tych, którzy znają się na rzeczy. To co nas wyróżnia to doświadczenie, praktyka i wiedza. Wszystko to potwierdzone certyfikatami i podparte opiniami zadowolonych klientów. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.