Karczownik ziemnowodny, znany jest także jako polnik ziemnowodny oraz szczur wodny, to gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych. Osiąga długość od 13 do 25 cm, dodatkowo ogon mierzy od 6 do 15 cm. Część grzbietowa ciała pokryta jest sierścią od jasnobrązowej do ciemnej, niemal czarnej, z kolei strona brzuszna jest biała, czasami z żółtawym odcieniem. Zarówno oczy jak i uszy są małe, a ogon jest słabo owłosiony.
Karczownik prowadzi z reguły nocny tryb życia, jednak w okresie zimowym przestawia się na dzienny tryb. Nie zapada w sen zimowy. Występuje na brzegach wód Europy oraz północnej i środkowej Azji. Preferuje tereny zielone oraz zalesione polany, lubi przebywać na łąkach i polach. Zamieszkać może w naszych sadach i ogrodach, tam też dokonuje ogromnych szkód. Karczownik prowadzi podziemny tryb życia, swoje nory buduje w glebie wilgotnej, unika z kolei gleb bagnistych i tych piaszczystych. Nory kopie używając kończyn i zębów siecznych, wypycha ziemię na zewnątrz i formuje z niej małe kopczyki. Tworzy pod ziemią wielopoziomowe, długie i owalne korytarze, ma tam swoje gniazdo, które wyściela sianem i piórami oraz komory spichrzowe, w których gromadzi zapasy.
Do naszych ogrodów i sadów najczęściej przenoszą się jesienią, tam też znajdują pożywienie. W okresie jesienno-zimowym żywią się korzeniami drzew owocowych, korą drzew, zjadają korzenie, kłącza i bulwy roślin uprawnych. W okresie letnim również atakują rośliny uprawne. Karczownik odżywia się także trawami i roślinami rosnącymi w wodzie.
Rozród karczownika trwa z reguły od lata do zimy, jest to oczywiście uzależnione od warunków atmosferycznych. Ciąża trwa około 20 dni, na świat przychodzi od 3 do 9 młodych, a w ciągu roku samica wydaje do nawet 5 miotów. Młode rodzą się nagie i ślepe, ale już po 3 dniach zaczynają zarastać sierścią, a po 9 dniach otwierają oczy. Szybko osiągają dojrzałość płciową. Karczownik żyje nie dłużej niż 2 lata.
Karczownik ziemnowodny wyrządza spore szkody, szczególnie na polach uprawnych, w naszych sadach i ogrodach. Przede wszystkim zjada korzenie roślin ozdobnych, ogryza korzenie drzew i krzewów doprowadzając do ich obumarcia. Sieje spustoszenie na polach uprawnych, gdzie zajada się korzeniami, kłączami i bulwami roślin uprawnych, ponadto kopiąc korytarze może doprowadzić do zniszczenia nawet całej uprawy.
Karczownika można się pozbyć, a przynajmniej spróbować, w taki sam sposób jak krety czy nornice. Mogą zadziałać odstraszacze dźwiękowe lub zapachowe, zainstalowanie w tunelu różnego rodzaju pułapek z systemem zapadni, można także zamontować specjalną siatkę głęboko pod trawnikiem. Wszystkie te i inne metody nie są tak skuteczne jak zastosowanie środków chemicznych – firma Ratapest dysponuje odpowiednimi preparatami do zwalczania takich szkodników jak krety, norniki czy karczowniki. Istnieje wiele innych profesjonalnych metod pozbywania się szkodników ogrodowych, możecie poczytać o nich w dziale usługi zwalczanie kretów i nornic.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.