image

Deratyzacja

Profesjonalna deratyzacja – obowiązek prawny

Deratyzacja to zabieg, który ma nas chronić przed gryzoniami, głównie szczurami i myszami. Bez deratyzacji w bardzo krótkim czasie doszłoby do namnożenia się gryzoni – są one bowiem bardzo płodne i odporne na niesprzyjające warunki. Wśród naszych domostw znajdują idealne warunki do życia – ciepło oraz stały dostęp do pożywienia.

Co więcej Ustawa z 2008 roku nakłada na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek utrzymywania jej w prawidłowym stanie higieniczno-sanitarnym. Ma to służyć m.in. ochronie zdrowia ludzi przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi. W zakres obowiązków wymienianych przez ustawę wchodzi także zwalczanie gryzoni, insektów i innych szkodników. Szczury i myszy niosą za sobą wiele problemów. Roznoszą choroby, zanieczyszczają żywność, gryzą kable i niszczą rury, a nawet podgryzają fundamenty. Dlatego profesjonalna deratyzacja jest konieczna.

Obowiązkowa deratyzacja musi być przeprowadzona na terenach, na których znajdują się:

 • lokale gastronomiczne,
 • obiekty, w których odbywa się handel związany z żywnością,
 • magazyny żywnościowe i rolnicze,
 • gospodarstwa rolne i hodowlane,
 • zakłady przetwórstwa żywnościowego,
 • bloki mieszkalne,
 • szpitale, hotele, pensjonaty, internaty i akademiki,
 • obiekty związane z przetwarzaniem odpadów.

Czy deratyzacja jest bezpieczna? Staramy się jako profesjonalna firma DDD minimalizować ryzyko. Tam gdzie pojawiają się zwierzęta domowe i dzieci stosujemy jedynie karmniki deratyzacyjne. Dzięki temu zapobiegamy przypadkowym połknięciom trucizny. Same trutki mają bardzo gorzki smak, a to zniechęca psy i koty do ich konsumpcji.

Skuteczna deratyzacja co to? Deratyzacja jak przebiega?

Aby deratyzacja była skuteczna konieczne jest jej przeprowadzanie cykliczne, zgodne z ustalonym na terenie danej gminy grafikiem. Nie bez znaczenia jest także wybór środków deratyzacyjnych: muszą być zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej lub posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Firma Ratapest stawia na wypracowane latami metody pracy. Wykorzystujemy odpowiedni, nowoczesny sprzęt oraz środki najnowocześniejszej generacji. Łączymy metody fizyczne i mechaniczne. Zabieg deratyzacji przeprowadzamy w kilku etapach:

 • przegląd budynków pod kątem występowania szczelin, do których mogą wniknąć gryzonie i zabezpieczenie ewentualnych ubytków; analiza budynku – warunki oraz liczebność gryzoni;
 • lokalizacja miejsc, w których pojawiają się gryzonie i wyłożenie trutki (pod ścianami, w narożnikach, w miejscach ewentualnego żerowania gryzoni); karmniki deratyzacyjne, inaczej stacje deratyzacyjne wystawiane są tam, gdzie pojawia się najwięcej szczurów i myszy;
 • odpowiednie oznaczenie trutki;
 • codzienna obserwacja trutki – jeśli jej ubywa, uzupełnienie;
 • stałe usuwanie martwych gryzoni.

Zwalczanie szczurów i myszy

Gryzonie, takie jak myszy i szczury potrafią być bardzo przebiegłe. Kiedy już raz zadomowią się w naszym pobliżu, bardzo ciężko jest się ich pozbyć. Dotyczy to zwłaszcza szczurów, które są niesamowicie ekspansywnymi ssakami, potrafią przetrwać w najbardziej niesprzyjających warunkach, błyskawicznie zwiększają swoje kolonie i zawłaszczają kolejne tereny. Są także bardzo inteligentne: potrafią uczyć się na błędach, unikać pułapek i innych zagrożeń. Dlatego tak ważne jest, aby chronić nasz teren przed gryzoniami i bezwzględnie stosować się do zaleceń władz miast i gmin, a z tymi, które już są, bezwzględnie walczyć.

Szczury to wyjątkowo inteligentne stworzenia, które obdarowane są niesamowitymi zdolnościami do przetrwania w każdych trudnych warunkach. Szybko się klimatyzują i przystosowują. Trzeba przyznać, że ludzie stwarzają im wyśmienite warunki do bytowania. Gryzonie mogą żyć w norach, kanałach, w śmietnikach i w kanalizacji. Wszędzie tam mogą stworzyć sobie idealne warunki do życia i rozmnażania, a niestety bardzo szybko się rozmnażają. Są płodne, bywają agresywne i są nosicielami wielu chorób. Więcej o szczurach i zagrożeniach przeczytacie w artykule szczury jakie stwarzają zagrożenia.

Deratyzacja Śląsk

Deratyzację warto powierzyć sprawdzonej firmie z doświadczeniem, dzięki temu zyskują Państwo pewność, że będzie przeprowadzona profesjonalnie i z wykorzystaniem odpowiednich środków. Firma Ratapest specjalizuje się w deratyzacji. Co najważniejsze: do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, analizujemy sytuację i dobieramy metody tak, aby były efektywne.

Działamy głównie na terenie Śląska (Żory, Katowice, Mikołów, Zabrze, Tychy, Gliwice, Wodzisław Śląski).

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami odnośnie szczurów i zagrożeń.

Zobacz również inne usługi:

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 Ratapest.pl realizacja ProudMedia®
Wszystkie prawa zastrzeżone.