Obszar działania Kraków Usuwanie kun Kraków

Usuwanie kun Kraków

29 marca 2023 | Redakcja Ratapest.pl

Kuna domowa potrafi być bardzo uciążliwym gościem w naszych ogrodach i domach. Działania na własną rękę zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a niestety pozostawienie kuny w naszym otoczeniu może spowodować ogromne zniszczenia. Pogryzione kable samochodowe, zniszczona instalacja elektryczna, wygryziona izolacja dachu – to tylko nieliczne szkody powodowane przez kuny. Usuwanie kun Kraków to nasz konik – zwalczaniem kun zajmujemy się już od wielu lat i zapewniamy profesjonalne podejście do tematu.

kuna leśna 2

Kuna leśna czy domowa? Diabeł tkwi w szczegółach

W Polsce spotkać możemy kunę leśną oraz kunę domową. Oba drapieżniki są do siebie podobne, jednak ich rozróżnienie nie jest jakoś szczególnie trudne. Jeśli spotkamy na naszym podwórku kunę to zapewne mamy do czynienia z kuną domową. Firma Ratapest proponuje profesjonalne usuwanie kun Kraków i okolice.

Kuna leśna nazywana jest tumakiem, ma wąską głowę oraz niewielkie trójkątne i lekko zaokrąglone uszy. Jej nos jest ciemny, niemal czarny a sierść jasnobrązowa lub kasztanowa. Warto dodać, że sierść jest miękka i jedwabista, a ogon puszysty. Charakterystyczna plama na szyi jest koloru żółtawego, a czasami nawet pomarańczowego – kształt tej plamy jest zmienny, jednak nie sięga nigdy przednich łap. Z kolei kuna domowa nazywana bywa kamionką, jej głowa jest bardziej masywna, a uszy nieco krótsze i bardziej zaokrąglone. Posiada jasny nos, a na szyi nie żółtą a białą plamę, która rozciąga się aż po przednie łapy. Sierść jest szarobrązowa i dość szorstka w porównaniu do sierści kuny leśnej. To tyle jeśli chodzi o różnicę w wyglądzie kun.

Co warto wiedzieć o kunie leśnej? Kuny leśne są samotnikami, rzadko spotykane bywają w bliskim otoczeniu człowieka bo większość dnia spędzają w dziuplach drzew czy w gniazdach innych zwierząt, takich jak wiewiórki czy ptaki. Sprawnie wspinają się po drzewach i z łatwością przeskakują z drzewa na drzewo z odległości 3-4 metrów. Kuna leśna to zdecydowanie mieszkaniec lasu, zresztą nie bez powodu jej przydomek to leśna. W jej menu znajdziemy przede wszystkim małe gryzonie, ale również wiewiórki, ptaki i ich jaja, owady oraz owoce.

A co słychać u kuny domowej? Podobnie jak kuna leśna prowadzi nocny tryb życia, ale w przeciwieństwie do swojej krewniaczki chętnie osiedla się w pobliżu zabudowań ludzkich. Znajduje kryjówkę na strychu, w stodole czy w piwnicy i tam spędza całe dnie. Sprawnie się wspina po murach budynku i regularnie znaczy swój teren odchodami i wydzieliną z gruczołów. Kuny domowe za dnia odpoczywają a nocą dają popalić mieszkańcom – szczególnie uciążliwe i hałaśliwe bywają w okresie godowym oraz kiedy „na burcie” pojawiają się młode. Menu kuny domowej jest bardzo zbliżone do menu leśnej, z tą jednak różnicą że włączyła do niego ptactwo domowe i ich jaja.

Usuwanie kun Kraków – skąd wiadomo, że mamy w domu kunę

Często o bytowaniu kuny w naszym domu dowiadujemy się kiedy widzimy już poczynione przez nią pierwsze zniszczenia. Warto regularnie przeglądać strychy i poddasza, szczególnie sprawdzać warstwę izolacyjną dachu. Kuny budują w wełnie mineralnej swoje norki i gęste korytarze, którymi się przemieszczają. Więc jeśli zauważymy wygryzione dziury w styropianie lub wełnie to znak że mamy prawdopodobnie problem z kuną i warto o pomoc poprosić profesjonalną firmę DDD. Specjalizujemy się w usłudze – usuwanie kun Kraków i okolice.

Jak już wspominaliśmy kuny kochają przegryzać kable i przewody, warto więc posprawdzać co jakiś czas instalacje elektryczne. Ponadto słyszymy hałasy dobiegające z poddasza – szczególnie wieczorami, w okresie letnim, w okresie godowym albo kiedy pojawiają się młode. Jako ciekawostka – zauważyliśmy w ramach realizacji zleceń, że kuny potrafią być też aktywne w ciągu dnia, a pojawienie się młodych może przypadać nawet na okres wczesnozimowy. Być może to kwestia klimatu. Hałasu nie da się pomylić z niczym innym i nie da się go zbagatelizować.

