Szczury, jakie stwarzają zagrożenia i jak je zwalczać

Szczury, jakie stwarzają zagrożenia

4 lutego 2020

Szczury występują niemal w każdym zakątku świata, no może pomijając zimne tereny Antarktydy. To wyjątkowo inteligentne stworzenia, które obdarowane są niesamowitymi zdolnościami do przetrwania w każdych trudnych warunkach. Szybko się klimatyzują i przystosowują, a trzeba przyznać, że ludzie stwarzają im wyśmienite warunki do bytowania. Mogą żyć w norach, kanałach, w śmietnikach i w kanalizacji. Wszędzie tam mogą stworzyć sobie idealne warunki do życia i rozmnażania, a niestety bardzo szybko się rozmnażają.

Co przyciąga szczury do miast?

Nie co a raczej kto – ludzie. To właśnie my jesteśmy odpowiedzialni w dużej mierze za wzrost populacji szczurów. To, co przyciąga szczury to odpady, resztki jedzenia. Wyrzucamy jedzenie do otwartych śmietników, a co gorsza do ogródków, dokarmiamy dzikie ptactwo, m.in. gołębie, wyrzucamy jedzenie do zlewu i muszli klozetowej. Ponadto nie dbamy o zabezpieczanie szczelin i dziur w budynkach co sprawia, że szczury mogą swobodnie przedostawać się do naszych piwnic i magazynów. Ot, i problem gotowy.

Niestety bardzo często zapominamy o profilaktyce, a wcielenie w życie choćby paru zaleceń na pewno mogłoby pomóc w uniknięciu poważnych zagrożeń ze strony szczurów. Ale po kolei.

Zwyczaje szczurów. Jakie stwarzają zagrożenia?

Do najbardziej powszechnych szczurów w Polsce zaliczamy szczura śniadego i wędrownego. Chętnie zaglądają one do naszych mieszkań, ale nie tylko – atakują wysypiska śmieci, gospodarstwa rolne, sklepy spożywcze, magazyny z żywnością i zbożem. Pomimo tego, że są w stanie przetrwać każde niedogodności, to dodatkowo pogłębiające się ocieplenie klimatu oraz łagodniejsze zimy wcale nie działają na naszą korzyść. Populacja szczurów wciąż rośnie. Więcej o szczurze śniadym i wędrownym przeczytacie w dziale szkodniki sanitarne https://ratapest.pl/popularne-szkodniki/szkodniki-sanitarne.

Szczury to bardzo płodne gryzonie, samica może wydawać na świat do 6 miotów w ciągu jednego roku, a jedna ciąża to nawet 12 młodych! Żeby tego było mało, młode bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, bo zaledwie po kilku tygodniach. Zatem rachunek jest prosty.

Szczury bywają agresywne, mogą zaatakować człowieka, ponadto przenoszą groźne choroby. Niestety, ich tryb życia sprawia, że są one nosicielami wielu poważnych i zagrażających życiu człowieka chorób: choroba Weila, gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym, szczurza gorączka, histoplazmoza, hymenolepioza czy tyfus plamisty. Więcej o tych chorobach przeczytacie na blogu w artykule https://ratapest.pl/blog/zagrozenia-zwiazane-ze-szczurami-czy-jest-sie-czego-bac.

Szczury są też źródłem wielu innych problemów, z którymi musimy się nieraz zmierzyć. My mieszkańcy, przedsiębiorstwa rolne czy sklepy spożywcze. Gryzonie posiadają ostre zęby którymi z łatwością przegryzają izolację cieplną budynków, izolację kabli i same kable, co często doprowadza do pożarów, unieruchomienia taśm produkcyjnych i licznych awarii. To z kolei strata czasu i pieniędzy. Niszcząc wspomnianą izolację cieplną, atakują także samą konstrukcję budynków (ściany, fundamenty), co z kolei może doprowadzić do zawalenia się budynków. Zagrożone są również rury kanalizacyjne – je także szczury mogą przegryźć, a wtedy o zalanie mieszkania nie trudno. Szczury wykradają i zanieczyszczają żywność, zaglądają do naszych spiżarni, do magazynów z żywnością i do magazynów zbożowych. Na miejscu żeru zostawiają niedojedzone resztki, swój mocz, odchody i martwe osobniki.

Co zrobić kiedy pojawi się szczur? Deratyzacja na terenie Śląska.

Nie jest ważne czy szczur pojawi się u nas w mieszkaniu czy w firmie produkującej żywność. W obu przypadkach stwarza zagrożenie i trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Szczury to bardzo przebiegłe stworzenia, więc domowe sposoby zwykle zawodzą. Zwalczanie gryzoni nie jest sprawą łatwą i przyjemną, dlatego powinniśmy odpowiednio zareagować i o pomoc poprosić firmę DDD.

Firma Ratapest ma spore doświadczenie w zabiegach deratyzacyjnych, które mają za zadanie zlikwidowanie obecnie występujących gryzoni ale także samą prewencję. Bo lepiej zapobiegać niż zwalczać. Nasza firma dysponuje odpowiednimi i bezpiecznymi środkami, odpowiednim sprzętem i co najważniejsze – odpowiednią wiedzą. Wszystko po to aby zabieg deratyzacji był skuteczny, a problem ze szczurami i innymi gryzoniami zniknął. Działamy na terenie całego Śląska (Żory, Rybnik, Mikołów, Katowice, Gliwice, Zabrze). Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.