Mysz domowa

Mysz domowa

Mysz domowa. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Mysz domowa (Mus musculus) to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Do basenu Morza Śródziemnego przybyła z Azji około 8 tysięcy lat przed naszą erą, a resztę Europy zasiedliła około 1000 lat przed nasza erą. Mysz domowa to w Polsce bardzo popularny gryzoń. Ma smukłe ciało pokryte z wierzchu szarą bądź żółto-szarą sierścią, a od spodu kremową lub biało-popielatą. Długość ciała myszy domowej wynosi od 7 do 12 cm, z czego sam ogon mierzy od 5,5 do 11 cm. Dość długi ogon wykorzystywany jest do utrzymywania równowagi podczas wspinaczki lub ucieczki, ponadto jest on pomocny w utrzymaniu pozycji na dwóch nogach. Masa ciała myszy domowej mieści się w granicach od 15 do 25 gram. Jej zęby przednie, tj. siekacze posiadają na wewnętrznej stronie schodkowate wcięcia, uszy są dość długie i cienkie. Ogon jest mało owłosiony, jednak znajdujące się na nim włoski pełnią funkcję izolacyjną zapobiegając tym samym utratę ciepła (mysz domowa potrafi regulować przepływ krwi w ogonie, dokonuje tego za pomocą tzw. anastomozy, czyli zespolenia tętnic). Pysk myszy domowej jest lekko zaostrzony, posiada włoski czuciowe, tzw. wąsy, które pomagają myszy sprawnie poruszać się w ciemnościach. Z kolei stopy są krótkie i szerokie.

Mysi wzrok wyróżnia dichromatyzm (nie rozpoznaje niektórych barw), a także – w siatkówce oka – gęstsza siatka komórek odpowiedzialnych za widzenia ultrafioletowe. Myszy domowe wysyłają feromony, które produkowane są głównie przez narządy płciowe, znajdują się także w gruczołach łzowych i w moczu. W dolnej części nosa myszy znajduje się specjalny narząd Jacobsona – dzięki niemu mysz jest w stanie wykryć większość sygnałów zapachowych. Mysz domowa z reguły prowadzi nocny i zmierzchowy tryb życia, z racji tego, że nie przepada za jasnym światłem. Potrafi bardzo dobrze skakać, pływać i wspinać się. Mysz domowa żyje do 2 lat (najczęściej 9 do 12 miesięcy). Do jej naturalnych wrogów zalicza się koty, łasicę, tchórza, kunę domową, sowy i inne ptaki drapieżne.

Mysz domowa występuje niemal w całej Polsce. Latem spotkać ją można głównie na polach uprawnych, w ogrodach i sadach. Zimą często przenosi się do zabudowań, chociaż potrafi całą zimę spędzić w polu. Mysz domowa kopie długie, proste korytarze dość płytko pod powierzchnią ziemi (do 30 cm). Swoje gniazda zakłada zawsze blisko miejsc z dostępem do pożywienia, buduje je pod korzeniami drzew, na miedzach, w stertach, w budynkach mieszkalnych i gospodarskich. Do gniazda znosi suche źdźbła trawy i liście drzew. Zdarza się, że do budowy gniazda wykorzystuje opuszczone nory innych gryzoni.

Mysz domowa jest wszystkożerna – zjada owady, ziarno zbóż, kukurydzę, warzywa i owoce. Nie ma w zwyczaju gromadzić zapasów, ale jest bardzo żarłoczna.

mysz-1

Cykl rozwojowy myszy domowej.

Ciąża u myszy domowej trwa od 19 do 21 dni, na świat samica wydaje do 10 miotów w ciągu jednego roku, a w każdym miocie jest po 4 do 16 młodych. Młode w wieku 2-3 miesięcy osiągają swoją dojrzałość płciową.

mysz-2

Mysz domowa. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Mysz domowa jest pospolitym szkodnikiem w domach, w stodołach czy w przechowalniach. Przebywając w naszych mieszkaniach przegryza opakowania, ubrania i książki (buduje z nich swoje gniazda). Zjada bardzo dużo produktów spożywczych, często atakuje nasze spiżarnie. Co gorsze, zostawia bardzo dużo odchodów i tym samym zanieczyszcza produkty żywnościowe, które przestają nadawać się do spożycia. Należy zaznaczyć, że mysz domowa może być nosicielem różnych chorób. Poza tym mysz domowa wydziela specyficzny, „mysi” zapach (to samiec myszy znakuje moczem swoje terytorium). Przy dużym zagęszczeniu mysz domowa wyrządza znaczne szkody na polach zbóż.

mysz-3

Mysz domowa. Jak ją zwalczyć?

W Internecie dostępne są porady i domowe sposoby na pozbycie się myszy, jednak nie zawsze są one skuteczne. Jeśli mysz zadomowi się u nas na dobre bardzo ciężko jest się jej pozbyć. Dlaczego? Mysz doskonale adoptuje się do wszelkich warunków, radzi sobie również z brakiem pożywienia, bo jest wszystkożerna – jeśli nie ma „pod ręką” produktów spożywczych zje gazetę, świece czy rośliny doniczkowe.

Dlatego jeśli mamy problem z myszami warto skontaktować się z profesjonalną firmą DDD i przeprowadzić skuteczny zabieg deratyzacji. Wszystko o środkach i metodach stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale usługi deratyzacja.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.