Pluskwa domowa – skąd się bierze, czy jest groźna, jak się pozbyć

10 faktów, które trzeba wiedzieć o pluskwach

12 kwietnia 2016

Pluskwy domowe są uciążliwym problemem. Nie potrzebują wiele więcej niż ciepło naszego ciała i nasza krew, w zamian jednak fundują bolesne ukąszenia. Co trzeba o nich wiedzieć?

1. Pluskwy są bardzo wytrzymałe

Wymaga tego od nich środowisko, w którym żyją i nasza bliskość, którą tak sobie upodobały. Pluskwy są maleńkie, nie giną pod naszym ciężarem. Gdyby tak było, nie musielibyśmy szukać sposobów na ich pozbycie się, leżenie w łóżku by wystarczyło, aby zginęła większość ich kolonii. Niestety – aby przetrwać, musiały się na nasz ciężar uodpornić. Dlatego położenie się na nie skutkuje jedynie ich unieruchomieniem, a nie śmiercią. Ich ciało bowiem jest płaskie i wytrzymałe na nacisk.

2. Są szybkie

Ale tylko, gdy nie są napełnione krwią. Wówczas ich prędkość wynosi ok. 3 cm na sek. Pomagają im w tym specjalne przystosowane odnóża – każde zakończone haczykiem, który umożliwia przytwierdzenie do stromych płaszczyzn.

3. Zamieszkują nasze łóżka i materace

W ciągu dnia. Oprócz tego można je spotkać w wielu różnych szczelinach, w ramach obrazów, za i między książkami, pod dywanami i tapetami, oraz w innych miejscach, w których zdają się być niewidoczne, a które są nie dalej niż 3 metry od naszego łóżka. W nocy opuszczają swoje kryjówki i zaczynają wędrówkę ku naszym ciałom – żywią się naszą krwią, a więc w pierwszej kolejności atakują nieokryte części ciała, takie jak głowa, ręce czy nogi.

4. Posiadają środek znieczulający

I to dzięki niemu nie czujemy ich ugryzień. Pluskwa w czasie gryzienia wypuszcza znieczulenie, które jednocześnie powoduje zablokowanie krzepnięcia krwi. To właśnie dzięki temu może się napić do woli – cały proces picia trwa nawet 15 minut, a krzepnięcie jest upośledzone nawet na kilka godzin. Pluskwa wypija dużo krwi jak na swoje niewielkie ciało, bo niemal dwukrotnie przekraczające jej wagę. W dogodnych warunkach pije krew dwa razy na dobę, ale może się obyć bez pokarmy nawet do roku!

5. Nie lubią czystości

Idealne warunki dla pluskiew to słaba higiena i nieporządek. Dlatego dbanie o higienę, wietrzenie, pranie pościeli jest najlepszym sposobem na stworzenie warunków niesprzyjających wzrostowi ich populacji.

6. Przywozimy je z wakacji

Często tak się dzieje. Pluskwy przybywają z nami, kiedy np. spędzamy nocleg w hotelu, w którym się zagnieździły. Są dyskretne, więc nie zdążymy ich zauważyć, ale wraz z bagażem mogą przybyć do naszego domu i zagościć w nim na dobre. Nie są od nich wolne nawet 5-gwiazdkowe hotele, ani tym bardziej hostele, motele, szpitale, schroniska, hospicja. Pluskwy mogą do nast trafić nawet z fabryki razem z nowymi meblami, możemy je przynieść z komunikacji miejskiej (pociągi, autobusy, samoloty), a nawet z kina!

7. Ich ugryzienia mogą zmylić lekarza

Lekarze faktycznie czasem, widząc pacjenta z ugryzieniami pluskwy, stawiają błędną diagnozę, wskazując na świerzb czy alergię na proszek. Tymczasem ich ugryzienie nie jest trudne do zdiagnozowania. Jeśli zauważyliście u siebie trzy lub cztery ugryzienia układające się w linię lub trójkąt, zwłaszcza w pobliżu naczyń krwionośnych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że macie do czynienia z pluskwą.

8. Pachną malinami

A raczej gnijącymi malinami. W dolnej części ciała posiadają gruczoł, który jest odpowiedzialny za produkowanie oleistej cieczy w momencie, kiedy owad jest zaniepokojony. Zaniepokoić go może światło, hałas lub ruch, więc nietrudno o to. Ciecz ta ma zapach gnijących malin. Jest on na tyle intensywny, że często po samym zapachu w pokoju można rozpoznać, czy zagnieździły się w nim pluskwy.

9. Problem pluskiew jest coraz większy

Był czas, kiedy pluskwy niemal przestały być problemem. Od kilku-kilkunastu lat jednak problem wraca. Wiąże się to z rozwojem turystyki i ogólnym przemieszczaniem ludzi. Dlatego mimo że pluskwy lubią nieporządek i brak higieny, spotkać je można nawet w najlepszym hotelu. Może je przywieźć turysta podróżujący samolotem lub pociągiem, bez względu na zasobność portfela.

10. Pluskwy to nie problem biedy i patologii

To mit, że pluskwy występują tylko w brudnych miejscach i w patologicznych rodzinach. Z powodu tego błędnego przeświadczenia ich temat stanowi tabu. Niepotrzebnie. Pluskwy mogą pojawić się w nawet najczystszym domu. Wtedy ważna jest szybka reakcja. Jako że domowe metody często zawodzą, a czas działa na niekorzyść mieszkańców, pozwalając pluskwom na swobodne rozmnażanie się, najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej i doświadczonej firmy, specjalizującej się w zwalczaniu pluskiew.

Więcej o zwalczaniu pluskiew w profesjonalny sposób poczytają Państwo w zakładce z usługą. Nie radzimy próbować zwalczania pluskwy we własnym zakresie, początkowe zwycięstwa mogą się obrócić na niekorzyść. Usługa odpluskwiania nie jest droga, daje natomiast sto procent gwarancji na sukces.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.