Czy mamy do czynienia z plagą kleszczy

Jak się pozbyć kleszczy, wyzwanie w obliczu wiosenno-letniej plagi

18 kwietnia 2016

Że kleszcze niosą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia - nie trzeba nikogo przekonywać. Medialne kampanie przekładają się na wysoką świadomość społeczną w tym względzie. Niebezpieczeństwo można jednak ograniczyć, a jednym z najskuteczniejszych na to sposobów jest przeprowadzenie zabiegu profesjonalnego usunięcia kleszczy.

To mit, że kleszcze można spotkać tylko w lasach. Można je spotkać wszędzie tam, gdzie występują zarośla, a nawet wysokie trawy, a więc także w parkach, na trawnikach i w przydomowych ogrodach. Ich populacja rośnie z roku na rok, rośnie też zachorowalność na odkleszczowe choroby. Naukowcy dowodzą, że nawet 1/3 z nich może przenosić niezwykle groźne dla człowieka mikroby i bakterie wywołujące choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jest się czego bać.

Aktywność kleszczy

Kleszcze zaczynają być aktywne już w temperaturze powietrza równej 5-7 stopni Celsjusza, poniżej 4 stopni zapadają w letarg. Przy obecnych zmianach w klimacie oznacza to znaczne wydłużenie czasu, w którym człowiek może paść ofiarą niebezpiecznego ugryzienia przez kleszcza, w praktyce są bowiem aktywne już wczesną wiosną i późną jesienią. Co więcej – jeśli zima jest łagodna, kleszcza można złapać nawet w miesiącach zimowych. Przyjmuje się jednak, że w roku występują dwa okresy ich aktywności: maj-czerwiec i wrzesień-październik.

Najłatwiej kleszcza złapać od godzin wczesnoporannych do południa oraz od 16 aż do zmroku. Kleszcze nie lubią słońca, choć preferują ciepło i wilgoć, dlatego w godzinach, kiedy słońca jest najwięcej, ich aktywność spada.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze same w sobie nie chorują na choroby, które roznoszą. Bytują na nich drobnoustroje chorobotwórcze odpowiedzialne za te choroby. Kleszcze zarażają się nimi od gryzoni, które również są celem ataku tych uciążliwych pajęczaków. Co więcej, człowiek może się od kleszcza zarazić więcej niż jedną chorobą.

Najczęstsze choroby, jakie wywoływane są przez kleszcze, to:

  • Kleszczowe zapalenie mózgu – ciężka choroba układu nerwowego, której objawy początkowo przypominają grypę, a pojawiają się dopiero po tygodniu lub dwóch od ugryzienia przez kleszcza. Łatwo wówczas o niepowiązanie objawów z kleszczem. Co więcej, objawy ustępują i chory wierzy, że jest zdrowy. Niestety – po kilku dniach choroba wraca ze zdwojoną siłą, u dorosłych przekształca się w zapalenie mózgu, a u dzieci w zapalenie opon mózgowych. Może prowadzić do nieodwracalnych następstw neurologicznych (niedowłady, zanik mięśni), a nawet śmierci, leczenie jest bardzo trudne i długie. Aby zachorować, wystarczy ukąszenie larwy kleszcza, która mierzy mniej niż milimetr. Bardzo trudno jest się przed tym ustrzec, bo oznaczałoby to kompletną rezygnację z aktywności na świeżym powietrzu.
  • Borelioza – choroba rozwijająca się w ciągu od 1 do 3 tygodni po ugryzieniu. Większość osób wie, że objawia się tzw. wędrującym rumieniem, jednak nie występuje on u wszystkich, u których rozwinie się borelioza, jedynie u 30 proc. osób. Dlatego jego brak nie powinien nas uspokajać! Niepokój natomiast powinny wzbudzić grypopodobne objawy, takie jak gorączka, bóle głowy, wymioty. Jeśli są spowodowane boreliozą i w czasie ich wystąpienia nie zostaną podane leki, nastąpi progres choroby, a w ciągu kolejnych tygodni zaczną występować objawy ze strony układu sercowego, nerwowego oraz kostnego. Po roku borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Choroba może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie krążenia, może wywoływać zaburzenia psychiczne oraz neurologiczne. W dodatku borelioza jest trudna do zdiagnozowania, myli się ją nie tylko z grypą, ale także chorobą parkinsona, stwardnieniem rozsianym czy zapaleniem stawówOpóźnianie właściwej terapii kończy się nieodwracalnymi uszkodzeniami.

