23 lipca 2021
Na pierwszy rzut oka owady te przypominają komary, dopiero bliższe spotkanie z nimi poddaje to w wątpliwość. Ochotkowate to muszki podobne do komara, ich rodzina liczy na całym świecie aż 10 tysięcy gatunków, co sprawia, że to jedna z najliczniejszych rodzin w świecie owadów ale i w ogóle w świecie królestwa zwierząt. W Polsce ochotkowate reprezentowane są przez około 500 gatunków. To i tak sporo, żeby wszystkie gatunki rozpoznać. Ochotki co to takiego?
Ochotki to dosyć małe owady bo osiągają od kilku do kilkunastu milimetrów długości. Pod względem budowy ciała przypominają komary i to z nimi są często mylone. 3 pary długich i cienkich odnóży, odwłok długi i smukły, jedna para skrzydeł, czułki i nieduże oczy.
Ale co odróżnia ochotki od komarów? Przede wszystkim brak kłujki, która komarom służy do pobierania nektaru z kwiatów i wysysania naszej krwi. Czułki, które u samców są pierzaste a u samic proste, nitkowate i krótkie oraz brak wyraźnych łusek na skrzydełkach. Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono zmienne: szare, żółte, a nawet zielonkawe.
Larwa ochotki jak wygląda? Ochotka co to za larwa? Jest podłużna i składa się z wyraźnych segmentów. Na końcu ciała znajdują się specjalne wypustki, a na pierwszym segmencie tułowia zauważyć można króciutkie i częściowo zrośnięte ze sobą kikuty stóp. Te wypustki o których wspomniano pozwalają ochotkom sprawnie się przemieszczać. Również w przypadku larw ubarwienie bywa różne, ale te najbardziej znane i mierzące do 2 cm długości larwy są krwistoczerwone.
Jak już wspominaliśmy gatunków ochotek jest od groma, ale to co je łączy to zbliżony tryb życia. W ciągu dnia dorosłe osobniki są mało aktywne, przesiadują na liściach, drzewach i ścianach budynku. Pojawiają się nad wszystkimi wodami, w których żyją larwy ochotek.
Wieczorem zaczynają się uaktywniać i rozpoczynają swój żer. Nieraz widać całkiem pokaźne roje ochotek, które w dużej mierze składają się z samców. Co jedzą dorosłe ochotki? Produkty takie jak odchody much, nektar i pyłki, spadź oraz produkty bogate w cukier.
Larwy ochotek występują w niemal każdym środowisku słodkowodnym i bardzo szybko przystosowują się do każdych warunków, nawet tych najgorszych. Większość czasu zagrzebują się w mule i ukrywają przed drapieżnikami. Ich największymi wrogami są oczywiście ryby, dlatego tak bardzo dobrze znane są wędkarzom oraz akwarystom.
Co jedzą ochotki larwy? Większość larw odżywia się glonami oraz detrytusem zgromadzonym na dnie zbiornika wodnego. Mowa tu o szczątkach materii organicznej, martwe szczątki zwierzęce i roślinne.
Ochotki obserwowane są przez cały rok, mogą pojawiać się nawet w zimie. Ich duża liczebność w danym zbiorniku wodnym świadczy o jego dużym zanieczyszczeniu. Ochotki pojawiają się masowo tam gdzie niewiele pozostało ich naturalnych wrogów, czyli ryb, na przykład w wyniku zbyt intensywnych połowów.
Pomimo, że stanowią pokarm dla ryb i ptactwa i są z tego tytułu pożyteczne to bywają dokuczliwe i natrętne. Nie posiadają kłujki więc nie ugryzą, ale ogromne ich roje nad jeziorem czy stawem stwarzają pewien dyskomfort. Mogą również licznie przyfrunąć do naszych mieszkań zwabione światłem, możemy znaleźć ochotki w basenie ogrodowym.
Pojawiają się pytania: Larwy ochotki w basenie jak się pozbyć? Ochotki w domu jak wytępić? Jedną z najczęściej stosowanych metod jest zamgławianie, które sprawdza się również przy zwalczaniu innych natrętnych owadów, takich jak komary, meszki i kleszcze. Więcej o zamgławianiu w zakładce usługi odkomarzanie.
Zobacz również inne wpisy:
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.