Mól ziarniak

Mól ziarniak

mol-3

Mól ziarniak. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Mól ziarniak (Nemapogon granellus) to kolejny motyl nocny należący do rodziny molowatych, niewielki bo o długości od 6 do 8 mm, rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok 14 mm. Jedna para skrzydeł jest srebrzystoszara pokryta żółto-czarnym wzorem, z kolei druga para skrzydeł jest koloru szarego. Obie pary skrzydeł zakończone są strzępieniem.

mol-2

Cykl rozwojowy mola.

W ciągu całego swojego życia samica składa do 100 jaj, bezpośrednio na pokarm. Są one owalne, koloru żółtego. Z jaj wylęgają się larwy koloru jasnożółtego, głowa jest koloru brązowego, larwy osiągają długość ok 10 mm. Są bardzo ruchliwe i głodne. Wgryzają się we wnętrze ziarna atakując jego zarodek, a następnie wyjadają bielmo ziarna, które bogate jest w białko, skrobię i tłuszcze. Larwy przechodzą kolejno do stadium poczwarki, a właściwie czerwia – chowają się w szczelinach i zakamarkach, a z własnych nici i resztek pożywienia tworzą kokon. W ostatnim stadium przepoczwarzają się w dorosłe motyle.

mol-1

Mól ziarniak. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Mól ziarniak uszkadza ziarno, które przeznaczone jest do spożycia przez ludzi, ale także te przeznaczone do zasiewu. Larwy motyla żerują m.in. na nasionach traw, na drewnie, roślinach strączkowych, a także suszonych owocach. Nadgryzają ziarno, często też wgryzają się do jego wnętrza, mogą spowodować spore zniszczenia.

Mól ziarniak. Jak się go pozbyć?

Możemy zadbać o porządek w pomieszczeniach, w których przechowujemy produkty suche, wietrzyć je regularnie, a same produkty trzymać w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Zainfekowane produkty od razu wyrzucamy, szafki i półki możemy dokładnie wyczyścić i przemyć wodą z octem. Można również – w przypadku inwazji szkodnika w domu – wykonać zabieg dezynsekcji.

Czasami jednak to nie wystarczy i lepiej zadzwonić po fachowców, szczególnie jeśli mamy problem na większą skalę: firma Ratapest wykonuje zabieg gazowania magazynów i silosów zbożowych w celu skutecznego pozbycia się szkodników magazynowych zboża. O zabiegu tym przeczytacie w dziale gazowanie zboża.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.