Kleszcze mogą także zarazić innymi chorobami, takimi jak tularemia, toksoplazmoza, bebeszjoza, riketsjoza, są one jednak na obszarze Polski bardzo rzadkie.

Kleszcze – jak uniknąć zagrożenia?

Ryzyko kontaktu z kleszczem możemy minimalizować, nigdy go jednak nie wyeliminujemy. Spędzając czas na świeżym powietrzu pamiętać należy o ubraniu – kleszcze lubią bawełniane rzeczy, unikają włókien syntetycznych. Dlatego ubrania z tkanin sztucznych lepiej nas ochronią. Odzież powinna mieć długi rękaw, długie nogawki, a buty powinny zakrywać całą stopę. Przydadzą się też czapki i kapelusze. Profilaktyka ta jest jednak uciążliwa – ciężko wyobrazić sobie takie ubranie w naprawdę upalny dzień. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnego zabiegu przeprowadzanego przez wykwalifikowaną firmę na konkretnym terenie.

Zabieg taki przeprowadzany jest nie tylko na terenie przydomowych ogródków. Warto go wykonać także na obszarze imprez plenerowych, wokół domów wczasowych, domów spokojnej starości, w parkach, placach zabaw, pensjonatach, przy domach dziecka. Czyli wszędzie tam, gdzie ludzie narażeni są na kontakt z kleszczami.

Jak usunąć kleszcza?

Co jednak, jeśli już staliśmy się ofiarą kleszcza? Konieczne jest tu rozprawienie się z kilkoma mitami. Niebezpieczeństwo kryje się w babcinych metodach usuwania kleszczy, które mówiły, że pajęczaka należy posmarować tłuszczem, lakierem do paznokci, alkoholem, aby łatwiej dało się go usunąć. To błąd. Kleszcz potraktowany tymi substancjami dostaje ślinotoku – w jego śliniankach zaś może kryć się mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych. Ślina wydziela się wprost do naszej skóry i staje źródłem zakażenia całego organizmu.

Nie powinniśmy go też wyciągać palcami, zeskrobywać, ani wykręcać. Kleszcza najlepiej uchwycić pęsetą tuż przy skórze i pociągnąć go zdecydowanym ruchem ku górze. W aptekach dostępne są też specjalne przyrządy ułatwiające usunięcie kleszcza. My jednak rekomendujemy udanie się z kleszczem do lekarza – lekarz zrobi to fachowo i bez ryzyka pozostawienia części pajęczaka w skórze. To niestety często się zdarza, kiedy kleszcza usuwamy we własnym zakresie.

Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować wodą utlenioną i obserwować. W przypadku pojawienia się rumienia lub objawów podobnych do grypy w krótkim czasie od kontaktu z kleszczem, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Polecamy także szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, wskazana zwłaszcza dla osób aktywnych na świeżym powietrzu, dzieci, a także wszystkich osób zawodowo mających kontakt z lasami i zielenią miejską.

Profesjonalne metody usuwania kleszczy

Istnieje kilka metod profesjonalnego usuwania kleszczy, nasza firma bazuje na najlepszych, sprawdzonych i dających pewność skuteczności. Są to:

  • zamgławianie termiczne (na gorąco) – zabieg polegający na wytworzeniu mgły, której cząsteczki wnikają nawet między gęste trawy, zarośla i do każdej szczeliny, uśmiercając kleszcze. Do zamgławiania termicznego używamy sprawdzonych i certyfikowanych środków chemicznych.
  • zamgławianie ULV (na zimno) – zabieg rozprowadzający specjalny preparat za pośrednictwem zimnej mgły o najmniejszych kropelkach. Dzięki temu mgła unosi się w powietrzu oraz dociera do każdej szczeliny, zabijając kleszcze.

W razie konieczności łączymy metody. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie (więcej na temat naszych działań przeczytają Państwo w opisie usługi usuwania kleszczy).

Zdrowie nie ma ceny. Każdy, kto zaraził się boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu, cofnąłby czas i zainwestował w prosty i szybki zabieg uwalniający od kleszczy nawet na kilka miesięcy. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.