Gołębie i sposoby ich odstraszania

Gołębie i sposoby ich odstraszania.

1 marca 2016

Odstraszanie gołębi staje się wyzwaniem dla miast. Kolejne samorządy poszukują skutecznych metod pozwalających uwolnić centra miast od ich uciążliwej obecności. Gołębie powodują bowiem wiele problemów i stanowią zagrożenie nie tylko dla budynków, ale i ludzi. Zróbmy przegląd metod ich odstraszania.

Gołębie są towarzyskimi ptakami i lubią sąsiedztwo ludzi. Niestety ich obecność niesie za sobą wiele kłopotów, zarówno sanitarnych, jak i estetycznych.

Gołębie – niebezpieczeństwo sanitarne

Przede wszystkim gołębie są nosicielami wielu drobnoustrojów, a w ich odchodach znajdują się wirusy i pasożyty, jak obrzeżek czy ptaszyniec. Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że fekalia gołębie są siedliskiem groźnych bakterii, jak Chlamydia Psittaci, która w krótkim czasie od kontaktu z odchodami potrafi wywołać grypopodobne objawy, jak dreszcze, wysoka gorączka i bóle mięśniowo-stawowe.

Kontakt z gołębiami i ich odchodami może skończyć się także innymi chorobami, jak zapalenie opon mózgowych, toksoplazmoza, kryptokokoza (drożdżyca europejska, która zaburza widzenie i stan psychiczny). Zagrożenie dotyczy także wyschniętych odchodów, które są równie niebezpieczne, a niektórymi z chorób można się zarazić drogą kropelkową, przez wdychanie zakażonego powietrza.

Budynki w niebezpieczeństwie

Gołębie stwarzają także zagrożenie dla budynków. Ich odchody zanieczyszczają ściany, gzymsy, okna, parapety i wiele innych elementów. Wnikają w strukturę tynków, powodując szkody. Szkody te są tym bardziej dotkliwe, jeśli dotyczą budynków zabytkowych – mechaniczne ich czyszczenie może prowadzić do dalszego uszkodzenia.

Również na budynkach po kosztownej termomodernizacji gołębie potrafią siać zniszczenie: nie tylko zanieczyszczają je odchodami i niweczą efekt wizualny termomodernizacji, ale także wyskubują styropian, powodując straty cieplne i podwyższenie rachunków za ogrzewanie.

Oprócz tego gołębie budują gniazda w studzienkach, rurach i rynnach, których udrożnienie generuje kolejne koszty.

Nie dokarmiać gołębi

Gołębie najchętniej przebywają tam, gdzie są systematycznie dokarmiane. Dokarmianie gołębi powoduje utratę przez nie instynktu przetrwania i zniechęca do poszukiwania innego miejsca bytowania. Przyzwyczajają się do łatwego pożywienia i zakładają gniazda – te z kolei stają się siedliskiem kolejnych zagrożeń.

Skuteczne metody odstraszania gołębi

Każdy przypadek powinien być dokładnie przeanalizowany, a metody odstraszania gołębi dobrane indywidualnie. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak np. wielkość stada gołębi, rodzaj strat przez nie powodowanych, obszary bytowania czy dokarmiające je osoby. Wśród skutecznych metod są:

Kolce

Kolce są metodą skuteczną, jeśli są właściwie zamontowane. Ich konstrukcja (podstawa z przeźroczystego poliwęglanu oraz druty z kwasoodpornej stali) sprawia, że są odporne na odchody gołębi i na tyle sztywne, aby nie poddawały się ingerencji ptaków. Są też bezpieczne dla ptaków, uniemożliwiają im siadanie, lecz ich nie ranią.

Ptaki próbują znaleźć kawałek wolnej przestrzeni między kolcami, dlatego tak ważne jest zamontowanie kolców w odpowiednich odległościach i pod odpowiednim kątem nachylenia.

Kolce są dyskretne i nie zwracają uwagi przechodniów. Można je montować wszędzie tam, gdzie jest to konieczne: na parapetach, gzymsach, balkonach, billboardach, a nawet na rzeźbach i pomnikach oraz w każdym innym miejscu.

Siatki ochronne

Siatki montowane są tak, aby uniemożliwić ptakom wlatywanie w określone przestrzenie, np. na balkony. Ich skuteczność jest niepodważalna, ważne natomiast, aby wybrać siatki wykonane z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne, zmiany temperatur i promieniowanie UV oraz w beżowym kolorze. Dzięki temu są one kompletnie niewidoczne.

Siatki ochronne przed ptakami można montować wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie wnęk: na balkonach, dachach, stacjach BTS, przy klimatyzatorach etc.

Żele przeciw ptakom

Żel przeciw ptakom są alternatywną wobec wyżej opisanych metodą. Jeśli gdzieś nie ma możliwości zastosowania kolców lub siatek, warto rozważyć zastosowanie żelu. Jest on nietoksyczny i śliski i bardzo lepki. Nie stanowi zagrożenia dla ptaków, skutecznie natomiast zniechęca je do osiadania i wyrządzania szkód.

Dostępne są także żele o innowacyjnym składzie, które w oczach ptaka wyglądają jak ultrafioletowe światło. Ptak interpretuje to jako zagrożenie, które potęgowane jest jeszcze zapachem żelu – nieprzyjemnym dla ptaków. Możliwości jego zastosowania się nieograniczone: od domów prywatnych, przez magazyny, biurowce, hale produkcyjne, budynki gospodarcze

Emitowanie dźwięków

Istnieją systemy odstraszania ptaków, których działanie polega na odtwarzaniu nagranych wcześniej dźwięków ptaków drapieżnych groźnych dla gołębi (takich jak jastrzębie, orły, sowy i inne). Co najważniejsze , dźwięki te są niesłyszalne dla człowieka, natomiast skutecznie odstraszają gołębie. Nie tylko wywołują poczucie dezorientacji u ptaków, ale także wpływają na ich układ słuchu i nerwów. Zmusza to gołębie do przeniesienia się w bardziej przyjazne miejsce.

Makiety ptaków drapieżnych

Makiety przedstawiają różne ptaki drapieżne, często w locie. Rozpiętość ich skrzydeł może być spora – działa to odstraszająco na gołębie i inne uciążliwe ptaki. Makietę taką wystarczy wbić np. w odpowiednie miejsce w ogrodzie lub w doniczkę na balkonie, żeby zaczęła spełniać swoją funkcję.

Makiety są skuteczne zwłaszcza, gdy połączy się je z sygnałami dźwiękowymi.

Każdorazowo metodę odstraszania należy dobrać indywidualnie. Jedno jest pewne, nie warto oszczędzać, bo koszty renowacji budynków są dużo wyższe, niż zastosowanie nawet kilku zintegrowanych metod.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.