Karaczan prusak (Blattella germanica), podobnie jak karaczan wschodni, jest owadem synantropijnym (żyje w bliskim otoczeniu człowieka). Jest on najmniejszym i zarazem najpospolitszym gatunkiem karaczana, osiąga długość od 10 do 14 mm. Jego ciało jest koloru brunatno-żółtego, długie i cienkie czułki oraz jego odnóża są jaśniejsze. Na przedpleczu znajdują się dwie podłużne i ciemne pręgi, nogi są długie i posiadają kolczaste włoski. Jego stopy doskonale sprawdzają się na gładkich pionowych powierzchniach – wszystko dzięki temu, że są uzbrojone w przylgę i pazurki. Prusaki są bardzo ruchliwe, nie latają pomimo bardzo dobrze rozwiniętych skrzydeł – pomagają im one jedynie przy zeskakiwaniu i spadaniu.
Prusak prawdopodobnie pochodzi z Azji, obecnie bardzo powszechnie spotykany szczególnie w pomieszczeniach ogrzewanych i wilgotnych. Lubi ciepło, jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Spotkać możemy go m.in. w piekarniach, magazynach, szpitalach, kuchniach i zakładach gastronomicznych. Chowa się za listwami podłogowymi, w szczelinach ścian, pod lodówką czy też za zlewozmywakiem. Preferuje owoce, cukier, pieczywo i takie warzywa jak marchew czy ziemniaki. Ważne aby produkty zawierały dużo wody, w razie słabego dostępu do wody i pokarmu prusaki – choć niechętnie opuszczają kryjówki – muszą wyruszać na poszukiwanie pożywienia i wody.
Samica prusaka składa jaja w kokony, w każdym z nich mieści się od 30 do nawet 50 jaj. Takich kokonów jest w stanie złożyć od 4 do 6 w ciągu całego życia. Z jaj wylęgają się larwy, przypominające wyglądem postać dorosłą prusaka. Początkowo larwy są bezskrzydłe, posiadają 3 pary odnóży i są koloru białego, stopniowo przybierają ciemniejszą barwę aż w końcu stają się brunatne. Larwy linieją do 6 razy zanim osiągną dojrzałość płciową.
Prusaki zanieczyszczają produkty spożywcze swoimi odchodami, wylinkami, pleśniami i bakteriami. Przyczynia się to oczywiście do psucia i gnicia tych produktów, ale nie tylko – prusaki przenoszą choroby wirusowe i bakteryjne na człowieka, m.in. trąd, biegunkę, gruźlicę. Powodują także różne alergie, przenoszą owsiki i glisty. Podobnie jak w przypadku karaczana wschodniego prusaki w dużych skupiskach wydzielają bardzo specyficzny i nieprzyjemny zapach.
Prusaki mogą też bezpośrednio atakować człowieka, szczególnie nocą – przegryzają skórę na twarzy i rękach i wprowadzają toksyczną ślinę, mogą także dostać się do uszu i uszkodzić błonę bębenkową.
Odpowiedź jest prosta i oczywista – skuteczne zwalczanie prusaka to dobrze przeprowadzona dezynsekcja, ale nie tylko. Warto zadbać o porządek w domu, ponieważ częste sprzątanie i czyszczenie mieszkania ogranicza liczebność karaczanów. Ponadto należy uszczelnić wszelkie pęknięcia i szpary w mieszkaniach, odpowiednio przechowywać produkty żywnościowe i regularnie opróżniać kosz na śmieci.
Więcej o prusakach i karaluchach oraz o metodach stosowanych przez firmę Ratapest do walki z nimi przeczytacie w dziale usługi zwalczanie prusaków i karaluchów.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.