Nornica

Nornica

Nornica ruda. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Nornica jest gatunkiem gryzonia z rodziny chomikowatych, podrodziny karczowników. Najczęściej w naszych ogrodach żeruje nornica ruda (Myodes glareolus). Ma szare albo rudawo-szare futerko, jest niewielkiego rozmiaru – osiąga długość ok. 10 cm, a jej ogon mierzy 5 cm, z kolei waga osiąga maksymalnie 38 gram. Nornica ma duże oczy, szpiczasty pyszczek z wąsami oraz bardzo ostre zęby z siekaczami na czele. Jej ogon jest lekko owłosiony i pokryty pierścieniowatymi łuskami, a jej uszy są dość duże, szerokie, zaokrąglone i cienkie. Nozdrza ma różowawe oraz nieowłosione. Boki i brzuszna strona ciała nornicy jest szara, a ogon z kolei jest dwubarwny.

Na pierwszy rzut oka nornica przypominać może wyglądem mysz, jednak jeśli przyjrzymy się jej bliżej, to zauważyć można, że ma mniejsze uszy, krótszy ogon i łapy. Gryzoń ten żyje ok. 2 lat, sprawnie wspina się po gałęziach, jednak największych szkód wyrządza pod ziemią. Prowadzi zazwyczaj zmierzchowo-nocny tryb życia, nie zapada w sen zimowy. Na zimę gromadzi zapasy. Nornica upodobała sobie – w szczególności – próchnicze, żyzne i przepuszczalne gleby. W przeciwieństwie do kreta, nie tworzy kopców, tylko dziury i to zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście obok siebie. Ryje dosyć płytko pod ziemią (ok. 5 do 15 cm), buduje labirynty pod ziemią, a w ich korytarzach zakłada gniazda z mchu i trawy.

Nornice zaliczane są do gatunku leśnych gryzoni, zamieszkują zazwyczaj lasy liściaste i mieszane, lubią przebywać również w zaroślach. Najlepiej czują się na terenach wilgotnych. Spotkać je można pod kopcami, pod olchą oraz w okolicach leżących pni drzew. Unikają terenów pustych i niezarośniętych.

Zdarza się, że człowiek sam nieświadomie zwabia nornice do swojego ogrodu. Dzieje się tak, gdy okrywamy rośliny liśćmi, aby uchronić je przed zimnem. To właśnie w tych liściach zaczynają gnieździć się nornice, które szukają ciepła. Swoje gniazda budują blisko pożywienia – odżywiają się przede wszystkim korzeniami roślin. Żywią się również nasionami i owocami, owadami i larwami, obgryzają też korę z młodych drzew. Rośliny, których nornice nie lubią i które warto sadzić w ogrodzie to czosnek, cesarska korona, wilczomlecz, nostrzyk, rącznik, gorczyca, mięta i porzeczka czarna. Może dzięki temu, nornica nie zagości u nas na długo. Naturalnymi wrogami nornic są drapieżne ptaki, kuna, tchórz, koty i psy.

nornica-1

Cykl rozwojowy nornicy.

Samica wydaje na świat od 3 do 7 młodych, jej ciąża trwa ok 24 dni. Miotów może mieć aż 4 w jednym roku, wydaje wtedy na świat średnio 20 młodych rocznie. Młode gryzonie dorastają bardzo szybko i już w wieku 8-9 tygodni osiągają dojrzałość płciową.

nornica-3

Nornica ruda. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

W okresie jesiennym nornica ruda jest zmorą ogrodników – nie bez powodu uznawana jest za groźnego i uciążliwego szkodnika ogrodowego. Kopie podziemne tunele, podkopuje rośliny od dołu i obgryza ich korzenie – w efekcie rośliny wysychają. Wykopuje przy tym olbrzymie ilości otworów (dziur), które niszczą trawniki i nie wyglądają estetycznie. Poza tym nornica atakuje młode drzewka na naszych działkach oraz w szkółkach leśnych – obgryza ich korę.

nornica-2

Nornica ruda. Jak się jej pozbyć?

W celu pozbycia się nornicy rudej stosuje się wszelkiego rodzaju trutki, łapki i odstraszacze dźwiękowe, jednak najbardziej skuteczną metodą zwalczania jest metoda gazowania za pomocą fosforowodoru. O metodach zwalczania nornic przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów i nornic.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.