Był guniak czerwczyk, jest i chrabąszcz majowy, czy stanowi dla nas zagrożenie

Chrabąszcz majowy, czy stanowi dla nas zagrożenie?

13 sierpnia 2019

To co przede wszystkim odróżnia chrabąszcza od opisanego w poprzednim poście guniaka czerwczyka to wielkość. Chrabąszcz majowy jest sporo większy od guniaka - może osiągać nawet do 3 cm długości, a guniak zaledwie 1,8 cm. Różni się również ubarwieniem (chrabąszcz majowy jest ciemniejszy) oraz budową czułek. Jak wygląda chrabąszcz majowy, gdzie go można spotkać i czy stanowi dla człowieka zagrożenie? Zapraszamy na artykuł!

Jak wygląda chrabąszcz majowy i gdzie go można spotkać?

Chrabąszcz majowy to chrząszcz z rodziny żukowatych, który nazwę zawdzięcza swoim wieczornym lotom już początkiem maja. Obserwować go można również w czerwcu i lipcu, zazwyczaj wśród drzew liściastych, m.in. topoli, osiki czy dębu. Chrabąszcz ten osiąga do 3 cm długości, posiada owalne ciało w kolorze czarnym oraz brązowe odnóża, czułki i pokrywy skrzydeł. To co charakterystyczne to jego czułki, których końce przypominają kształtem wachlarzyki czy też grzebyki. Podobnie jest u guniaka, z tym, że tylko trzy człony czułek tworzą tzw. blaszkę, a u chrabąszcza aż siedem. Dorosły owad zaopatrzony jest w gryzący aparat gębowy oraz duże, wypukłe oczy, które pomagają mu odnaleźć się w nocy.

Larwy chrabąszcza, zwane pędrakami, są białe i grubawe, zgięte w podkowę. Podobnie jak dorosłe chrabąszcze są bardzo żarłoczne.

Czy chrabąszcz majowy jest szkodnikiem?

Dla niektórych ekologów chrabąszcz nie jest uznawany za szkodnika, a wręcz przeciwnie – stanowi m.in. pełnowartościowe pożywienie dla ptaków a szkody jakich dokonuje nie są aż tak poważne. Czy jest tak na pewno?

Zacznijmy od tego czym żywią się chrabąszcze majowe – przede wszystkim liśćmi drzew liściastych, oprócz wspomnianej osiki, topoli i dębu często atakują drzewa owocowe (jabłoń, wiśnię czy porzeczkę). Mowa tu oczywiście o dorosłych owadach, a co z jego larwami? Pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego odżywiają się korzeniami roślin zielonych, krzewów i drzew. Poprzez swoje żerowanie uszkadzają system korzeniowy młodych roślin, więc śmiało możemy je zaliczać do szkodników szkółek, upraw i trawników. Ich inwazja może przynieść spore straty.

Chrabąszcze nie stanowią bezpośrednio zagrożenia dla człowieka, jednak stanowią poważne zagrożenie dla roślin i drzew, są utrapieniem dla sadowników, leśników i rolników.

Co zrobić jeśli chrabąszcze pojawią się w naszych ogrodach? Można z rana spróbować otrząsać je z młodych drzewek. Dlaczego rano? Bo są jeszcze odrętwiałe po chłodniejszych nocach. Z kolei jeśli dobiorą się do tych starszych i wysokich drzew należy zastosować opryski. Oczywiście nie warto tego robić na własną rękę tylko zlecić wykonanie zabiegu profesjonalnej firmie. O zabiegach i metodach dezynsekcji przeczytacie w dziale dezynsekcja.

O guniaku czerwczyku przeczytacie tutaj: guniak czerwczyk.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2025 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.