Zwalczanie szkodników drewna Xilix Gel

Zwalczanie szkodników drewna Xilix Gel

Dla człowieka drewno to doskonały materiał konstrukcyjny - trwały, wytrzymały, ponadto prezentuje się bardzo efektownie. Nic więc dziwnego, że często gości w naszych domach w postaci mebli, parkietu i innych elementów dekoracyjnych. Niestety nie tylko dla nas drewno jest atrakcyjnym materiałem, również dla niektórych owadów stanowi idealną kryjówkę i wartościowe pożywienie. Wszystko o owadach niszczących drewno: o tym co je przyciąga oraz o śladach jakie po sobie zostawiają przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników drewna. Jest kilka metod zwalczania drewnojadów, jedną z nich jest użycie owadobójczego żelu Xilix: co to za środek, jak działa i przede wszystkim czy jest bezpieczny i skuteczny?

Dla człowieka drewno to doskonały materiał konstrukcyjny – trwały, wytrzymały, ponadto prezentuje się bardzo efektownie. Nic więc dziwnego, że często gości w naszych domach w postaci mebli, parkietu i innych elementów dekoracyjnych. Niestety nie tylko dla nas drewno jest atrakcyjnym materiałem, również dla niektórych owadów stanowi idealną kryjówkę i wartościowe pożywienie. Wszystko o owadach niszczących drewno: o tym co je przyciąga oraz o śladach jakie po sobie zostawiają przeczytacie w dziale usługi zwalczanie szkodników drewna.

Jest kilka metod zwalczania drewnojadów, jedną z nich jest użycie owadobójczego żelu Xilix: co to za środek, jak działa i przede wszystkim czy jest bezpieczny i skuteczny?

Xilix Gel. Krótka charakterystyka produktu.

Xilix Gel to środek stosowany do leczenia i ochrony drewna, występuje w postaci żelu, jest w 100% skuteczny oraz bezpieczny dla zdrowia i otoczenia. Jest bardzo wydajny i doskonale przenika do wnętrza drewna. Dzięki swojej tiksotropowej formule można nakładać go grubymi warstwami, nie ma konieczności wiercenia i wtryskiwania preparatu, a liczba warstw niezbędnych do uzyskania wymaganej dawki preparatu automatycznie zmniejsza się. Ponadto Xilix nie barwi na stałe drewna i tym samym nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Nakładany może być poprzez natryskiwanie, spryskiwanie lub za pomocą pędzla. Stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, nie ma znaczenia wilgotność drewna: można zabezpieczyć nim drewno suche, mokre i zawilgocone.

Co sprawia, że Xilix Gel jest skutecznym pogromcą drewnojadów?

Za jego owadobójcze działanie odpowiedzialna jest substancja czynna permetryna, zaliczana do insektycydów trzeciej generacji. Jest silnie toksyczna przede wszystkim dla owadów, organizmów wodnych i kotów, z kolei dla organizmów wyższych (ludzi, psów) jest stosunkowo nieszkodliwa. Permetrynę i jej pochodne stosuje się również m.in. w rolnictwie do ochrony przed szkodnikami upraw, do zwalczania pasożytów drobiu oraz w weterynarii jako składnik szamponów przeciw pchłom i wszom.

Zastosowanie żelu owadobójczego Xilix: jak przygotować drewno, jak nakładać preparat i jakie czynności wykonać po zabiegu?

Porażone drewno należy dokładnie oczyścić, pozbyć się lakieru i usunąć te najbardziej zniszczone fragmenty. O tym, w jaki sposób będzie nakładany żel decyduje grubość drewna poddawanego zabiegowi. W przypadku drewna o większym przekroju początkowo wstrzykuje się preparat w miejsca, gdzie widoczne są ślady bytowania owadów oraz w miejsca sąsiadujące. Po wstrzykiwaniu spryskuje się powierzchnię drewna dwoma warstwami żelu w odpowiednim odstępie czasu (druga warstwa po około 30 minutach). Z kolei w przypadku cieńszego drewna nie ma konieczności wstrzykiwania preparatu, wystarczy powierzchnię spryskać 3 warstwami żelu pod dosyć niskim ciśnieniem w odpowiednim odstępie czasu.

Nakładanie żelu wymaga dużego doświadczenia w stosowaniu tego typu substancji, dlatego zadanie to należy powierzyć jedynie profesjonalnej firmie zwalczającej szkodniki. Aby skontrolować poprawność nałożenia żelu można użyć światła ultrafioletowego, a wszystko dzięki temu, że Xilix posiada w składzie barwnik fluorestencyjny. Barwnik ten widoczny będzie do około miesiąca po nałożeniu.

Po spryskaniu żelem drewna na jego powierzchni pojawia się biały pył, który należy zmyć za pomocą wilgotnej szmatki. Po zakończeniu zabiegu i jeszcze przed wyschnięciem preparatu należy spłukać użyte w trakcie zabiegu materiały i urządzenia przy użyciu wody i mydła. Wydajność żelu zależy oczywiście od charakteru zabiegu: czy mamy do czynienia jedynie z profilaktyką i ochroną drewna przed szkodnikami czy już z zabiegiem typowo leczniczym – wtedy zużycie środka jest kilkukrotnie wyższe niż w przypadku zabiegu profilaktycznego. Z kolei okres schnięcia drewna uzależniony jest od warunków atmosferycznych, zdolności absorpcyjnych drewna i przede wszystkim rodzaju drewna, które zostało poddane zabiegowi. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możliwe jest zastosowanie wykończenia drewna.

Zobacz również inne usługi:

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 Ratapest.pl realizacja ProudMedia®
Wszystkie prawa zastrzeżone.