Mrzyk gabinetowy

Mrzyk gabinetowy

mrzyk2

Mrzyk gabinetowy. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Mrzyk gabinetowy to gatunek chrząszcza należący do rodziny skórnikowatych. Kształtem przypomina biedronkę, jego ciało jest owalne i nieco spłaszczone, osiąga długość do 4 mm. Na pokrywach skrzydeł widoczne są 3 czarno-białe desenie przypominające falujące paski, są one ułożone poprzecznie. Nie występuje u tego gatunku dymorfizm płciowy.

Chrząszcze te często bytują w ptasich gniazdach, a to z racji tego, że larwy mrzyka odżywiają się piórami. Dlatego jeśli w pobliżu naszych domów czy mieszkań znajdują się ptasie gniazda, to możliwe jest, że mrzyki pojawią się także i u nas. Larwy mrzyka nie lubią słońca, z kolei dorosłe chrząszcze przeciwnie – chętnie wystawiają się na działanie światła słonecznego. Z tego też względu dorosłe mrzyki często spotykane są w pobliżu okien. Larwy zjadają pióra, sierść, wysuszoną skórę, wełnę i martwe owady. Oprócz tego mogą żerować w wędzonym mięsie, na suszonych warzywach i owocach, czy przyprawach i ziołach.

mrzyk1

Cykl rozwojowy mrzyka.

Samica mrzyka gabinetowego składa do 100 jaj, składa je w gniazdach lub w jego pobliżu, tak aby wylęgnięte larwy miały dostęp do pożywienia. Jeśli warunki są sprzyjające to już po około 10 dniach z jaj wylęgają się brązowe i owłosione larwy. Podobnie jak w przypadku larw mrzyka muzealnego na odwłoku znajdują się kępki włosków. Larwy przeobrażają się w poczwarki, a kolejno w dorosłe chrząszcze, które nie stanowią zagrożenia, bo odżywiają się jedynie nektarem i pyłkami kwiatów. To stadium larwy jest najbardziej niebezpieczne, to larwy są ruchliwe i to one dokonują największych szkód.

mrzyk3

Mrzyk gabinetowy. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Mrzyki zaliczane są do szkodników muzealnych, często żerują na zbiorach przyrodniczych niszcząc gabloty z owadami, wypchane zwierzęta. Niszczą także księgozbiory. W naszych mieszkaniach atakują głównie wnętrze naszej szafy, lubią wełnę, futra i materiały włókiennicze. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne.

Mrzyk gabinetowy. Jak go zwalczyć?

W pierwszej kolejności należy usunąć potencjalne źródło problemu – ptasie gniazda znajdujące się na balkonie, strychu czy poddaszu. Jeśli zauważymy, że nasza spiżarnię zaatakowały mrzyki, należy jak najszybciej usunąć żywność przez nie zaatakowaną. Pracownicy muzeów powinni sprawdzać czy gabloty z owadami są szczelnie pozamykane, muszą utrzymywać porządek, usuwać martwe owady i likwidować pajęczyny. Można w ten sposób uniknąć inwazji owadów lub w znacznym stopniu zmniejszyć ich populację.

Firma Ratapest dysponuje odpowiednią wiedzą i środkami, dzięki którym może skutecznie pozbyć się mrzyków i innych szkodników. O zabiegu dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.