wtyk amerykański zwalczanie

Śmierdzący problem. Wtyk amerykański. Jak się go pozbyć?

28 listopada 2021

Pluskwiaki to rząd owadów występujących na niemal wszystkich obszarach kuli ziemskiej. W większości to owady lądowe, jednak są także gatunki żyjące w wodach słodkich lub zamieszkujące przybrzeżne i otwarte wody mórz i oceanów. Mamy też pluskwiaki synantropijne, czyli żyjące w bliskim otoczeniu człowieka, a wśród nich znienawidzona pluskwa domowa. Ale to nie jej poświęcony będzie ten artykuł. Wtyk amerykański w domu - czy jest groźny?

Wtyk amerykański w domu. 

Nasz bohater, wtyk amerykański, należy do podrodziny pluskwiaków różnoskrzydłych, których przednie skrzydła przekształcone są w półpokrywy. To ich cecha charakterystyczna. Wtyk amerykański jak wygląda? Wtyk amerykański jakie stwarza zagrożenie?

Wtyk amerykański w Polsce. Jak go rozpoznać?

Wtyk amerykański zawędrował do Europy z Ameryki Północnej – jego pierwotne środowisko życia to głównie USA, Kanada i Meksyk. Coraz częściej owady te zaobserwować można w całej Europie, między innymi w Polsce i wbrew pozorom jakie stwarzają nie są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Niemniej jednak ich pojawienie się nie zwiastuje niczego dobrego. Ale zanim o zagrożeniach ze strony tego pluskwiaka przyjrzyjmy się mu nieco bliżej. Wtyk amerykański jak wygląda?

Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono brązowo-czerwone i brązowo-żółte. Charakterystyczne są dwie żółtawe plamy znajdujące się w przedniej części przedplecza. Plamy te pokryte są mniejszymi ciemnymi plamkami. Całe ciało owada pokryte jest delikatnymi i jasnymi włoskami, głowa zaś jest brązowa lub czarna i nieco wydłużona. Oczy wtyka są wyłupiaste, a czułki długie, cienkie i wyraźnie segmentowane.

Po bokach głowy biegną dwa podłużne i żółtawe pasy, a na środku widoczny jest czerwony pas, który ciągnie się wzdłuż całej głowy. Odnóża są grube i wydłużone, pokryte zarówno krótkimi, sztywnymi i ciemnymi włoskami, jak i długimi, jasnymi i delikatnymi. Na udach widoczne są haczyki. Pokrywy skrzydeł są brązowo-żółte z wzorem przypominającym literę H lub X, z kolei na odwłoku znajdują się biało-czarne paski. Owad mierzy od 15 do 18 mm, jest więc dość sporym pluskwiakiem.

Wtyk amerykański zagrożenia i zwalczanie.

Dostajemy sporo zapytań odnośnie wtyk amerykański zagrożenia, szczególnie teraz kiedy pluskwiaki szukają schronienia na zimę i bez pytania „wparowują” do naszych domów. Pojawiają się masowo w naszych mieszkaniach, garażach i pomieszczeniach gospodarczych.

Wszak owad ten może wyglądać groźnie – jest całkiem spory a jego odnóża, szczególnie tylne, są długie i masywne. Niemniej jednak nie jest dla nas groźny, nie atakuje i nie gryzie…przynajmniej nas, ludzi. W naszych domach szuka jedynie ciepła i schronienia. Jeśli już chcemy wynieść pojedyncze osobniki z domu musimy działać ostrożnie i delikatnie, w końcu wtyk amerykański zapach wydzielany w samoobronie jest nieprzyjemny.

Żeruje głównie na drzewach iglastych – to sosna pada jego ofiarą najczęściej. Wtyk przesiaduje głównie na szyszkach i igłach i to z nich wysysa soki przy pomocy swojej kłujki. W rezultacie osłabia drzewa, negatywnie wpływa na ich wzrost i rozmnażanie, jakość nasion się pogarsza, a igły żółkną i brązowieją. W przypadku masowego ataku wtyka może dojść do całkowitego zamierania drzew i krzewów. Zatem wtyk amerykański zwalczanie wydaje się koniecznością.

Do jego zwalczania firma Ratapest stosuje różne metody: od oprysku grubokroplistego po zamgławianie ULV. Zależy to w głównej mierzy od populacji wtyka. Najczęściej stosuje się zamgławianie ULV, które pozwala na szybkie i efektywne zwalczanie owadów.

Jeśli w waszym mieszkaniu pojawi się wtyk amerykański plaga nie ma co czekać – wezwij na pomoc fachowców. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.