Pluskwa domowa – skąd się bierze, czy jest groźna, jak się pozbyć

Pluskwa domowa – skąd się bierze, czy jest groźna, jak się pozbyć?

22 sierpnia 2019

Do naszych mieszkań często trafiają szkodniki, które oprócz tego, że niszczą i zanieczyszczają najbliższe otoczenie człowieka to jeszcze odpowiadają za przenoszenie chorób transmisyjnych a ich obecność stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Każde wymaga zwalczania, ale niekiedy zwalczanie może okazać się trudnym zadaniem. Tak jest w przypadku pluskwy domowej. Fakty są takie, że z roku na rok liczba przypadków inwazji pluskiew wzrasta, notujemy coraz więcej zgłoszeń. Ludzie często próbują rozwiązać problem na własną rękę, a to niestety działa tylko na naszą niekorzyść. Poznajmy naszego przeciwnika bliżej. Jak wygląda pluskwa domowa? Gdzie jej szukać i jakie stwarza zagrożenie? Zapraszamy na artykuł!

Jak rozpoznać pluskwę domową?

Pluskwa domowa to niewielkich rozmiarów pluskwiak posiadający owalne i czerwono-brunatne ciało. Osiąga maksymalnie 6 mm długości, jej ciało (w głównej mierze odwłok) jest silnie spłaszczony dzięki czemu zmieści się w każdej nawet najmniejszej szczelinie. Nie posiada skrzydeł, ale dzięki swoim haczykowatym stopom sprawnie wspina się po ścianach, szczególnie kiedy nie jest najedzona. Po posiłku staje się nieco wolniejsza, a jej odwłok wydłuża się i przybiera bardziej wrzecionowaty kształt.

Czym żywią się pluskwy? Odżywiają się krwią zwierząt stałocieplnych i ludzi, a pokarm pobierają dzięki swojemu aparatowi gębowemu typu kłująco-ssącego. Nie znoszą światła, dlatego ciężko jest je zauważyć w ciągu dnia. Atakują ludzi zazwyczaj wtedy kiedy śpią i odpoczywają, a przyciąga je zapach i temperatura żywiciela. Bezpośrednio na człowieku przebywają tylko podczas pożywiania się, resztę czasu spędzają w zaciemnionych miejscach.

Gdzie przebywa pluskwa domowa?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pluskwa unika światła i chętnie przebywa w zacienionych miejscach w naszym mieszkaniu. Z racji swoich niewielkich rozmiarów zakres jej występowania jest niemal nieograniczony. Można jednak wymienić te najczęściej przez nie wybierane. To na pewno nasze łóżka, rogówki i kanapy, czyli miejsca, w których śpimy. Pluskwy po opiciu się krwią często chowają się w szparach w stelażach łóżek, pod materacem, w schowku na pościel czy bieliznę, na obszyciach oraz szwach. Ponadto często spotykane są w łączeniach mebli, w pobliżu gniazdek elektrycznych, za listwami podłogowymi, za obrazami i tapetami oraz w szczelinach pod wykładzinami.

To tylko niektóre z miejsc, gdzie możemy je znaleźć. Najczęściej pojawiają się w większych grupach, a o ich obecności świadczyć mogą ich odchody, kropelki krwi na pościeli i materacu, a także ślady ugryzień na ciele, które wywołują swędzenie. Mogą to być pojedyncze ukłucia, jednak często można zaobserwować charakterystyczne trzy ślady ułożone w rząd lub trójkąt. Ukąszeniu towarzyszyć może niepokój, osłabienie i bezsenność. Na szczęście pluskwy domowe nie przenoszą groźnych chorób, jednak nie należy ich obecności pozostawić bez żadnej reakcji. Nie mnie jednak warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę a nie próbować pozbyć się problemu na własną rękę.

Zanim przejdziemy do zwalczania pluskwy domowej warto przeczytać nasz poprzedni artykuł i uzupełnić wiedzę na temat pluskiew. Zapraszamy do artykułu 10 faktów, które trzeba wiedzieć o pluskwach.

Jak skutecznie zwalczyć pluskwę domową?

Kilkakrotnie wspinaliśmy o tym, że pluskwy nie warto jest zwalczać na własną rękę, a to wszystko dlatego, że problem nie zniknie a populacja pluskiew może wręcz wzrosnąć. Ponadto to strata czasu i pieniędzy. Walkę z pluskwą warto powierzyć firmie Ratapest – dobierzemy odpowiednią metodę i środki tak, aby problem zniknął na zawsze. Posiadamy dużą wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu pluskwy domowej. Dzięki połączeniu metod i właściwemu ich użyciu w konkretnym miejscu pluskwy udaje się wyeliminować w 100%. W większości przypadków już za pierwszym razem. Dzięki naszym metodom nie będziecie Państwo zmuszeni do trzykrotnego opuszczenia mieszkania co wiąże się z kolejnymi kosztami jak np. hotel. Dlatego to ważne, aby każde podejrzenie obecności pluskiew zgłaszane było od razu odpowiedniej firmie.

Każdorazowo klient informowany jest o tym, w jaki sposób przygotować mieszkanie przed zabiegiem, a po zabiegu przekazywana jest instrukcja z postępowaniem pozabiegowym. Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.