Szczapówka bruzdkowana

Szczapówka bruzdkowana

szczapowka-3

Szczapówka bruzdkowana. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Szczapówka bruzdkowana (Asemum striatum) to gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych, osiąga długość do 15 mm. Ciało szczapówki jest koloru czarnego, z wierzchu jest matowe, natomiast spodnia część jest lekko błyszcząca. Dorosły samiec jest nieco smuklejszy i mniejszy od dorosłej samicy. Szczapówka posiada krótkie czułki, których długość sięga mniej więcej 1/3 długości pokryw. Szczapówka występuje w północnej Azji, Ameryce Północnej i w Europie. Jest bardzo powszechnym owadem w Polsce, spotkać go można najczęściej w ubogich i nizinnych borach sosnowych, preferuje szczególnie drzewostany żywicowe. Żeruje w drzewostanach iglastych, takich jak jodła, modrzew, świerk i sosna. Atakuje zarówno pniaki jak i żywe drzewa – te obumierające, osłabione i uszkodzone przez pożary.

szczapowka-1

Cykl rozwojowy szczapówki.

Samice szczapówki składają jaja w szparach grubej kory drzew iglastych, najczęściej sosny zwyczajnej. Po około 2 do 3 tygodni z jaj wylęgają się białe larwy, które osiągają długość do 38 mm. Podobnie jak larwy wykarczka sosnowca i te żerują początkowo pod korą, a w późniejszym czasie wgryzają się w drewno. Drążą owalne chodniki o szerokości około 8 mm, wypełniane są one trocinkami i wiórkami. Larwy żerują od roku do lat 3. Na końcu chodnika tworzone są kolebki poczwarkowe, gdzie dochodzi do przepoczwarzenia. Poczwarki przeobrażają się w chrząszcze, które opuszczają żerowisko przez otwory wylotowe.

szczapowka-2

Szczapówka bruzdkowana. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Szczapówka bruzdkowana zaliczana jest do szkodników fizjologicznych drzew oraz szkodników technicznych drewna. Przez swoją działalność ogranicza i eliminuje przydatność drzewa i drewna do celów technicznych. Uszkadza także podkłady i słupy telegraficzne, podobnie jak w przypadku wykarczka może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach.

Szczapówka bruzdkowana. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Ochrona drewna powinna zaczynać się już w lesie, szczapówka bruzdkowana preferuje drewno drzew uszkodzonych, połamanych i osłabionych, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny lasu oraz na składowiskach. Dzięki temu możemy w znacznym stopniu ograniczyć inwazję owadów niszczących drewno. Należy usuwać drzewa uszkodzone i zniszczone np. w wyniku pożaru, a na składowiskach zadbać o prawidłowe składowanie drzew. Więcej na temat ochrony drewna przeczytacie w dziale owady niszczące drewno.

Jeśli owad się u nas zadomowi należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w zwalczaniu szkodników drewna. O metodach stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.