Korniki w domu. Czym są robaki w drewnie?
Drewno to niezwykły, wszechstronny surowiec, jeden z najstarszych który służy człowiekowi po dzień dzisiejszy. Obecnie znajduje zastosowanie jako surowiec do produkcji podłóg, zabawek, mebli czy więźb dachowych. Ma niezwykłe właściwości fizykochemiczne – jest wytrzymałe, lekkie, elastyczne i przede wszystkim trwałe. Dzięki temu mamy pewność, że jako materiał budowlany zostanie z nami jeszcze bardzo długo. Niestety nasze drewniane domy, konstrukcje dachu, meble czy podłogi padają ofiarą szkodników drewna. Firma Ratapest poleca usługę usuwanie szkodników drewna Kraków i okolice.
Wielu ludzi za uszkodzenia drewna obwinia korniki, a tak naprawdę korniki spotkamy jedynie w lasach. Szkodniki atakujące nasze domy, więźby i meble to szkodniki drewna, najczęściej przedstawiciele kołatkowatych i kózkowatych chrząszczy. Popularne szkodniki drewna znajdziesz w zakładce szkodniki.
Popularne szkodniki drewna
Najbardziej znanym i znienawidzonym przez człowieka przedstawicielem kołatkowatych jest kołatek domowy. Drewno jest dla niego wszystkim, można śmiało stwierdzić, że to właśnie jego miejsce na ziemi. W nim żyje, w nim się rozwija. To niewielki owad mierzący niespełna 4 milimetry. Mały, brązowy, taki niepozorny a tyle złego potrafi wyrządzić. Na jego pokrywach widoczne są wgłębienia w postaci szeregu kropek. Gustuje w drewnie drzew iglastych i liściastych, nie jest zatem wybredny i to sprawia, że może pojawić się tak naprawdę wszędzie. W niebezpieczeństwie są nasze meble, podłogi, boazeria, rzeźby, ramy obrazów no i oczywiście – o zgrozo – drewniane konstrukcje naszych domów, belki stropowe. Larwy kołatka są bardzo żarłoczne, wieloletnie żerowanie doprowadzić może do całkowitego zniszczenia budynku.
Dobrze nam znanym chrząszczem z rodziny kózkowatych jest spuszczel pospolity, odpowiedzialny za niszczenie przede wszystkim drewna konstrukcyjnego. Kołatek przy nim to liliput, spuszczel osiąga bowiem nawet 2,5 cm długości. Ciało jest brunatne lub czarne, pokryte szarymi włoskami. Włoski tworzą na pokrywach coś w rodzaju przepasek, są one bardzo charakterystyczne i dzięki nim łatwo rozpoznać osobnika. Czas rozwoju spuszczela jest bardzo długi, znane są przypadki żerowania larw przez kilkanaście lat! Średnia długość żerowania to około 5 lat. Spuszczel atakuje drewniane budynki, w tym także skanseny, przez co uznawany jest za najgroźniejszego szkodnika drewna.
Jesteś z okolicy Krakowa i podejrzewasz, że zadomowiły się u Ciebie szkodniki drewna? Nie zwlekaj i poproś firmę Ratapest o pomoc. Usługa usuwanie szkodników drewna Kraków jest skuteczna i bezpieczna.
Wszystkiemu winne larwy!
Tak, to prawda, za uszkodzenia drewna odpowiadają larwy chrząszczów. Samica składa jaja w elementach drewnianych i to z tych jaj wylęgają się żarłoczne larwy wyposażone w aparat gryzący. Drążą liczne korytarze przez co uszkadzają drewno. Tunele wypełnione są zazwyczaj ich odchodami i mączką drzewną.
Pomimo różnych preferencji owadów co do gatunku drewna, wilgotności, wieku czy stopnia zagrzybienia warto wspomnieć, że szkodniki drewna wykazują się w Polsce dość sporą tolerancją. Nasz klimat jest jaki jest, są dość spore wahania temperatur i opadów, a szkodniki drewna są w stanie się zaadoptować i przeżyć w drewnie pomimo tych wahań.
Co ciekawe, osobniki dorosłe są w stanie wyczuć z większej odległości czy dane drewno będzie odpowiednie dla ich larw. Larwy przechodzą kolejne stadia, a kiedy stają się już poczwarką nie pobierają pokarmu. Zużywają sporo energii i substancji odżywczych aby móc przekształcić się w postać dorosłą, czyli imago. Dorosłe chrząszcze widywane są latem, ale nie bądźmy zaskoczeni kiedy w naszym domu pojawią się jesienią a nawet zimą. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez temperaturę w pomieszczeniu, w okresie jesienno-zimowym jest ono ogrzewane.
Czy możemy uchronić nasze drewno przed szkodnikami? Usuwanie szkodników drewna Kraków i impregnacja drewna
Należy dokładnie kontrolować drewno, które zostanie wykorzystane do budowy. Nie powinno używać się drewna pochodzącego z rozbiórki starych budynków, drewna nieokorowanego albo wilgotnego. Wiele gatunków szkodników drewna żeruje na nieokorowanym drewnie. Tak samo jak wiele gatunków owadów wybiera drewno wilgotne atakowane przez grzyby i pleśnie.
