Kleszcze w natarciu, uwaga na te pajęczaki

Kleszcze w natarciu, uwaga na te pajęczaki

6 kwietnia 2020

Spotkanie z nimi nigdy nie należy do najprzyjemniejszych, a co gorsza może skończyć się poważną chorobą. Już za niedługo wiosna, a wraz z nią przyjdzie nam się zmierzyć z drobnymi i niepozornymi pajęczakami. Mowa oczywiście o kleszczach. Kolejny sezon przed nami więc warto przyjrzeć się naszemu wrogowi nieco bliżej.

Kilka faktów z życia kleszcza.

W Internecie krąży wiele mitów odnośnie kleszczy, a my postaramy się przedstawić same fakty z ich życia, które mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem.

 • Gdzie znajdziemy kleszcze?

Otóż nie tylko w lecie i nie tylko na drzewach, w lasach. Taki mit dalej krąży wśród społeczeństwa, a prawda jest taka, że kleszcze spotkać możemy na łące, w parkach wśród krzewów, w przydomowych ogródkach i na działkach. Kleszcze upodobały sobie niewysokie rośliny i krzewy. Ponadto pojawiają się już dużo wcześniej niż latem, sprzyjają temu krótkie i łagodne zimy. Nieustannie polują i poszukują żywiciela, są ślepe, za to inne receptory są doskonale rozwinięte. Dzięki nim wyczuwają temperaturę ciała swojej ofiary, zwabia je zapach potu i wydzielany dwutlenek węgla.

 • Czy każdy kleszcz jest nosicielem chorób?

Otóż nie, na szczęście. Szacuje się, że ok. 10-40% kleszczy jest nosicielem boreliozy i innych chorób. Niemniej jednak powinniśmy na nie uważać i w razie ukąszenia dokładnie obserwować miejsce po wbiciu się kleszcza. Zdarza się, że objawy choroby ujawniają się dużo później, także warto zachować czujność.

 • Jakie choroby przenoszone są przez kleszcze?

Ta najbardziej wszystkim znana to borelioza, czyli poważna choroba wielonarządowa, zresztą ciężka do zdiagnozowania. Jakie inne choroby wywołują kleszcze? Może to być kleszczowe zapalenie mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych, babeszjoza, bartonelloza, gorączka Q, tularemia. Oprócz tego zapalenie wątroby, wsierdzia czy atopowe zapalenie płuc. Lista jest długa co tylko potwierdza to jak bardzo niebezpieczne są to stworzenia.

 • Czy rumień po ukąszeniu zawsze wskazuje na chorobę?

Otóż nie. Rumień to nic innego jak reakcja alergiczna, która nie u wszystkich może się pojawić i nie u wszystkich zwiastuje chorobę. Nie powinno się lekceważyć żadnego ugryzienia. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak bóle mięśni, stawów czy stany podgorączkowe warto zgłosić się do lekarza.

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Najlepiej przy pomocy wąskich szczypczyków. Należy go uchwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć jednym prostym ruchem. Miejsce po ukąszeniu powinno przemyć się środkiem dezynfekującym. Znane są inne sposoby na usuwanie kleszczy, takie jak smarowanie tłuszczem czy alkoholem – nigdy takich metod nie powinno się stosować. Wcieranie czegokolwiek w miejsce z kleszczem może spowodować zwiększenie ślinotoku u pajęczaka i nagłe przenikanie związków chorobotwórczych do naszego organizmu.

Kleszcz atakuje! A w jaki sposób?

Obalony już został mit, że kleszcze skaczą z wysokich drzew, nie mają bowiem odnóży skocznych. Radzą sobie inaczej, polują z nieco niższej wysokości na swoje ofiary. Najczęściej przesiaduje wśród traw i krzewów, a dzięki receptorom wyłapuje zapach potu i dwutlenku węgla. W taki właśnie sposób kleszcz wyczuwa ofiarę i jeśli otrze się ona o trawę czy liście, na której się on znajduje może się w nią po prostu wbić. Podczas swojego ataku kleszcz wpuszcza do organizmu człowieka różne substancje, m.in. te zapobiegające krzepnięciu krwi, a także te znieczulające. Dzięki temu staje się niewyczuwalny i nie zauważony.

Jak zwalczyć kleszcze? Zwalczanie kleszczy na terenie Śląska (Bytom, Rybnik, Katowice, Mikołów, Tychy, Żory, Zabrze).

Kleszcze mnożą się w ekspresowym tempie i są bardzo odporne na głód i niesprzyjające warunki. Szybko się dostosowują i regenerują, a żeby jeszcze tego było mało, nie posiadają naturalnych wrogów. Czy można się ich jakoś pozbyć?

Firma Ratapest ma w swojej ofercie skuteczny i profesjonalny zabieg zwalczania kleszczy –zamgławianie termiczne. W trakcie zabiegu wytwarzana jest specjalna mgła, która zabija znajdujące się w pobliżu kleszcze. Dodatkowo zabieg działa odstraszająco na kleszcze nawet do kilku tygodni po zabiegu.

Gdzie warto przeprowadzić taki zabieg?

 • domy jednorodzinne,
 • działki,
 • tereny zielone przy szkołach i przedszkolach,
 • tereny parków, skwerów i miejskich zieleni,
 • tereny wokół domków wczasowych, pensjonatów,
 • tereny wokół domów spokojnej starości i domów dziecka,
 • tereny popowodziowe.

Firma Ratapest działa na terenie całego Śląska (Katowice, Żory, Sosnowiec, Gliwice, Jaworzno, Zabrze, Mikołów). Zapraszamy do kontaktu!

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.