meszki

Meszki mogą uprzykrzyć życie latem, jak się bronić?

31 maja 2016

Latem jesteśmy narażeni na ataki owadów, z których wiele może być nie tylko uciążliwych, ale także groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Meszki należą do tych owadów, które są agresywne, a ich ukąszenia bolesne. Wiele osób jest w dodatku uczulonych na ich jad. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Bolesne ukąszenia meszek

Meszki nie są tak powszechnie znanymi owadami, jak osy, szerszenie, komary czy kleszcze. Są mniejsze niż komary: mają ok. 5 mm długości i niezbyt charakterystyczny wygląd. Uwagę zwracają za to ich ukąszenia. Aparat gębowy samic – bo to właśnie one nas gryzą – przystosowany jest do rozcinania skóry. Z tego powodu łatwiej ich ukąszenia odróżnić od tych pozostawionych przez inne owady – towarzyszą im bowiem krwawienie i obrzęk. Ból może utrzymywać się nawet kilka dni!

Jeśli nie jesteśmy uczuleni, ukąszenie meszki – choć bolesne i nieprzyjemne – nie jest dla nas groźne. Jeśli jednak zostaniemy ukąszeni wielokrotnie, może pojawić się silna opuchlizna i wysoka gorączka. W ślinie meszek znajdują się substancje drażniące dla naszego organizmu. Wraz z krwią szybko roznoszą się po nim, wywołując reakcje obronne. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Doraźnie należy zdezynfekować miejsca po ukąszeniach meszek i powstrzymać się od drapania. Może się to bowiem skończyć zakażeniem, ropieniem, a nawet długo utrzymującymi się czerwonymi śladami na skórze.

Alergia na meszki

Inaczej sprawa wygląda w przypadku alergii na jad meszek. To gwałtowna reakcja organizmu będąca odpowiedzią na wstrzyknięte wraz ze śliną substancje (białka, peptydy i histaminę). W skrajnych przypadkach silnej alergii może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci.

Reakcja alergiczna występuje u tych osób, którym brakuje przeciwciał dla składników jadu meszek – IgE. Osoby podejrzewające u siebie alergię (np. uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych) mogą wykonać proste badania krwi, tzw. panel swoistych IgE na owady.
Objawy alergii pojawiają się w kilka do kilkunastu godzin po kontakcie z jadem meszek. Zaniepokoić powinny zwłaszcza objawy reakcji uogólnionej, czyli wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy). Nie należy wówczas zwlekać z kontaktem z lekarzem, gdyż może się to skończyć nawet śmiercią.

Jak się bronić przed meszkami?

  • Unikaj miejsc wylęgania meszek – jest ich tam najwięcej

Czyli wilgotnych miejsc, takich jak pobliża jezior i innych zbiorników wodnych. Meszki spotkamy także w lasach i parkach, a nawet w przydomowych zaroślach.

  • Zlikwiduj miejsca gromadzenia się wody

Wiele osób ma przy domu lub na działce beczki do zbierania deszczówki, puste puszki, stare wanny, wiadra. Napełniają się one wodą i tworzą dobre środowisko do wylęgania meszek.

  • Ogranicz roślinność wokół domu

Gęste zarośla i trawy to miejsca, w których meszki chętnie się rozmnażają.

  • Zakrywaj ciało

Jeśli jesteś uczulony na jad meszek, podstawą powinno być zasłonięcie jak największego obszaru ciała. Zatem długie nogawki i rękawy wskazane!

  • Używaj olejku waniliowego

Ale także lawendowego, goździkowego i miętowego. Nie tylko pięknie pachną, skutecznie odstraszają też meszki. Możesz zasadzić też w ogrodzie heliotrop ogrodowy – pachnie wanilią.

  • Ochrona w kuchni

Również w naszej kuchni znajdziemy środki do odstraszenia meszek. To czosnek i cytryna. Z czosnku można sporządzić pastę, która nałożona na odkryte części ciała skutecznie odstraszy meszki.

Profesjonalny zabieg usuwania meszek

Najskuteczniejszą ochroną przed meszkami jest przeprowadzany przez firmy DDD zabieg usuwania meszek. Można go przeprowadzić wokół obejścia domu. W wyniku jego działania giną wszystkie meszki, niezależnie od stadium rozwojowego. Firma Ratapest zabieg przeprowadza przy użyciu najnowocześniejszych dostępnych metod. Należą do nich:

  • rozpylanie odpowiednich środków,
  • zamgławianie termiczne – polegające na wytworzeniu mgły, która uśmierca meszki oraz odstrasza przez kilka tygodni.

Używamy trucizn o sprawdzonej skuteczności, a metody łączymy, tak aby uzyskać optymalny efekt.

Przeprowadzenie zabiegu polecamy nie tylko mieszkańcom domów, ale także zarządcom nieruchomości, organizatorom festynów i innych imprez plenerowych, działkowiczom i wszystkim, którzy chcą zadbać o zdrowie podopiecznych.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.