zwalczanie pluskwy domowej

Pluskwa domowa

cykl rozwojowy pluskwy

Pluskwa domowa jak wygląda i skąd się bierze?

Pluskwa to owad o niewielkich rozmiarach (ok. 4 do 6 mm długości, 3 mm szerokości), należy do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Jej owalne i ciemnobrunatne ciało jest znacznie spłaszczone i zwęża się ku przodowi, dzięki temu potrafi ukrywać się w miejscach trudno dostępnych – chowa się w szczelinach, pęknięciach i zakamarkach oraz blisko miejsc, w których śpią ich żywiciele. Czułki pluskwy są bardzo wrażliwe i dzięki nim wykrywa ona zapach i ciepło ciała ofiary. Uzbrojona jest w narządy gębowe typu kłująco-ssącego – żywi się krwią i trzeba przyznać, że potrafi uprzykrzyć życie człowiekowi. To jej odwłok dostarcza informacji o tym, czy pasożyt jest głodny i szuka pożywienia (wtedy jest on brązowy i pomarszczony), czy jest najedzony (wtedy odwłok staje się rozdęty i purpurowy od krwi). Warto zaznaczyć, że ilość pobranej przez pluskwę krwi może nawet przewyższać jej ciężar. Na jej stopach znajdują się małe haczyki, które ułatwiają wspinaczkę po nierównych powierzchniach, zapewniając jej lepszą przyczepność. Największą swoją aktywność wykazują nocą, a to z racji tego, że unikają światła. Więcej o pluskwie domowej przeczytasz na blogu 10 faktów, które trzeba wiedzieć o pluskwach.

Pluskwy najczęściej są przenoszone przez ludzi – sprzyja temu np. nocowanie w zainfekowanych miejscach (hotele, hostele, szpitale, itp.), korzystanie z publicznych środków transportu czy znoszenie do domu starych, używanych mebli. Pluskwy atakują nie tylko ludzi, ale także ptaki, m.in. kury, indyki i gołębie.

pluskwy w domu co robić

Cykl rozwojowy pluskwy.

W rozwoju pluskwy występuje: stadium jaja, 5 stadiów larwalnych (nimfy) oraz postać dorosła (imago). W cyklu życiowym pluskwy nie istnieje stadium poczwarki, stąd też mówi się o jej rozwoju niezupełnym. Jaja pluskwy są kremowe, samica składa je w marcu, maju i czerwcu w ilości kilkudziesięciu sztuk (w całym sezonie składa ich ok 250-500). Okres przejścia do stadium larwy uzależnione jest przede wszystkim od temperatury otoczenia. Najszybciej następuje to już po kilku dniach jeśli temperatura wynosi ok 35 stopni, natomiast czas ten wydłuża się do dwóch tygodni a nawet do miesiąca jeśli temperatura waha się w granicach 15 stopni. Przy temperaturze poniżej 10 stopni – jaja ulegają „uśpieniu” (czekają na lepsze warunki). Stadiów larwalnych w swoim życiu pluskwa przechodzi aż 5. Nimfy (stadia larwalne pluskwy) wyglądem przypominają postać dorosłą, różnią się rozmiarem – są mniejsze. Mają owalne i spłaszczone ciało, trójkątną głowę, posiadają oczy, czułki i aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Odwłok stanowi największą część ciała pluskwy.

Postać dorosła pluskwy ma od 4 do 6 mm długości. Pluskwa po spożyciu pokarmu zmienia barwę na ciemniejszą, pęcznieje – odwłok wydłuża się nawet o 2-3 mm.

pluskwy zwalczanie

Pluskwa w kurniku. Jak uniknąć jej inwazji i w jaki sposób ją zwalczyć?

Aby uniknąć inwazji owadów w kurnikach i magazynach paszowych należy przede wszystkim uszczelnić sufity, ściany i posadzki. Ponadto istotną kwestią jest również poddanie ścian zabiegom wapnowania, a to dlatego, że wapno zalepia wiele otworów, które mogą być potencjalnymi kryjówkami dla szkodników. Po zakończeniu cyklu produkcyjnego, należy wyczyścić i dokładnie umyć obiekt, a kolejno wykonać zabiegi: dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Stosowane są metody chemiczne, które polegają na zastosowaniu insektycydów, metody fizyczne, których działanie sprowadza się do użycia wysokich temperatur bądź promieniowania UV oraz metody mechaniczne, do których zaliczamy m.in. stosowanie lepów.

Więcej przeczytacie w dziale usługi obsługa budynków inwentarskich.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.