Wywilżna karłowata

Wywilżna karłowata

Wywilżna karłowata co to za muchówka?

Wywilżna karłowata, zwana także muszką owocową oraz octówką, to owad z rzędu muchówek, o niewielkich rozmiarach – osiąga maksymalnie do 3 mm długości. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że octówka to owad, który jako pierwszy wykorzystywany jest w bioastronautyce (pierwsze zwierzę umieszczone przez człowieka w kosmosie). To jednak nie wszystko, bowiem w znacznym stopniu wywilżna przyczyniła się do wielu odkryć z dziedziny genetyki (m.in. stwierdzono, że niektóre jej geny powtarzają się u ludzi i dzięki temu uzyskano kilka istotnych odpowiedzi dotyczących chorób u ludzi).

Muszka owocowa posiada zewnętrzny chitynowy szkielet, a jej ciało składa się z trzech segmentów, tj. głowy, tułowia i odwłoku. Posiada 3 pary odnóży, zaokrągloną i stosunkowo dużą głowę, która zaopatrzona jest w parę dużych i czerwonych oczu, trzy mniejsze przyoczka oraz parę bardzo krótkich i trójczłonowych czułek. Narząd gębowy jest typu liżącego, tułów jest krępy, a odwłok szeroki i pokryty czarnymi paskami. Całe ciało jest koloru jasnobrunatnego i pokryte drobną szczecinką. Wywilżna wyposażona jest w dwie pary skrzydeł: jedne błoniaste, a drugie zredukowane do postaci przezmianek. Obie pary skrzydeł są przejrzyste, składane płasko na odwłoku wzdłuż ciała. U octówek zauważalny jest dymorfizm płciowy – samce są mniejsze od samic, a ponadto odwłok u samców jest intensywnie czarny, z kolei u samicy występują cienkie czarne paski (dodatkowo u samca odwłok jest nieco węższy).

Wywilżna spotykana jest niemal na całym świecie, unika jedynie terenów pustynnych, obszarów arktycznych i terenów wysokogórskich. Spotkać ją można w pobliżu drzew owocowych, zimą przenosi się do budynków i pomieszczeń, gdzie przechowywana jest żywność, oczywiście w głównej mierze owoce. Wywilżna żywi się drożdżami, które znajdują się w gnijących owocach. To co je przywabia to zapachy produktów, takich jak wino, konfitury czy ocet.

octówka owocówka

Cykl rozwojowy muszki owocowej.

Cykl rozwojowy u octówki przebiega niezwykle szybko, bo zaledwie w ciągu kilku tygodni z jednej pary powstają setki nowych osobników. Samica składa jaja (w ilości do 400 sztuk) w owocach, z nich wylęgają się kremowo-białe larwy, które nazywane są czerwiami. Po wyjściu z jaj od razu zabierają się do zjadania owocu, w którym zostały złożone. Larwy przeobrażają się w jasnobrązowe poczwarki, a te z kolei już w osobniki dorosłe. Mamy tutaj do czynienia z przeobrażeniem zupełnym.

muszka owocowa zwalczanie

Muszka owocówka szkodnik sanitarny.

Wywilżna karłowata to owad niezwykle uciążliwy, szczególnie uprzykrzający życie sadownikom i ogrodnikom. Octówki mogą spowodować przede wszystkim szkody w przetworach owocowych, ale nie tylko. Mogą przenosić mikroorganizmy na żywność i paszę, takie jak jaja tasiemców, obleńców czy Salmonellę.

wywilżna karłowata dezynsekcja

Jak zwalczyć owocówki?

Octówka to chyba jeden z najszybciej pojawiających się szkodników w naszym domu, wystarczy pozostawić na noc na stole owoce, wyrzucić do kosza resztki owoców czy zostawić źle domkniętą butelkę z sokiem i już są. Aby nie wabić ich do naszych mieszkań należy utrzymywać mieszkanie, a zwłaszcza kuchnię, w czystości, często myć i opróżniać kosz na śmieci. Jeśli kupujemy owoce, warto je w domu umyć, gdyż możemy przynieść ze sobą jaja i larwy muszek. Ponadto starajmy się chować owoce, warzywa i soki do lodówki i nie zostawiać brudnych naczyń w zlewie.

Jeśli jednak muszki się u nas zjawią to bez paniki, firma Ratapest dysponuje odpowiednimi środkami i preparatami, które pomogą zwalczyć te szkodniki. O zabiegu dezynsekcji poczytacie w dziale usługi dezynsekcja.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.