Turkuć podjadek – groźny szkodnik ogrodowy

Turkuć podjadek – groźny szkodnik ogrodowy.

16 października 2018

Poobgryzane korzenie, suche plamy na trawniku oraz dziury w warzywach. Takie szkody może wyrządzić jeden z największych owadów w Polsce - turkuć podjadek. Co to za owad, jak wygląda i co go przyciąga do naszych ogrodów, o tym wszystkim przeczytacie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jeśli myślimy o szkodnikach, które pojawiają się w naszych ogrodach, sadach, na działkach czy polach, mamy często w głowie obraz niewielkich gryzoni, takich jak kret, nornica czy karczownik, które potrafią dokonać sporych szkód, dodatkowo w dość szybkim czasie się rozmnażają i rozprzestrzeniają. Ale są również owady, których pojawienie się w naszych ogrodach nie zwiastuje niczego dobrego. Jednym z nich jest nasz tytułowy „bohater” turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa).

Jak wygląda turkuć podjadek?

Na pierwszy rzut oka (a o to bardzo ciężko, ponieważ większość życia spędza pod ziemią) przypomina nieco zmutowanego świerszcza, jest jednak sporo większy od niego – osiąga do 6,5 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 4 cm. Poza tym jest ciemniejszy, koloru ciemnobrązowego lub brunatno-rudawego, jego ciało jest masywne i wydłużone. Posiada silnie rozwinięte przedplecze i długie przysadki odwłokowe. W sprawnym poruszaniu się pod ziemią pomagają mu silnie rozwinięte przednie odnóża, które są łopatowate i zaopatrzone w specjalne kolce. Turkuć podjadek posiada aparat strydulacyjny, czyli innymi słowy narząd głosowy, dzięki któremu może wytwarzać dźwięki o różnej częstotliwości (w okresie godowym da się usłyszeć charakterystyczne „cykanie”, podobne do cykania świerszczy). Swoim trybem życia przypomina nieco kreta, który również rzadko pojawia się na powierzchni.

Co zjada turkuć podjadek i jakie szkody wyrządza?

Turkuć podjadek lubi podgryzać korzenie roślin, szczególnie upodobał sobie warzywa, takie jak marchew i rzodkiew. Nie tylko je zjada, ale drążąc podziemne korytarze często po prostu na nie „wpada” i podcina je, aby móc drążyć dalej. Nocą, wychodzi na powierzchnię i często ogryza liście i części naziemne roślin. Pomimo tego, że głównym jest pożywieniem są rośliny, do samych roślinożerców nie jest zaliczany – poluje na mniejsze owady (nie rzadko są one poważniejszym problemem dla ogrodnika, mowa tu o drutowcach, pędrakach i ślimakach). Nie mniej jednak, jeśli pokarmu zwierzęcego nie ma za wiele, turkuć zaatakuje nasze rośliny i plony. Jeśli mamy do czynienia z większą liczbą tych owadów, to już po kilku tygodniach potrafią doszczętnie zrujnować uprawę. Należy jednak zaznaczyć, że ich liczebność spada i nie są już tak często spotykane w naszych ogrodach. Jeśli natomiast się pojawią, walka z nimi nie należy do łatwych i przyjemnych.

Szkodniki ogrodowe.

O innych szkodnikach ogrodowych możecie przeczytać w dziale szkodniki tutaj.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.