17 lutego 2016
Na główne składniki alergenów kurzu wewnątrzmieszkalnego składają się: alergeny roztoczy kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych i alergeny grzybów pleśniowych.
Roztocza znajdziemy wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Nie musi być on dla nas widoczny gołym okiem. Największe skupiska roztoczy występują w głębi tapicerowanych mebli, dywanach, zasłonach, w pluszowych zabawkach, a przede wszystkim w fotelach i naszych łóżkach. Panujące w nich warunki są optymalne do ich rozwoju. Zważywszy na fakt, że jest tam większa wilgoć (ok.70-80%), ciepło (ok.20-25 st. C) oraz spora ilość złuszczonego naskórka, którym się żywią, powierzchnie te są głównym problemem alergików. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym szybkiemu rozwojowi jest rzadkie wietrzenie oraz długi sezon grzewczy i ogólne zaniedbania wynikające z nieumiejętnego sprzątania.
Najlepiej poznane pod względem szkodliwości, a zarazem mające zasieg kosmopolityczny są roztocza z rodzaju Dermatophagoides np. Skórożarłóczek skryty, którego alergeny (głównie odchody) odgrywają kluczową rolę w rozwoju astmy oskrzelowej. Innymi bardzo popularnymi są roztocza z gatunku Świerzbowiec ludzki, który pasożytując na powierzchni skóry ludzi i zwierząt wywołuję chorobę zwaną świerzbem. Kolejnym roztoczem o światowym zasięgu jest Nużeniec ludzki bytujący w gruczołach skóry człowieka i torebkach włosowych. Wywołuje on chorobę zwaną nużycą, która ujawnia się w postaci ropiejących krost. Do dziś opisano ok. 30 tys. gatunków roztoczy o różnej specyfice. Wiele z nich jest niebezpiecznych dla naszego zdrowia i wymaga zastosowania zintegrowanych metod zabezpieczania przez roztoczami.
Alergia na zwierzęta domowe jest coraz częstszym problemem. Poziom zachorowań na ten rodzaj uczulenia bywa porównywalny do nadwrażliwości na pyłki roślin. bądź roztocza kurzu domowego. Za rozwój nadwrażliwości głównie odpowiadają zwierzęta, z którymi mamy najczęstszy kontakt w swoich domach, czyli psy i koty. Należy zwrócić także uwagę na alergeny (szczurów, myszy) występujące praktycznie w większości budynków poczynając od piwnic. Z uwagi na to , że miejsca ich występowania nie są poddawane odpowiednim zabiegom np. po akcji deratyzacyjnej, to ich obecność jest równie popularna.
Główną przyczyną reakcji alergicznych jest naskórek zwierząt, gruczoły potowe, ich ślina i mocz. Dany alergen jest rozprowadzany przez zwierzę podczas lizania na powierzchni sierści. Śluz wysycha, natomiast zawarte w nich alergeny stają się lotne. Następnie już droga wziewną dostają się do układu oddechowego, a więc do organizmu. Wbrew panującej opinii sama w sobie sierść znajduje się na ostatnim miejscu wśród czynników alergennych.
Niestety grzyby pleśniowe są wszechobecne w otoczeniu człowieka. Rozwijają się w miejscach, gdzie występuje odpowiednia ilość substancji odżywczych. Odpowiadają za rozkład materii organicznej, czyli obumarłych resztek zwierzęcych i roślinnych. Mogą wywoływać wiele różnych schorzeń, w tym alergię. Istotną rolę w rozwoju alergii odgrywa kilkanaście z nich. Należy przede wszystkim wymienić pleśnie z rodzaju Cladosporium, Aspergillus, Alternaria i Penicillium.
U niektórych osób wystepoiwanie astmy ma ścisły związek z nadwrażliwości na grzyby pleśniowe, a wysokie stężenie alergenów produkowanych przez te organizmy może wyzwalać objawy układu: oddechowego, nerwowego, immunologicznego lub skóry.
Do najczęstszych objawów alergii na kurz należą częste kichanie, objawy alergicznego nieżytu nosa, zapalenie spojówek, objawy astmy, bóle głowy, znużenie, atopowe zapalenie skóry (AZS), depresja.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.