Zwalczanie kretów i nornic

Sposób na kreta, jak się pozbyć nieproszonego gościa z ogrodu.

13 czerwca 2016

Te sympatyczne zwierzęta potrafią wyrządzić duże szkody w naszych - często starannie pielęgnowanych - ogrodach i na działkach. Są także pod częściową ochroną. Wiele porad dotyczących ich usunięcia, które możemy znaleźć w sieci, jest zawodnych. Co robić?

Krety są zwierzętami przyprawiającymi o ból głowy działkowców i ogrodników. Ich zła sława przyćmiewa fakt, że pełnią także pożyteczne funkcje. To one zjadają owady niszczące rośliny w naszym ogrodzie (m.in. turkucie podjadki, larwy koziółki warzywnej i in.), a także małe gryzonie, jak myszy. Dzięki nim gleba w naszym ogrodzie jest spulchniona i napowietrzona. Niestety – jest też ciemna strona ich obecności w ogrodzie – ich przysmakiem są dżdżownice, których obecność jest w glebie bardzo pożądana; uszkadzają ponadto korzonki roślin, rujnują rabatki, niszczą ogród. Są szybkie – jeśli nie zadziałamy odpowiednio wcześnie, po kilku dniach ogród czy trawnik mogą być w opłakanym stanie.

Krety nie lubią suchej, twardej i kamienistej gleby. Przyciąga je regularnie podlewana, miękka gleba – dokładnie taka, jaką mamy w ogródkach.

Kilka informacji o krecie

Często spotykanym mitem jest przekonanie, że kret nie ma oczu. Ma, lecz mają one mniej niż 1 mm, nie są czułe na światło i ogólnie kret nie jest wzrokowcem. Na jego gładkiej głowie dostrzec można nawet uszy. Słuch ma doskonały, bardzo wyczulony jest na wszelkie dźwięki – to właśnie słuch pomaga mu lokalizować jedzenie. Oprócz tego węch i dotyk są tymi zmysłami, które sprawiają, że kret świetnie radzi sobie wewnątrz ziemi.

Długie korytarze jest w stanie kopać dzięki bardzo silnym jak na tak małe zwierzę, umięśnionym przednim łapkom. Korytarze sięgają nawet pół metra wgłąb ziemi i są całkiem inteligentnym systemem. Każdy kret buduje swoją „bazę” – wyściełane mchem i trawą miejsce w korytarzu, w którym gromadzi zapasy jedzenia, głównie dżdżownic. Mają one podcięty system nerwowy, przez co pozostają przy życiu, lecz nie mogą się ruszać. Aby zapewnić sobie stały dostęp do wody do picia, potrafi wykopać dół, w którym gromadzi się woda. Kopce, które rujnują ogródki i trawniki, to nic innego, jak miejsca, w których krety odprowadzają nadmiar ziemi, a także którymi doprowadzają tlen do korytarzy.

Krety są żarłoczne, w ciągu dnia pochłaniają taką ilość jedzenia, ile same ważą.

Trudności z pozbyciem się kreta

Na forach internetowych znaleźć można mnóstwo porad dotyczących tego, jak przegonić krety. Począwszy od sadzenia roślin o intensywnym zapachu (jak bazylia czy czosnek), instalowanie elektrycznych odstraszaczy emitujących nieprzyjemne dla kreta dźwięki lub wytwarzających drgania, na które kret jest bardzo wrażliwy; przez wkładanie w krecie dołki karbidu, a także gałązek mięty czy skórek z cytryny. Niestety – dużo więcej niż pomysłów na odstraszenie kreta, jest głosów, że te porady nie działają, a kret błyskawicznie przyzwyczaja się do wszelkich uciążliwości, jakie mu fundujemy.

Sposób na kreta – skuteczny

Warto rozważyć zastosowanie innych metod pozbycia się kretów. Firma Ratapest posiada sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z nieproszonym gościem.

Przede wszystkim lepiej nie zwlekać ze zgłoszeniem nam problemu, jak tylko zauważyli Państwo kreta w swoim ogrodzie czy na trawniku. Przyjedziemy na miejsce i od razu przystąpimy do działania. Każde zgłoszenie traktujemy indywidualnie, analizujemy sytuację i wybieramy najlepszą metodę. Wśród najpopularniejszych jest stosowanie pułapek na krety i przynęt pokarmowych.

Kret jest gatunkiem częściowo chronionym, dlatego robimy wszystko, aby kreta po prostu skutecznie odstraszyć. Zwalczanie kreta możliwe jest tylko wtedy, kiedy jego populacja na danej działce jest już naprawdę duża i uciążliwa. Wówczas stosujemy gazowanie (gaz zostaje wtłoczony do kopców, a dzięki odpowiedniemu ciśnieniu rozchodzi się w wydrążonych tunelach, uśmiercając krety). Warunkiem do przeprowadzania chemicznego zwalczania kreta jest także posiadanie ogrodzonej działki.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.