Mklik mączny

Mklik mączny

Mklik mączny. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Mklik mączny (Ephestia kuehniella) to gatunek motyla z rodziny omacnicowatych, przypominający typowego mola spożywczego. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 2,5 cm, skrzydła są barwy biało-szarej. Larwy mklika są białe (mogą być też lekko różowawe lub zielonkawe), pokryte są szczecinką i osiągają długość do 20 mm.

Cykl rozwojowy mklika.

Samice składają do 420 jaj bezpośrednio do pożywienia. Z jaj wylęgają się larwy, które budują kokon z własnych nici i cząstek pokarmu, przechodzą przez 4 do 5 linień. Podobnie jak w przypadku omacnicy dorosły mklik mączny żyje około 14 dni i przez ten czas nie musi pobierać pokarmu. Jego aktywność również zauważana jest nocą.

Mklik mączny. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Mklik mączny spotykany jest najczęściej w magazynach zbożowych, młynach, w domowych spiżarniach i naszych kuchniach. Mkliki zostawiają na wierzchniej warstwie pokarmu wylinki larw, odchody i uszkodzone sproszkowane ziarna (tym samym w pokarmie np. mące robią się grudki, które zatykają sita i przewody urządzeń). Jeśli takie grudki spotykamy u siebie w płatkach, otrębach czy kaszach świadczy to o bytności tego szkodnika.

Mklik mączny. Jak się go pozbyć?

Powinniśmy regularnie przeglądać nasz zapasy, szczególnie produkty suche i sypkie, sprawdzać opakowania, czy nie są uszkodzone i czy nic się z nich nie wysypuje. Jeśli mamy jakieś podejrzenia, najlepiej od razu usunąć te produkty z domu. Powinniśmy utrzymywać porządek w szafkach i na półkach, przecierać je wodą z octem. Ponadto możemy przechowywać produkty sypkie w szklanych lub plastikowych pojemnikach, szczelnie zamkniętych.

Jeśli pomimo tego w domu pojawią się mkliki, bez paniki, firma Ratapest przeprowadzi skuteczny zabieg dezynsekcji.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.