dezynfekcja

Dezynfekcja – dlaczego jest ważna?

Nasze zdrowie oraz żywność narażone są na niewidoczne zagrożenia. Drobnoustroje, bakterie, wirusy i grzyby są wyzwaniem dla naszego układu odpornościowego, który czasem przegrywa z nimi walkę. Kończy się to dla nas chorobą. Zabiegiem, który skutecznie usunie ten problem, jest dezynfekcja.

Jaki jest cel dezynfekcji?

W dzisiejszych czasach dezynfekcja jest szczególnie ważna, ponieważ wirusy i bakterie bardzo szybko się rozprzestrzeniają i stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne jest usunięcie ich z powierzchni, na których się znajdują.

Dzięki dezynfekcji przedmioty oraz pomieszczenia stają się wolne od drobnoustrojów i ich form wegetatywnych. Zabieg nie sprawi, że staną się jałowe, czyli całkowicie wolne od drobnoustrojów. Zabieg na pewno ograniczy ich liczbę na tyle, aby otoczenie było bezpieczne dla ludzi i nie powodowało ryzyka infekcji.

Dezynfekcja – w jaki sposób działamy?

Dezynfekcja jest procesem, w którym usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy. Proces ma na celu zniszczenie mikroorganizmów chorobotwórczych, które mogą prowadzić do chorób zakaźnych. W celu uzyskania najlepszych efektów każdorazowo dobieramy metodę dezynfekcji do konkretnego przypadku. Istnieje wiele sposobów przywrócenia czystości biologicznej przedmiotom i pomieszczeniom:

 • Para wodna, o temperaturze 100-105 stopni Celsjusza i odpowiednio dobranym ciśnieniu;
 • Promieniowanie UV, o odpowiedniej długości fali, sprawdza się przy dezynfekowaniu powietrza;
 • Dezynfekcja chemiczna, przy użyciu między innymi zamgławiacza (zamgławianie ULV);
 • Ozonowanie, przy użyciu najwyższej klasy generatorów ozonu.

Dlaczego warto wybrać firmę Ratapest?

Zespół Ratapest ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu dezynfekcji, dlatego jesteśmy w stanie podejść indywidualnie do każdego przypadku. Zaplanujemy zabieg tak, aby uzyskać optymalne efekty.

Dezynfekcja stała się nieodzownym elementem w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Są miejsca, w których przebywa wiele osób, co skutkuje nagromadzeniem drobnoustrojów chorobotwórczych. W miejscach publicznych, takich jak sklepy, szkoły, a nawet w środkach transportu publicznego – dezynfekcja jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi i zminimalizować ryzyko zakażenia. Dezynfekcję warto przeprowadzać:

 • w siedzibach firm, cyklicznie oraz w sezonie podwyższonej zachorowalności na przykład na
  grypę;
 • w hotelach, z uwagi na fakt, że przewija się przez nie dużo osób. W materacach, pościeli i w łazienkach gromadzi się dużo bakterii stanowiących zagrożenie;
 • w placówkach służby zdrowia, z uwagi na przebywających tam ludzi chorych;
 • w domach dziecka i domach spokojnej starości, bo również przebywa w nich dużo ludzi, przez co następuje nagromadzenie się bakterii;
 • w centrach handlowych, bo przewija się dużo ludzi;
 • w mieszkaniach i domkach prywatnych, zwłaszcza po chorobie zakaźnej albo po zgonie
  lokatora.

Dezynfekcję warto powierzyć odpowiednio wykwalifikowanym specjalistom, którzy są w stanie dobrać optymalne metody działania, nierzadko łącząc kilka z nich. Ważne, aby dezynfekcja została przeprowadzona z uwzględnieniem bezpieczeństwa ludzi i zwierząt domowych. Zapraszamy do współpracy!

Dezynfekcja samochodów osobowych i firmowych – w jakim celu?

Do dezynfekcji samochodów używamy przede wszystkim ozonu. Zabieg ozonowania przeprowadzamy przy użyciu wysokiej jakości ozonatora, dzięki któremu można uzyskać znakomite efekty. Należą do nich:

 • pozbycie się wszelkich drobnoustrojów – bakterii, wirusów, grzybów, zarodników pleśni;
 • usunięcie nieprzyjemnych zapachów – co ważne, ozon działa na ich źródło, dzięki czemu nie ma ryzyka, że po kilku dniach od zabiegu zapach wróci. Ozonowanie jest świetnym pomysłem, kiedy poprzedni właściciel kupionego właśnie samochodu był palaczem. W przeciwieństwie do samego czyszczenia tapicerki, które usuwa zapach tylko na krótki czas – ozonowanie usuwa go trwale.

W razie konieczności używamy także dodatkowych środków fizycznych i chemicznych, aby dezynfekcja samochodu była maksymalnie efektywna.

Ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej mówi, że każdy pojazd przewożący żywność oraz produkty spożywcze musi posiadać tak zwany dziennik sanitarny pojazdu lub rejestr mycia i dezynfekcji komory ładunkowej środka transportu SM-116. Dlatego każdą dezynfekcję wykonujemy zgodnie z zaleceniami dezynfekcyjnymi znajdującymi się w książeczce oraz odpowiednio dokumentujemy.

Oprócz samochodów przewożących żywność dezynfekcję polecamy w przypadku używania samochodów takich jak:

 • samochody do transportu zwierząt;
 • karawany;
 • karetki pogotowia;
 • pojazdy przewożące odpady niebezpieczne.

Dezynfekcja samochodów przewożących żywność konieczna jest wówczas, kiedy zaistniała groźba zainfekowania drobnoustrojami komory transportowej. Dzieje się tak wówczas, gdy przewożona żywność nie była zapakowana lub mimo zapakowania zanieczyściła wnętrze pojazdu (np. przy przewożeniu transporterów z mięsem).

Firma Ratapest opracowuje procedury utrzymania pojazdów firmowych we właściwym stanie sanitarnym – indywidualnie dla każdego przypadku. Wystawiamy także protokoły po przeprowadzeniu dezynfekcji, które zawierają wszystkie informacje o wykonanych czynnościach oraz użytych środkach.

Dezynfekcja po zmarłym – kiedy zlecić sprzątanie?

Firma Ratapest zajmuje się profesjonalnym sprzątaniem po zmarłej osobie. Warto z takich usług skorzystać, jeśli:

 • w pomieszczeniu przez długi czas przebywała chora osoba;
 • zwłoki pozostawały w pomieszczeniu dłuższy czas;
 • popełnione zostało morderstwo;
 • zmarły popełnił samobójstwo.

W takich przypadkach sprzątanie dostępnymi na rynku środkami nie jest skuteczne, co więcej daje jedynie pozory czystości, a trupie wydzieliny są zagrożeniem dla osoby sprzątającej i lokatorów.

Niebezpieczeństwo na tym gruncie związane jest z pozostawaniem ciała w pomieszczeniu. Już po krótkim czasie rozpoczynają się w nim procesy gnilne, czego pierwszym znakiem jest trudny do zniesienia odór. Wydobywające się z ciała płyny ustrojowe wnikają w podłogę, dywany, łóżko czy meble dokonując skażenia i sprawiając, że są śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi.

Wysokie stężenie patogenów prowadzić może do nieprzyjemnych i groźnych objawów, takich jak duszności, kaszel, zatrucia pokarmowe oraz uszkodzenie układu krążenia.

Sprzątanie po zmarłym – dlaczego warto nam zaufać?

Przede wszystkim mamy na względzie dobro osób, które przeżywają trudny czas po utracie bliskiej osoby. Wszystkie nasze kroki podejmowane są z porozumieniu z nimi, pracę przeprowadzamy maksymalnie sprawnie i dyskretnie. W zakresie sprzątania:

 • usuwamy wszystkie pozostałości po zmarłym (takie jak tkanki czy płyny), właściwie je zabezpieczając i przekazując odpowiednim organom;
 • neutralizujemy płyny ustrojowe;
 • dezynfekujemy powierzchnie odpowiednimi specjalistycznymi środkami, które posiadają atesty i potwierdzoną skuteczność;
 • neutralizujemy fetor po zmarłym;
 • usuwamy śmieci i niepotrzebne sprzęty;
 • ozonujemy mieszkanie.

Usługę sprzątania po zmarłym polecamy przede wszystkim takim osobom i instytucjom, jak:

 • spółdzielnie mieszkaniowe;
 • zakłady pracy;
 • właściciele hoteli i pensjonatów;
 • dyrektorzy domów spokojnej starości;
 • właściciele firm transportowych;
 • wszystkie osoby prywatne, które znalazły się w sytuacji konieczności uprzątnięcia po bliskim zmarłym.

Pracujemy sprawdzonymi i skutecznymi metodami, w razie konieczności ściśle współpracujemy z policją, wystawiamy także zaświadczenia o przeprowadzeniu sprzątania. Zapraszamy do kontaktu.

odgrzybianie ścian

Odgrzybianie budynków

Odgrzybianie budynków to jedna z usług, którymi specjalizuje się firma...

Czytaj więcej arrow_right
ozonowanie

Ozonowanie

Ozonowanie to doskonały sposób na pozbycie się drobnoustrojów i nieprz...

Czytaj więcej arrow_right
usuwanie-alergenow

Usuwanie alergenów

Wszystkim, którym alergia na roztocza kurzu domowego utrudnia codzienn...

Czytaj więcej arrow_right

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.