Kleszcze w natarciu, uwaga na te pajęczaki

Kleszcze kilka faktów, które mogą nam pomoc

6 maja 2017

W tym roku aktywność kleszczy jest zauważalna wyjątkowo wcześnie. Mało tego, już teraz stwierdzono ich większą populacje w stosunku do lat ubiegłych. Warto zatem poznać kilka faktów o tych niebezpiecznych stworzeniach, a być może ta praktyczna wiedzą uchroni nas przed groźnymi konsekwencjami.

1. Kleszcze nie żyją na drzewach.

Jest to jeden z najbardziej popularnych mitów, przez który większość ludzi nie zwraca uwagi na faktycznie niebezpieczne miejsca. Kleszcze żyją przeważnie na niewysokich roślinach i krzewach np. trawy, paprocie itp.

2. Kleszcze ciągle polują na ofiarę.

Od temperatury ok. 10 stopni (czyli od wiosny do końca jesieni ) kleszcze nieustannie szukają żywiciela. Wbrew panującej opinii rzadziej można spotkać je w środku lasu, zazwyczaj osiedlają często uczęszczane ścieżki. Można je spotkać nawet w środku miasta i to w budynkach mieszkalnych (czyt. obrzeżek gołębi- kleszcze przenoszony przez ptactwo). Pajęczaki te wyczuwają ofiarą z odległości nawet ok. 20m. Dlatego, że są ślepe mają doskonale rozwinięte inne receptory zmysłów. Reagują na temperaturę ciała swojej ofiary, a także na zapach potu i wydzielany dwutlenek węgla.

3. Rumień nie zawsze wskazuję na zarażenie boreliozą i odwrotnie.

Po ukąszeniu kleszcza rumień nie pojawia się u wszystkich osób. Rumień jest tylko reakcją alergiczną na jego ukąszenie, która przybiera postać dużego, swędzącego i pieczącego zaczerwienienia skóry. Niestety nie można lekceważyć żadnego przypadku ugryzienia. W momencie gdy po ukąszeniu zaczerwienienie zmienia swoją lokację lub zwiększa się i zmniejsza można przypuszczać, że mamy do czynienia z rumieniem wędrującym, który wskazuję na wysokie prawdopodobieństwo zarażenia boreliozą.

4.Tak powinno wyglądać prawidłowe usuwanie kleszczy. Jak bezpiecznie pozbyć się kleszcza ze skóry.

Kleszcza powinniśmy usuwać wyłącznie mechanicznie przy pomocy wąskich szczypczyków. Należy go uchwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć jednym prostym ruchem o stałej sile (nigdy nie ukręcamy). Natomiast miejsce po usunięciu natychmiast przemyć środkiem dezynfekującym oraz starannie umyć ręce. Nigdy nie stosujemy „babcinych” metod np. : smarowania miejsc ugryzienia tłuszczem, alkoholem, nie przypalamy gdyż powodują one zwiększony ślinotok i nagłe przenikanie związków chorobotwórczych z kleszcza do naszego organizmu.

5. Ciemne ubrania uchronią przed ukąszeniem kleszcza, a jasne przyciągają.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kleszcze nie posiadają oczu więc jest to mit przez duże M. Większość ludzi może łączyć to ze sobą gdyż jaskrawe kolory przyciągają inne przeróżne owady.

6. Nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób, ale nigdy nie masz pewności…

W naszym kraju żyje ok. 20 gatunków kleszczy (na świecie prawie 1000). Istnieję duża rozbieżność bo szacuję się, że ok.10-40% kleszczy jest nosicielem boreliozy i innych chorób.
Jest to poważna choroba wielonarządowa ciężka do zdiagnozowania. Nie można lekceważyć jej objawów, bo skutki odczujemy do końca życia. Dlatego zalecamy „ dmuchać na zimne” i nie bagatelizować żadnego ukoszenia z uwagi na szereg komplikacji.

7. Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • borelioza
  • babeszjoza
  • anaplazmoza
  • bartoneloza
  • gorączka Q
  • atypowe zapalenie płuc
  • gorączka
  • bóle mięśni
  • ból głowy
  • zapalenie wątroby
  • zapalenie wsierdzia.
  • tularemia,
  • tularemia,

kliknij i dowiedź się więcej o metodach zwalczania kleszczy

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.