Skórek zbożowy

Skórek zbożowy

skorek-3

Skórek zbożowy. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Skórek zbożowy (Trogoderma granarium) to gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych, ma charakterystyczny wygląd – jego ciało jest owalne i wypukłe w kolorze rdzawo-brązowym (głowa i przedplecze czarne) i pokryte licznymi włoskami (tworzą drobne, żółte plamki). Jego czułki są członowane i zakończone buławkami. Dorosły chrząszcz osiąga długość od 1,5 do 3 mm. Preferuje produkty pochodzenia roślinnego, zaliczany jest do szkodników magazynowych zbóż.

skorek-1

Cykl rozwojowy skórka.

Samice składają około 125 jaj pojedynczo w miejscu żerowania. W momencie składania są mlecznobiałe, ale już po kilku godzinach stają się jasnożółte. Z jaj wylęgają się larwy, mają one kolor żółty i pokryte są szczecinką, przechodzą średnio przez 4 do 5 linień. Kolejno dochodzi do przepoczwarzenia, a następnie powstaje dorosły osobnik, chrząszcz, który na wolności żyje krótko, około 10 dni.

skorek-2

Skórek zbożowy. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Skórek zbożowy najchętniej przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, pomimo tego, że jest dość odporny na niskie temperatury. Atakuje wiele zbóż i produktów spożywczych, ale również rośliny strączkowe (groch, fasola) oraz nasiona pomidorów, suszone warzywa, ziarna ryżu i orzeszki arachidowe. Larwy skórka zbożowego przyczyniają się do największych szkód –potrafią zniszczyć całe ziarno i zanieczyścić produkty wylinkami i odchodami.

Skórek zbożowy. Jak uniknąć jej inwazji i w jaki sposób ją zwalczyć?

Skórki preferują pomieszczenia suche i gorące, dlatego warto zadbać o optymalne warunki, tj. odpowiednią temperaturę i wilgotność. Zwalczanie skórka nie jest łatwe, jest on odporny na wiele rodzajów insektycydów. Walkę z nim powierzyć należy profesjonalnej firmie zwalczającej szkodniki magazynowe zbóż. O zabiegu gazowania zboża przeprowadzanego przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale gazowania zboża.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.