szerszen

Osy i szerszenie biologia oraz ciekawostki.

13 maja 2017

Owady osowate – często określane nazwą osy, należą do rodziny błonkoskrzydłych (Hymenoptera). To drapieżne i wszystkożerne owady o niejednoznacznym znaczeniu gospodarczym.

Okresowo osy potrafią być pożyteczne:

  • atakują owady, które niszczą rośliny (to nimi karmią swoje larwy)
  • usuwają padlinę (znoszą do gniazda skrawki mięs zebranych z martwych zwierząt)
  • pomimo, że ich skuteczność jest dużo mniejsza od pszczół to one także zapylają różne kwiaty.

Niestety owady te potrafią być również uciążliwe:

  • przenoszą na produkty żywnościowe drobnoustroje chorobotwórcze (z miejsc, w których żerowały: z odchodów, padliny, wysypiska śmieci)
  • niszczą drewniane elementy budynków, ogrodzeń czy mebli ogrodowych – wszystko po to, aby zdobyć drewno do budowy gniazda
  • niszczą drzewa ozdobne i owocowe – obgryzają korę z młodych gałązek drzew.

Osy atakują wtedy, gdy czują zagrożenie lub kiedy ich gniazdo jest niszczone. Mogą zostać także rozdrażnione gwałtownym ruchem, zapachem czy ciemnymi albo jaskrawymi ubraniami. Osy bywają agresywne w czasie poszukiwania pożywienia.

Osa pospolita (Vespula vulgaris) – jej charakterystyczne ubarwienie jest formą obrony przed wrogami naturalnymi (na żółto zabarwione są również jej inne fragmenty ciała). Ma bardzo dobrze rozwinięty aparat gębowy typu gryzącego, zaopatrzony jest on w silne żuwaczki. Osy te polują na inne owady paraliżując je swoim jadem. Są wielożerne, zjadają dojrzałe owoce, nektar z kwiatów, pyłki i wszystko co słodkie. Są wszędobylskie, w Polsce bardzo pospolite. Swoje gniazda zakładają w lasach, miastach, budynkach – tam, gdzie jest sucho i nie czują zagrożenia.

Pojedyncze użądlenia nie są niebezpieczne dla człowieka, wyjątkiem są osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych – mogą one doznać wtedy wstrząsu anafilaktycznego. Osy mogą kłuć żądłem wiele razy.

Szerszeń to owad z rodziny osowatych, jest jej największym przedstawicielem – osiąga nawet do 45 mm długości. Od pozostałych z rodziny osowatych wyróżnia go długie ciemię oraz rozmieszczenie oczu. Szerszenie swoje gniazda zakładają blisko terenów zamieszkałych przez ludzi. Mogą również zamieszkiwać opuszczone ule czy też budki lęgowe dla ptaków. W miarę możliwości szerszenie co roku migrują i zakładają gniazda w nowych miejscach. Ich głównym pożywieniem są owady (pszczoły, ćmy), owoce i soki niektórych drzew. Szerszenie są owadami terytorialnymi , dlatego gdy ktoś zbliża się do ich gniazda wtedy atakują. Jeśli zatem zauważymy gniazdo szerszeni najlepszym rozwiązaniem jest wycofać się i nie prowokować ataku z ich strony (nie wykonujemy gwałtownych ruchów, nie wymachujemy rękoma). Z reguły szerszenie są mniej agresywne niż osy.

Ukąszenie szerszenia bywa bardzo bolesne i powoduje zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli jesteśmy uczuleni na jad błonkoskrzydłych w przypadku ukąszenia może dojść do zagrożenia życia (może wystąpić wstrząs anafilaktyczny).

Metody stosowane przez naszą firmę przy usuwaniu gniazd os/szerszeni:

  • Dezynsekcja metodą oprysku grubokroplistego z lancy
  • Metoda opylania
  • Zamgławianie termiczne
  • Zamgławianie ULV

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.