Kolejna sprawa to pozostawiane przez kuny odchody, które wydzielają intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach. Są zwykle ułożone spiralnie, mają ok 2 cm grubości i do 10 cm długości. Widać w nich często niestrawione resztki pożywienia – pestki oraz skorupki. Odchody pojawiają się także na posesji, tak jak resztki upolowanych przez kunę zwierząt, głównie gryzoni i ptaków.

20 lat doświadczenia!

Zadzwoń teraz. Darmowa konsultacja w godzinach 08:00 - 19:00.

+48 533 644 334

Dlaczego kuny są niebezpieczne? Kosztowne zniszczenia

Nie zapominajmy, że kuna domowa pierwotnie zamieszkiwała tereny leśne, szukała schronienia w jaskiniach i w pobliżu kamieniołomów. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji i stawianiem coraz większej ilości domów postanowiła, że zdecydowanie lepiej będzie jej pomieszkiwać w budynkach. Nic dziwnego – nasze piwnice, poddasza i strychy dają jej ciepło, chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i zapewniają łatwy dostęp do pożywienia.

Kiedy kuna domowa zadomowi się na strychu to biada jego domownikom – kuna może okazać się prawdziwym utrapieniem. I nie chodzi o sam hałas (a potrafi być bardzo hałaśliwa!) ale o zniszczenia których dokonuje. Na poddaszu zakłada swoje gniazda uszkadzając warstwy ocieplające dach. W przeciągu zaledwie tygodnia jest w stanie zniszczyć całą izolację cieplną. Zanieczyszcza i znaczy swój teren. Uszkadza przewody od pomp ciepła i klimatyzatorów. A jeśli nie budynek to samochód – kuny często chowają się pod maską auta, tam mogą się ogrzać a przy okazji poobgryzać sobie kable. Niestety uszkodzenia przewodów hamulcowych mogą być tragiczne w skutkach. Ponadto kuny bardzo chętnie atakują drób, gołębie i króliki. Żeby tego było mało to kiedy dostaną się do kurnika potrafią zabić wszystkie znajdujące się tam kury, bez względu na to czy są głodne. To efekt instynktownej pogoni za uciekającą zdobyczą.

Trzeba podkreślić, że pozostawienie kuny domowej samej sobie spowoduje ogromne zniszczenia. Otrzymujemy mnóstwo zapytań odnośnie kun, usuwanie kun Kraków to usługa, którą świadczymy już od dłuższego czasu.

Usuwanie kun Kraków domowymi sposobami. Czy to się uda?

Jak można pozbyć się kuny domowej? Pierwsze co należy ustalić to sposób w jaki kuna dostaje się do naszego domu. Jak już było wspomniane kuna świetnie się wspina i doskonale skacze. Nic więc dziwnego, że nie ma problemu ze wskoczeniem na dach po rynnie. A stamtąd to już krótka droga aby dostać się do środka – wystarczy nieprawidłowo położona dachówka, nieszczelność przy oknach czy na łączeniach podbitki z dachem. Ot i problem gotowy. Warto więc po odstraszeniu kuny skontaktować się z dekarzem i usunąć wszelkie nieszczelności aby uniknąć kolejnej inwazji szkodnika.

Istnieje kilka metod zwalczania kuny, a wśród nich odławianie kun do klatek żywołownych. Do klatki dzięki przynęcie zostaje zwabiona kuna, którą następnie należy wywieźć z dala od zabudowań. Pamiętajmy, że kuny znaczą teren a tym samym zwabiają kolejne. Trzeba działać szybko. Po odłowieniu kuny ustalić którędy kuna przedostała się do środka i jak najszybciej załatać nieszczelności.

Kolejna metoda to zastosowanie ultradźwiękowych urządzeń odstraszających kuny. Mogą sprawdzić się wtedy kiedy kuna nie zagnieździła się jeszcze na poddaszu. Są w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Wykorzystują dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Są uciążliwe jedynie dla kun i innych niewielkich gryzoni.

Dość popularne są również odstraszacze w formie pastucha elektrycznego, które montuje się na dachu. Mają za zadanie ochronić budynek przed kunami. Pastuch ma skutecznie powstrzymać wspinającą się po rynnie kunę i uchronić dach przed spustoszeniem – kuna zostaje lekko porażona prądem. Takie odstraszacze mogą się sprawdzić w przypadku prostych konstrukcji dachowych.

Ostatnia metoda to zastosowanie środków chemicznych odstraszających kuny, tzw. repelenty. Wykorzystuje się naturalne substancje zapachowe, które działają drażniąco na kuny. Metoda sprawdzi się w sytuacji krótkiego pobytu szkodnika na strychu. Wtedy jest szansa, że uda się ją wypędzić.

