Obszar działania Kraków Zwalczanie kleszczy Kraków

Zwalczanie kleszczy w mieście Kraków - skutecznie i bezpiecznie

12 czerwca 2024 | Redakcja Ratapest.pl

Nie są wielkich rozmiarów, nie posiadają ostrych kłów ani pazurów i nie połykają w całości. Pomimo tego są największym zagrożeniem dla życia człowieka. Atakują nasz system nerwowy i immunologiczny, co prowadzi do ciężkich dysfunkcji mózgu i serca, a w konsekwencji nawet do śmierci.

odkomarzanie Kraków

Zwalczanie kleszczy Kraków – skuteczne i bezpieczne.

Nie ulega wątpliwości, że kleszcze są bardzo groźne przede wszystkim dlatego, że mogą być nosicielami takich chorób, jak borelioza, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy babeszjoza. Taka nieleczona borelioza rozwija się i prowadzi do poważnych powikłań neurologicznych, stawowych i sercowych.

Co wiemy o kleszczach?

Kleszcze uznawane są za jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. To niewielkie pajęczaki, pasożyty zewnętrzne kręgowców. Ale pomimo tego, że niewielkie to siejące ogromne spustoszenie w organizmie człowieka.

W Polsce żyje około 19 gatunków kleszczy, a łączy je jedno – żądza krwi. Pomimo, że ślepe, z łatwością radzą sobie z wyszukiwaniem ofiar. Wszystko dzięki czułym zmysłom reagującym na ciepło, drgania gruntu, feromony, ruch powietrza i zapach potu.

Kleszcze w mieście Kraków – kiedy są najbardziej aktywne?

Z racji zmiany klimatu, a co za tym idzie rosnąca średnia roczna temperatura sprzyja namnażaniu się i zwiększaniu zasięgu występowania i aktywności kleszczy. Zasada jest prosta – im cieplejszy klimat, tym lepsze warunki dla rozwoju tych pajęczaków.

Z każdą wiosną problem z inwazją kleszczy powraca i nie jest to jedynie problem ludzi mieszkających blisko lasów. Ten mit został już dawno obalony. Kleszcze spotkać możemy wszędzie: w parkach, na łące i na naszych działkach i w ogródkach. Kleszcze na dobre zadomowiły się w centrach dużych miast, takich jak Kraków. Wystarczy pospacerować po parku czy skwerach i z takiego spaceru możemy wrócić z pasażerem na gapę. I to nie jednym.

I nie. Kleszcze nie spadają z drzew. Nie latają ani też nie skaczą. Polują na ofiarę uczepione wysokiej trawy lub krzewu. Kiedy ofiara ociera się o trawę, wyposażone w haczykowate pazurki kleszcze, przedostają się na ofiarę i szukają odpowiedniego miejsca z cienką skórą aby się wbić.

Jak atakuje kleszcz?

Kiedy kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce zaczyna się proces wbijania się w skórę. Do tego celu używa specjalnych narządów gębowych – chelicerae, które działają jak nożyce przecinając tym samym skórę. Następnie wprowadza hypostom, czyli narząd przypominający sztylet z ząbkowanymi krawędziami. Działa na zasadzie kotwicy – zabezpiecza kleszcza w miejscu i umożliwia mu swobodne ssanie krwi. Niektóre gatunki kleszczy wydzielają substancję przypominającą cement, która dodatkowo stabilizuje ich pozycję i utrudnia ich usunięcie.

Kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która zawiera substancje znieczulające, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dzięki temu ofiara nie odczuwa ukąszenia. Kleszcz ssie krew przez kilka dni, aż się nasyci. W tym czasie może kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość. Podczas ssania krwi, kleszcze mogą przenosić różne patogeny, które powodują poważne choroby.

Zagrożenia ze strony kleszczy.

Borelioza jest jedną z najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi, które kleszcz może przenieść na człowieka podczas ugryzienia. Objawy boreliozy mogą być bardzo zróżnicowane. We wczesnym stadium pojawia się rumień wędrujący i charakterystyczny czerwony pierścień wokół miejsca ugryzienia. Ponadto: gorączka, dreszcze, bóle głowy oraz zmęczenie. W późniejszym stadium dochodzi już do poważnych powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwów, zapalenie stawów czy zaburzenia pracy serca.

Kolejne zagrożenie to kleszczowe zapalenie mózgu, które wywołują wirusy z rodziny Flaviviridae. Choroba ma dwuetapowy przebieg. W pierwszej fazie pojawiają się objawy grypopodobne, a w drugiej fazie mamy do czynienia z zapaleniem mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia. W niektórych przypadkach kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego lub nawet śmierci.

Babeszjoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, a jej objawy mogą obejmować gorączkę, dreszcze oraz bóle mięśni. W cięższych przypadkach dochodzi do przewlekłego zmęczenia, anemii oraz żółtaczki. Zakażenie babeszjozą może prowadzić do poważnych powikłań u osób z osłabionym układem odpornościowym, w tym uszkodzenia wątroby, nerek i śledziony.

Walka z kleszczami w mieście Kraków.

Zastosowanie ogólnodostępnych środków na kleszcze nie działa lub działa na krótką metę. Z kolei profesjonalne zwalczanie kleszczy Kraków przy użyciu metody zamgławiania ULV przyniesie długotrwały efekt. Wystarczy jeden lub dwa zabiegi w sezonie aby cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu w ogrodzie czy na działce. Zwalczanie kleszczy Kraków ogranicza w znacznym stopniu populację nie tylko kleszczy, ale również komarów i meszek. Ot, taki bonus.

Zabiegi odkomarzania, czyli zwalczania komarów, kleszczy i meszek, przeprowadzane przez naszą firmę są bezpieczne dla ludzi i otoczenia. Zapraszamy do kontaktu!

 

Profesjonalna usługa – zaufaj specjalistom

Z czystym sumieniem polecam firmę Ratapest. Pełen profesjonalizm, imponująca wiedza jak również niespotykana serdeczność i chęć pomocy. Dziękuję i pozdrawiam

Gabriela Drogosz

Solidna firma. Terminy realizacji są szybkie. Pan zna się na tym, co robi. Posiada wiedzę i doświadczenie. Jest sympatyczny, podnosi na duchu. Usługa wykonana szybko, problem nie wraca. Polecam!

Patryk W.

Polecam. Fachowo, sprawnie i co najważniejsze skutecznie. Pełny profesjonalizm w swoim fachu ma Pan Dawid.

Daniel Oga zobacz opinię

Bardzo polecam usługi firmy Ratapest. Miałem problem z szerszeniami w trudno dostępnym miejscu, a sprawa załatwiona została szybko i sprawnie.

Błażej Siedlecki zobacz opinię

Firma Ratapest pomogła pozbyć się kuny, która przez ostatnie miesiące zatruwała nam życie. Udało się za pierwszym razem. Dziękuję i serdecznie polecam.

Beata Babisz-Fujcik zobacz opinię

Skorzystałem z usług firmy aby raz na zawsze pozbyć się kuny, która już od jakiegoś czasu pomieszkiwała na strychu Próbowałem sam się z nią rozprawić ale niestety nie przyniosło to żadnego efektu.Straciłem tylko czas i pieniądze. Polecam firm Ratapest i Pana Dawida .Profesionalnie, szybko i skutecznie.

Robert Gluszak zobacz opinię

Bardzo dobry kontakt z właścicielem. Usługa „odkleszczania” ogrodu okazała się bardzo skuteczna. Szczerze polecam

Daro Popo

Bardzo profesjonalne podejście do klienta, obszerna wiedza i co najważniejsze 100% skuteczność. Po wizycie RATAPESTU w mojej pracowni problem z niechcianymi stworzeniami przestał istnieć. Polecam gorąco

Anna Bojczewska

Firma skuteczna. Już po pierwszym oprysku pozbyliśmy się pluskiew. Będę polecać.

Marcin Mazurski

Kontakt z klientem jest na najwyższym poziomie. Do tego cena jest przystępna. Gorąco polecam, fachowcy w swoim fachu, nic więcej nie trzeba dodawać! Pozdrawiam.

Marcel Bańkowski

Polecam wszystkim. Usługa wykonana profesjonalnie i co najważniejsze dla mnie to że szkodniki nie wracają oraz że nie ma żadnych skutków ubocznych dla ludzi i środowiska. Jeszcze raz polecam i dziękuję.

Krzysztof Wójcik

Firma Ratapest to bardzo dobrzy fachowcy w dziedzinie dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Z Panem Dawidem Podbioł współpracuję od kilku lat i cenię sobie jego fachowość. Zdecydowanie Polecam.

Krzysztof Karkoszka

Z czystym sumieniem polecam firmę Ratapest. Pełen profesjonalizm, imponująca wiedza jak również niespotykana serdeczność i chęć pomocy. Dziękuję i pozdrawiam.

Gabriela Drogosz
Zobacz więcej opinii

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.