Zwalczanie kleszczy Kraków – skuteczne i bezpieczne.
Nie ulega wątpliwości, że kleszcze są bardzo groźne przede wszystkim dlatego, że mogą być nosicielami takich chorób, jak borelioza, kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy babeszjoza. Taka nieleczona borelioza rozwija się i prowadzi do poważnych powikłań neurologicznych, stawowych i sercowych.
Co wiemy o kleszczach?
Kleszcze uznawane są za jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. To niewielkie pajęczaki, pasożyty zewnętrzne kręgowców. Ale pomimo tego, że niewielkie to siejące ogromne spustoszenie w organizmie człowieka.
W Polsce żyje około 19 gatunków kleszczy, a łączy je jedno – żądza krwi. Pomimo, że ślepe, z łatwością radzą sobie z wyszukiwaniem ofiar. Wszystko dzięki czułym zmysłom reagującym na ciepło, drgania gruntu, feromony, ruch powietrza i zapach potu.
Kleszcze w mieście Kraków – kiedy są najbardziej aktywne?
Z racji zmiany klimatu, a co za tym idzie rosnąca średnia roczna temperatura sprzyja namnażaniu się i zwiększaniu zasięgu występowania i aktywności kleszczy. Zasada jest prosta – im cieplejszy klimat, tym lepsze warunki dla rozwoju tych pajęczaków.
Z każdą wiosną problem z inwazją kleszczy powraca i nie jest to jedynie problem ludzi mieszkających blisko lasów. Ten mit został już dawno obalony. Kleszcze spotkać możemy wszędzie: w parkach, na łące i na naszych działkach i w ogródkach. Kleszcze na dobre zadomowiły się w centrach dużych miast, takich jak Kraków. Wystarczy pospacerować po parku czy skwerach i z takiego spaceru możemy wrócić z pasażerem na gapę. I to nie jednym.
I nie. Kleszcze nie spadają z drzew. Nie latają ani też nie skaczą. Polują na ofiarę uczepione wysokiej trawy lub krzewu. Kiedy ofiara ociera się o trawę, wyposażone w haczykowate pazurki kleszcze, przedostają się na ofiarę i szukają odpowiedniego miejsca z cienką skórą aby się wbić.
Jak atakuje kleszcz?
Kiedy kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce zaczyna się proces wbijania się w skórę. Do tego celu używa specjalnych narządów gębowych – chelicerae, które działają jak nożyce przecinając tym samym skórę. Następnie wprowadza hypostom, czyli narząd przypominający sztylet z ząbkowanymi krawędziami. Działa na zasadzie kotwicy – zabezpiecza kleszcza w miejscu i umożliwia mu swobodne ssanie krwi. Niektóre gatunki kleszczy wydzielają substancję przypominającą cement, która dodatkowo stabilizuje ich pozycję i utrudnia ich usunięcie.
Kleszcz wstrzykuje do rany ślinę, która zawiera substancje znieczulające, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dzięki temu ofiara nie odczuwa ukąszenia. Kleszcz ssie krew przez kilka dni, aż się nasyci. W tym czasie może kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość. Podczas ssania krwi, kleszcze mogą przenosić różne patogeny, które powodują poważne choroby.
Zagrożenia ze strony kleszczy.
Borelioza jest jedną z najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi, które kleszcz może przenieść na człowieka podczas ugryzienia. Objawy boreliozy mogą być bardzo zróżnicowane. We wczesnym stadium pojawia się rumień wędrujący i charakterystyczny czerwony pierścień wokół miejsca ugryzienia. Ponadto: gorączka, dreszcze, bóle głowy oraz zmęczenie. W późniejszym stadium dochodzi już do poważnych powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie opon mózgowych, porażenie nerwów, zapalenie stawów czy zaburzenia pracy serca.
Kolejne zagrożenie to kleszczowe zapalenie mózgu, które wywołują wirusy z rodziny Flaviviridae. Choroba ma dwuetapowy przebieg. W pierwszej fazie pojawiają się objawy grypopodobne, a w drugiej fazie mamy do czynienia z zapaleniem mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia. W niektórych przypadkach kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do trwałych uszkodzeń układu nerwowego lub nawet śmierci.
Babeszjoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, a jej objawy mogą obejmować gorączkę, dreszcze oraz bóle mięśni. W cięższych przypadkach dochodzi do przewlekłego zmęczenia, anemii oraz żółtaczki. Zakażenie babeszjozą może prowadzić do poważnych powikłań u osób z osłabionym układem odpornościowym, w tym uszkodzenia wątroby, nerek i śledziony.
Walka z kleszczami w mieście Kraków.
Zastosowanie ogólnodostępnych środków na kleszcze nie działa lub działa na krótką metę. Z kolei profesjonalne zwalczanie kleszczy Kraków przy użyciu metody zamgławiania ULV przyniesie długotrwały efekt. Wystarczy jeden lub dwa zabiegi w sezonie aby cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu w ogrodzie czy na działce. Zwalczanie kleszczy Kraków ogranicza w znacznym stopniu populację nie tylko kleszczy, ale również komarów i meszek. Ot, taki bonus.
Zabiegi odkomarzania, czyli zwalczania komarów, kleszczy i meszek, przeprowadzane przez naszą firmę są bezpieczne dla ludzi i otoczenia. Zapraszamy do kontaktu!