Żeby uchronić drewno przed zasiedleniem przez owady trzeba je odpowiednio przygotować. Można pokryć je specjalistycznymi preparatami, ale zanim to nastąpi trzeba pamiętać o przygotowaniu – korowaniu i osuszaniu. Jednym z najskuteczniejszych preparatów biobójczych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć drewno przed infestacją jest impregnat Xilix Gel. Można nim zabezpieczyć każdy rodzaj drewna, bez względu na to czy znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Zabezpiecza drewno w nowych jak i starych budynkach. Oprócz tego, że zabezpiecza to wykazuje toksyczne działanie względem owadów, więc stosuje się go jako metodę w usłudze usuwania szkodników drewna.
Skąd wiemy, że drewno zaatakowały korniki?
O obecności szkodników drewna świadczą na pewno otwory w drewnie. W jaki sposób powstają? Samica musi złożyć gdzieś jaja, to po pierwsze, a poza tym gdy poczwarka zmieni się już w osobnika dorosłego to w jakiś sposób musi się wydostać na zewnątrz. W ten sposób powstają liczne otwory wylotowe. Niestety jeśli drewniane elementy zaatakowane przez drewnojady pozostają zakryte i niewidoczne dla nas, to tak samo niewidoczne będą powstające w nich otwory.
Otwory wylotowe i wysypujące się z nich odchody i mączka drzewna mogą świadczyć o tym, że otwory te są stosunkowo świeże. Niestety świadczy również o tym, że zniszczenia zostały już poczynione przez larwy. Wszak otwory wylotowe wygryzają przekształcone z larw osobniki dorosłe. Należy jednak pamiętać, że istnieją gatunki owadów w przypadku których trocinki się nie wysypują, nawet jeśli otwory są świeże. O tym jaki gatunek szkodnika zasiedlił elementy drewniane często mówi nam właśnie wygląd otworów i trocinek.
Inne ślady świadczące o obecności szkodników drewna
O obecności robaków w drewnie świadczą również odgłosy wydawane przez nie podczas żerowania w drewnianym materiale. Nie jest to jednak zbyt intensywny hałas, więc żeby go usłyszeć warunki muszą być sprzyjające. Musi być bardzo cicho, musi być tych larw dość sporo i muszą wykazywać większą aktywność. Jako ciekawostka, najbardziej słyszalny jest oczywiście kołatek domowy, który wydaje charakterystyczne dźwięki przypominające kołatanie. Stąd też wzięła się jego nazwa. Ale pamiętajmy, że to nie są odgłosy wydawane przez larwy kołatka, a uderzenia dorosłych chrząszczy w twarde kawałki drewna.
O tym, że nasz dom atakowany jest przez szkodniki drewna świadczy również obecność żywych lub martwych chrząszczy w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że szkodniki drewna poza drewnem nie żyją za długo, więc możemy mieć najzwyczajniej w świecie problem żeby je w ogóle zauważyć. Możemy tez nie skojarzyć ich ze szkodnikami drewna, jeśli wiedzy na ich temat nie posiadamy.
W końcu o obecności owadów świadczą poczynione przez nie uszkodzenia. Mogą to być pęknięcia w belkach, naruszenie więźby dachowej, zniszczenia drewnianych przedmiotów znajdujących się w domu. Takie widoczne uszkodzenia wskazują już na wieloletnie żerowanie szkodników drewna. Na pomoc – skuteczne usuwanie szkodników drewna Kraków. Zapraszamy do kontaktu!
Jak pozbyć się szkodników drewna?
Metod na usuwanie szkodników drewna Kraków jest kilka, ale na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już wcześniej owadobójczy żel Xilix oraz fumigacja fosforowodorem. Obie metody wykazują się dużą skutecznością, ale też nie w każdym przypadku mogą być zastosowane.
Gazem stosowanym w zabiegach fumigacji jest fosforowodór, jest on toksyczny dla owadów, ale także innych zwierząt i ludzi. Fumigacja fosforowodorem może być wykonana jedynie przez profesjonalne i doświadczone firmy. Zabieg stosuje się m.in. w obiektach zabytkowych, skansenach, w domach z drewnianą konstrukcją, a także w silosach ze zbożem (gazowanie zboża). Metoda sprawdza się przede wszystkim w sytuacjach kiedy zakres porażenia drewna jest duży i nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić, w których miejscach żerują inskety. Tak samo sprawdzi się w sytuacjach kiedy mamy utrudniony dostęp do zainfekowanych elementów drewnianych. Niestety zabieg wiąże się z wyłączeniem budynku z użytkowania na okres około 2 tygodni.
Metoda przy użyciu żelu Xilix nie wymaga wyłączenia z użytkowania budynku na długi czas, jednak potrzebne jest swobodne dojście do zainfekowanych elementów drewnianych. Xilix Gel oprócz tego, że stosuje się go do usuwania szkodników drewna to sprawdza się doskonale jako impregnat do drewna konstrukcyjnego. Można pokryć żelem drewno znajdujące się na zewnątrz budynku jak i te wewnątrz. Wnika głęboko w drewno, nie zmienia przy tym jego koloru, nie odbarwia, nie zmienia właściwości materiału poddawanego zabiegowi. Więcej o metodzie Xilix przeczytacie w zakładce Xilix-gel.
Ile kosztuje zwalczanie szkodników drewna Kraków?
Ze względu na indywidualne podejście do klienta, a w związku z tym dobór odpowiedniej metody zwalczania szkodników drewna, koszt dezynsekcji może być różny. Wystarczy rozmowa telefoniczna, ewentualnie bezpłatna wizyta na miejscu w celu oceny porażenia drewna, dojścia do zainfekowanych elementów, itp. To wszystko składa się na końcową wycenę dezynsekcji. Zapraszamy do kontaktu!