Jeśli domowe sposoby zawiodą warto zlecić usługę usuwanie kun Kraków specjalistom z firmy Ratapest. Działamy szybko, skutecznie i przede wszystkim bezpiecznie. Warto nam zaufać!

Na co złapie się kuna? Przynęta na kuny.

Wiemy jak odżywia się kuna, ale czy istnieje idealna przynęta, która zwabi kunę do klatki? Jak już pisaliśmy kuna jest bardzo ostrożna, a dodatkowo wrażliwa na zapach człowieka, więc nie dotykamy nigdy gołymi rękoma tego co mamy zamiar włożyć do klatki. Na dobrą przynętę nadają się surowe jaja, ale nie sklepowe tylko te swojskie, najlepiej ze ściółką. Można również spróbować z kawałkami surowego mięsa czy owocami.

Usuwanie kun Kraków – jaki to koszt?

Koszt zwalczania kuny domowej uzależniony jest od doboru metody. Wycena i dobór metody to kwestia krótkiej konsultacji telefonicznej. Posiadamy w ofercie możliwość wypożyczenia klatek żywołownych, więc jeśli chcesz samodzielnie schwytać kunę, zadzwoń i spróbujemy Ci w tym pomóc.

Profesjonalne odławianie kun Kraków – zaufaj specjalistom

Firma Ratapest szybko i skutecznie rozwiązuje problem szkodników w Krakowie. Mieszkasz w okolicy i obawiasz się, że kuna domowa może wyrządzić szkody na twojej posesji? Zadzwoń już teraz, opisz problem – zapewniamy darmową konsultację oraz wycenę usługi na miejscu!

Firma Ratapest pomogła pozbyć się kuny, która przez ostatnie miesiące zatruwała nam życie. Udało się za pierwszym razem. Dziękuję i serdecznie polecam.

Beata Babisz-Fujcik zobacz opinię

Skorzystałem z usług firmy aby raz na zawsze pozbyć się kuny, która już od jakiegoś czasu pomieszkiwała na strychu Próbowałem sam się z nią rozprawić ale niestety nie przyniosło to żadnego efektu.Straciłem tylko czas i pieniądze. Polecam firm Ratapest i Pana Dawida .Profesionalnie, szybko i skutecznie.

Robert Gluszak zobacz opinię

Z czystym sumieniem polecam firmę Ratapest. Pełen profesjonalizm, imponująca wiedza jak również niespotykana serdeczność i chęć pomocy. Dziękuję i pozdrawiam

Gabriela Drogosz

Solidna firma. Terminy realizacji są szybkie. Pan zna się na tym, co robi. Posiada wiedzę i doświadczenie. Jest sympatyczny, podnosi na duchu. Usługa wykonana szybko, problem nie wraca. Polecam!

Patryk W.

Polecam. Fachowo, sprawnie i co najważniejsze skutecznie. Pełny profesjonalizm w swoim fachu ma Pan Dawid.

Daniel Oga zobacz opinię

Bardzo polecam usługi firmy Ratapest. Miałem problem z szerszeniami w trudno dostępnym miejscu, a sprawa załatwiona została szybko i sprawnie.

Błażej Siedlecki zobacz opinię

Bardzo dobry kontakt z właścicielem. Usługa „odkleszczania” ogrodu okazała się bardzo skuteczna. Szczerze polecam

Daro Popo

Bardzo profesjonalne podejście do klienta, obszerna wiedza i co najważniejsze 100% skuteczność. Po wizycie RATAPESTU w mojej pracowni problem z niechcianymi stworzeniami przestał istnieć. Polecam gorąco

Anna Bojczewska

Firma skuteczna. Już po pierwszym oprysku pozbyliśmy się pluskiew. Będę polecać.

Marcin Mazurski

Kontakt z klientem jest na najwyższym poziomie. Do tego cena jest przystępna. Gorąco polecam, fachowcy w swoim fachu, nic więcej nie trzeba dodawać! Pozdrawiam.

Marcel Bańkowski

Polecam wszystkim. Usługa wykonana profesjonalnie i co najważniejsze dla mnie to że szkodniki nie wracają oraz że nie ma żadnych skutków ubocznych dla ludzi i środowiska. Jeszcze raz polecam i dziękuję.

Krzysztof Wójcik

Firma Ratapest to bardzo dobrzy fachowcy w dziedzinie dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Z Panem Dawidem Podbioł współpracuję od kilku lat i cenię sobie jego fachowość. Zdecydowanie Polecam.

Krzysztof Karkoszka

Z czystym sumieniem polecam firmę Ratapest. Pełen profesjonalizm, imponująca wiedza jak również niespotykana serdeczność i chęć pomocy. Dziękuję i pozdrawiam.

Gabriela Drogosz
Zobacz więcej opinii

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.