Tykotek pstry

Tykotek pstry

tykotek-pstry-baner-ratapest

Tykotek pstry. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Tykotek pstry (Xestobium rufovillosum) to gatunek chrząszcza z rodziny kołatkowatych. Osiąga długość od 5 do nawet 9 mm, jest koloru ciemnego – od czerwonobrązowego do ciemnego szarobrązowego. Posiada krótkie i dość gęste owłosienie, gdzieniegdzie znajdują się żółtoszare plamki, które tworzą charakterystyczny wzór na pokrywach i przedpleczu. Jego stopy są szerokie i krótkie, z kolei czułki składają się z 11 członów, z których ostatnie są lekko poszerzone. Tykotek pstry występuje w całej Europie, w Algierii, w Ameryce Północnej oraz w Nowej Kaledonii. Spotkać go możemy w lasach, różnego rodzaju zadrzewieniach, a także w starych budynkach drewnianych. W lasach zasiedla stare i rozkładające się pnie i gałęzie drzew, występuje tam, gdzie jest dość duża wilgotność powietrza. Preferuje martwe drewno drzew liściastych, takich jak dąb, olcha i buk, a także iglastych, takich jak sosna.

robaczek

Cykl rozwojowy tykotka.

W ciągu całego swojego życia samica składa średnio 60 jaj, zdarza się jednak, że składa ich nawet 200. Składa je po kilka do kilkunastu sztuk umieszczając je w szparach drewna bądź też w starych otworach wylotowych chrząszczy. Z jaj wylęgają się larwy, które początkowo potrzebują zawilgoconego drewna aby mogły się rozwijać. Te starsze larwy nie mają już takich wymagań, mogą żerować w drewnie zawilgoconym, lub też nie. Faktem jest, że wilgotność sprzyja ich rozwojowi. Chodniki larw wypełnione są zbitą mączką drzewną i kałem. Larwy przepoczwarzają się, a kolejno przeobrażają w osobniki dorosłe, które zostają w kolebkach poczwarkowych, a po czasie są gotowe do opuszczenia żerowiska.

tykotek-pstry-baner-ratapest

Tykotek pstry. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Tykotek pstry znany jest jako szkodnik muzealny oraz jeden z najgroźniejszych szkodników zabytków drewnianych. Tykotek uszkadza wiele drewnianych elementów zabytkowych budowli, w tym konstrukcje dachowe oraz takie przedmioty, jak rzeźby czy ramy obrazów. Najczęściej wybiera drewno zawilgocone i porażone grzybem.

Tykotek pstry. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Z racji tego, że tykotek pstry preferuje drewno mokre warto zadbać o ochronę drewna w lesie i na składowiskach: przede wszystkim nie dopuścić do jego zawilgocenia. Drewno używane do budowy należy zabezpieczyć specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi – preparaty grzybobójcze i owadobójcze. Jeśli mamy do czynienia ze szkodnikami w domu najlepiej sprawę ich zwalczania powierzyć profesjonalnej firmie DDD – dobierze odpowiednie środki i metodę aby skutecznie pozbyć się szkodników drewna. O metodach tych przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.