Psotnik kołatek potocznie nazywany jest wszą książkową, to gatunek niewielkiego owada należącego do rzędu gryzków. Osiąga długość od 1,5 do 2 mm, jego ciało jest szaro-brunatne lub brudnożółte. Jego czułki są długie i składają się z 15 członów, z kolei jego oczy są małe i złożone z 2 do 8 fasetek. Posiada 3 pary odnóży, które u nasady są wyraźnie zgrubiałe.
Psotnik kołatek jest owadem, który lubi wilgoć, spotkać go można na podłodze, pod tapetą oraz w książkach, stąd jego potoczna nazwa wesz książkowa. Występuje zarówno w magazynach jak i w mieszkaniach, żywi się porostami, grzybami, glonami i resztkami organicznymi. Uznawany jest za szkodnika muzealnego z racji ogryzania papieru, w tym książek i księgozbiorów. Żeruje także w płótnie, bawełnianych tkaninach oraz na skórze w obiciach mebli.
U psotnika kołatka dorosłe samce są rzadko spotykane, dlatego też mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. rozmnażaniem partenogenetycznym, czyli bez udziału samców. Samica składa od 100 do 200 jaj, przyklejane są one do podłoża i maskowane resztkami pokarmu. Z jaj wylęgają się larwy, które wyglądem i budową przypominają dorosłe osobniki, są jednak mniejsze i jaśniejsze, poza tym są niedorozwinięte płciowo. Psotniki przechodzą rozwój niezupełny, zwykle występuje około 6 stadiów larwalnych.
Psotnik kołatek może występować w magazynach, co świadczy wtedy o złym stanie sanitarnym tych pomieszczeń. Żeruje na zbożu i produktach jego przemiału. Gryzki występują także w wilgotnych i starych książkach w bibliotekach czy muzeach. Spotykane są również w nieogrzewanych i wilgotnych piwnicach, na strychach i w spiżarniach. Często mylone są z rozkruszkami ze względu na swoje drobne rozmiary. Wszy książkowe mogą wywoływać astmę atopową.
Z racji tego, że psotniki uwielbiają wilgoć i nieogrzewane pomieszczenia oraz złe warunki sanitarne warto zadbać przede wszystkim o porządek w mieszkaniach i magazynach, nie dopuścić do pojawienia się wilgoci, wietrzyć i zadbać o odpowiednią temperaturę. Produkty spożywcze, szczególnie te sypkie należy przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach. O ile łatwiej jest nam zapobiec inwazji gryzków w mieszkaniach o tyle trudniej o to w muzeach i bibliotekach, gdzie znajduje się wiele ksiąg i księgozbiorów, po które rzadziej sięgamy. Warto zatem co jakiś czas odkurzyć zakamarki i miejsca, do których rzadziej zaglądamy.
W sytuacji, kiedy owady już się zadomowią u nas na dobre warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy DDD. Firma Ratapest dobierze odpowiednią metodę i środki aby skutecznie pozbyć się szkodników, o zabiegach zwalczania owadów przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.