wesz ludzka

Wesz ludzka

wszy jak się pozbyć

Wesz ludzka jak wygląda?

Wszy to owady zaliczane do podgromady owadów uskrzydlonych, wtórnie bezskrzydłych. Pasożytują na ssakach oraz wywołują chorobę pasożytniczą, zwaną wszawicą. Są niewielkich rozmiarów – osiągają do 6 mm długości, ich ciało spłaszczone jest grzbietowo-brzusznie i pokryte chitynowym pancerzem. Mają krótkie czułki i aparat typu kłująco-ssącego, dzięki któremu nakłuwają skórę żywiciela i wysysają krew. Ich odnóża przystosowane są do poruszania się wzdłuż włosa, dodatkowo odnóża środkowe i tylne wyposażone są w specjalne pazurki czepne.

Wesz ludzka to gatunek wszy, która pasożytuje na człowieku i wywołuje wszawicę. Wygląd charakterystyczny dla wesz: spłaszczone ciało, tułów wydłużony i stosunkowo mała głowa. Wesz ludzka osiąga maksymalnie do 5 mm długości (samica jest większa od samca), zazwyczaj jest koloru biało-szarego, jednak potrafi swoją barwę upodobnić do koloru włosów żywiciela, na którym żeruje, zdolność tę nazywamy mimetyzmem.

Wesz podczas ssania wydziela do krwi żywiciela specjalne substancje, które powodują swędzenie. Rozróżnia się trzy podgatunki, tj. wesz głowową, łonową i wesz odzieżową.

wesz-ludzka-1

Wesz ludzka cykl rozwojowy.

Wszy ludzkie przechodzą przeobrażenie niezupełne – z jaj wylęgają się larwy, które wyglądem przypominają postać dorosłą (przechodzą trzy stadia larwalne i przeobrażają się w osobnika dojrzałego, nie ma stadium poczwarki). To, co sprzyja rozmnażaniu to odpowiednie warunki – duża wilgotność oraz wysoka temperatura. Z kolei to, co wabi wszy to nic innego jak wysoka zawartość kwasu mlekowego w ludzkim pocie.

Samica wszy ludzkiej składa białe jaja, które mają niespełna milimetr długości i nazywane są gnidami.

  • W przypadku wszy głowowej jaja składane są na skórze głowy, u samej podstawy włosów i przyklejane do nich specjalną wydzieliną. Wszy głowowe najczęściej żerują na włosach za uszami oraz w okolicy potylicznej. Samica wszy głowowej składa do 140 jaj, a okres ich wylęgania trwa do 3 tygodni. Wesz głowowa dojrzała żyje przeciętnie 27 dni;
  • Z kolei jaja wszy odzieżowej przyczepiają się do włókien odzieży (najczęściej lokalizują się w szwach, czy też przy zakładkach). Wesz odzieżowa nie bytuje bezpośrednio na skórze, jedynie żywi się krwią ludzką, która jest jej potrzebna do przetrwania. W momencie, kiedy wesz przez kilka dni nie ma możliwości pobierania krwi po prostu ginie. Samica wszy odzieżowej składa jaja w ilości od 6 do 14 dziennie, a w ciągu życia może ich złożyć nawet 300. Wesz odzieżowa dojrzała żyje do 45 dni.
wesz ludzka

Wesz ludzka objawy. Skąd się biorą wszy?

Ukłucie wszy powoduje swędzenie oraz podrażnienie skóry, może wywoływać również alergie skórne. Z kolei drapanie może przyczynić się do powstania rozległych wysypek i ropni. Wszy mogą pośredniczyć w przenoszeniu wielu drobnoustrojów chorobotwórczych. W momencie, kiedy mamy do czynienia z wszami nasz sen jest zaburzony. Wesz odzieżowa może przenosić zarazki duru wysypkowego, powrotnego oraz gorączki okopowej.

Najbardziej narażone na wszawicę są osoby przebywające w dużych skupiskach.

wszy zwalczanie

Sposoby na pozbycie się wszy.

Jeśli mamy problem z wszami konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dezynsekcji przez firmę DDD. Firma Ratapest dysponuje odpowiednimi środkami i metodami do walki ze szkodnikami sanitarnymi, m.in. z pchłami, pluskwami czy wszami, przeczytacie o nich w dziale usługi dezynsekcja.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.