Odkomarzanie terenów zielonych

Odkomarzanie terenów zielonych

11 czerwca 2017

Wielu ludzi kojarzy zabieg odkomarzania ze skażeniem środowiska. Nic bardziej mylnego. Jeśli oprysk jest przeprowadzony zgodnie z zasadami przez firmę z doświadczeniem to już dziś możecie Państwo cieszyć się spokojnymi wieczorami. Oferujemy zabiegi odkomarzania, które przy okazji likwidują skutecznie również kleszcze, meszki, mszyce i inne owady. Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi metodami zwalczania komarów stosowanymi przez naszą firmę.

Odkomarzanie.

Komary to jedne z tych najmniej lubianych przez ludzi owadów, i nie ma się co dziwić, są uciążliwe i uprzykrzają nam życie. Coraz częściej słyszy się o zabiegu odkomarzania. Co to za zabieg? Jak się go wykonuje? Czy odkomarzanie jest bezpieczne i – co najważniejsze – efektywne?

Odkomarzanie ma przede wszystkim na celu ograniczenie występowania komarów na danym terenie (np. domy, ogrody, parki, zbiorniki wodne, takie jak stawy czy oczka wodne). Aby zabieg był efektywny i utrzymywał się jak najdłużej należy dobrać odpowiednie środki i metody, ale nie tylko. Dosyć istotną kwestię odgrywa pogoda – odkomarzanie przeprowadza się w dni pogodne, w przypadku wystąpienia opadów efekt nie będzie się utrzymywał zbyt długo.

Metody, które stosujemy do zabiegu odkomarzania to zamgławianie termiczne, zamgławianie ULV, oprysk grubokroplisty oraz metody ekologiczne. Często łączymy dwie lub nawet trzy metody, aby efekt był jak najbardziej zadawalający dla klienta. Środki chemiczne, które stosujemy do zabiegu zabijają dorosłe komary, bądź uszkadzają je na tyle, że nie są zdolne do rozmnażania i upośledzone zostają ich podstawowe funkcje życiowe. Trochę więcej o samych metodach:

  • zamgławianie termiczne – jest metodą, która polega na rozprowadzeniu cieczy biobójczej poprzez specjalny oprysk. W efekcie wysokiej temperatury ciecz robocza (woda) odparowuje i skrapla się w zetknięciu z chłodniejszym powietrzem jakie występuje w miejscu wykonywania zabiegu. W wyniku tego powstaje mgła złożona z substancji trującej (składa się z drobnych, mikroskopijnych wręcz kropelek), która jest w stanie dotrzeć w każde miejsce i każdy zakamarek. To właśnie gwarantuje przewagę nad tradycyjnym opryskiem, gdzie często dochodzi do pominięcia niektórych obszarów, przez co obniża się skuteczność zabiegu. Co istotne, zamgławianie termiczne stosuje się nie tylko w przypadku komarów, ale również skutecznie zwalcza muchy, meszki, kleszcze, szerszenie i osy;
  • zamgławianie ULV– to metoda, która wytwarza zimną mgłę, składającą się z małych mikroskopijnych kropelek. Kropelki te to nic innego jak mieszanina substancji bójczej i cieczy roboczej, czyli wody. Są bardzo lekkie i długo unoszą się w powietrzu, dzięki czemu metoda jest bardzo skuteczna. Podobnie jak w przypadku zamgławiania termicznego również i ten zabieg jest skuteczniejszy od tradycyjnego oprysku, ponieważ mgła jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc. Warto zaznaczyć, że zamgławianie odbywa się przy użyciu minimalnych ilości substancji biobójczych. Zamgławianie ULV stosuje się do zwalczania komarów, meszek, mrówek i much. Metoda ta skutecznie radzi sobie także ze szkodnikami domowymi, takimi jak pluskwy, mole czy prusaki, oraz ze szkodnikami w pomieszczeniach gospodarczych (w oborach, magazynach i silosach). Zamgławianie ULV niszczy grzyby i pleśnie, sprawdza się również w likwidowaniu przykrych zapachów;
  • oprysk grubokroplisty – wytwarza mgłę, która składa się z grubych kropli – są one cięższe i nie unoszą się tak jak w przypadku metody termicznej czy ULV. Skuteczność tradycyjnego oprysku zależy w dużej mierze od osoby wykonującej zabieg, należy precyzyjnie dotrzeć do wszystkich obszarów i nie omijać żadnych istotnych miejsc, gdzie mogłyby bytować szkodniki. Tradycyjny oprysk wykorzystuje większą ilość wody i insektycydu.
  • metody ekologiczne –  przy zbiornikach wody (wyłączając zbiorniki wody pitnej) stosujemy np. preparaty na bazie fungicydów, które likwidują larwy 1,2 i 3 stopnia i tym samym skutecznie zmniejszają populacje komarów.

Przy zastosowaniu kompleksowego zabiegu odkomarzania kolejny zabieg powinno wykonywać się średnio co 4 do 6 tygodni. Czas, w jakim rozprowadzana mieszanina utrzymuje się na obszarze poddanym zabiegowi zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Oczywistym jest to, że częste opady deszczu będą miały wpływ na skrócenie czasu utrzymania się środka (pomimo dodatku nośników utrwalających zabieg). Z drugiej strony długie upalne dni sprzyjają namnażaniu się wszelkiego rodzaju muchówek, co również przyspiesza czas wykonania kolejnego zabiegu. Aby zwiększyć skuteczność odkomarzania zaleca się wykonanie zabiegu na większym obszarze – na przykład na kilku posesjach, warto przedyskutować tę kwestię z sąsiadami. Zmniejszy to koszta usługi, zwiększy skuteczność i zapewni dłuższą ochronę.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, dokładamy wszelkich starań, by dobrać odpowiednie środki, które nie będą szkodziły roślinom. Problemem mogą być jedynie pasieki, w których znajdują się pszczoły – niestety środki chemiczne przez nas stosowane są szkodliwe również i dla nich. Na terenach objętych zabiegiem zaleca się ostrożność i stosowanie do zaleceń, które każdorazowo otrzymuje się po zabiegu.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.