Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), inaczej domowy, jest gatunkiem chrząszcza należącego do rodziny kózkowatych. Zaliczany jest do szkodników drewnianych elementów budynków – atakuje nie tylko ściany drewniane budynków, ale również stare drewniane ramy okienne, drewnianą boazerię i podłogi. Larwy spuszczela potrafią żyć ok. 7 lat, a kiedy warunki są sprzyjające i drewno bogate jest w składniki odżywcze może dożyć nawet 16 lat! Preferują martwe, suche i miękkie drewno drzew iglastych, w przeciwieństwie do larw kołatka – larwy spuszczela mogą rozwijać się w bardzo przesuszonym drewnie, rzadko można je spotkać w wilgotnym drewnie. Ich naturalnym siedliskiem jest obszar Gór Atlasu, w Polsce spotkać je można szczególnie w cieplejszych rejonach kraju.
Spuszczel pospolity osiąga długość od 7 do 25 mm. Jego ciało jest czarne bądź ciemnobrunatne, wyraźnie wydłużone i spłaszczone oraz pokryte gęstymi i szarymi włoskami. Jego skrzydła osłonięte są pokrywami, na których znajdują się jaśniejsze plamy o nieregularnym kształcie (utworzone są one z włosków). Na przedpleczu widoczne są dwa guzki. Samiec spuszczela jest mniejszy i ma dłuższe czułki, z kolei samica jest większa, a jej odwłok posiada spiczaste zakończenie. Samica jest bardziej ociężała i w przeciwieństwie do samca gorzej radzi sobie z lataniem.
Po zapłodnieniu samica składa jaja za pomocą pokładełka w ilości od 100 do 200 ( po kilka albo kilkadziesiąt sztuk na raz). Jaja składane są w szparach i szczelinach drewna, rzadziej bezpośrednio na jego powierzchni. Chrząszcze są światłolubne, dlatego też przy wyborze miejsca do składania jaj kierują się głównie nasłonecznieniem. Preferują także szorstką z przetarcia powierzchnię drewna, z licznymi spękaniami spowodowanymi przesuszeniem. Duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi larw. Larwy są koloru żółtawo-białego, są słabo owłosione i osiągają długość do 30 mm. Młode larwy żywią się miękkim drewnem wczesnych drzew iglastych drążąc przy tym chodniki. Z kolei już starsze larwy atakują drewno późne. Chodniki mogą tworzyć bardzo gęsty labirynt. Miejsca po żerowaniu wypełnione są mączką drzewną i odchodami. Co ciekawe, w przypadku, kiedy drewno ubogie jest w składniki odżywcze (przede wszystkim w białko, witaminy i sterole) larwy mogą pożreć inne osobniki swojego gatunku.
Z racji tego, że larwy spuszczela są długowieczne to potrafią wyrządzić spore zniszczenia uszkadzając m.in. drewniane bale i strychy, ogrodzenia, a także pale portowe i mostowe. Spuszczel pospolity jest największym szkodnikiem z rodziny kózkowatych i jednym z najgroźniejszych szkodników drewna – potrafi doprowadzić nawet do zawalenia się całej konstrukcji dachu. Z racji swojego uwielbienia do starego drewna można go spotkać także w muzeach skansenowskich, gdzie uszkadza obiekty architektoniczne.
Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym w znacznym stopniu możemy ograniczyć inwazję spuszczela. Przede wszystkim w miarę możliwości wybierajmy drewno drzew liściastych, na nich larwy spuszczela nie są w stanie się rozwijać, a jeśli wybierzemy drewno iglaste warto nasączyć je odpowiednim preparatem ochronnym oraz o działaniu toksycznym. Warto zakładać specjalne siatki ochronne w oknach na poddaszu i strychu oraz uszczelnić dobrze dach. Co ważne, nie sprowadzajmy do naszych domów drewnianych mebli z niepewnych źródeł – mogą być już porażone. Z kolei drewniane ściany powinny być zabezpieczone oszalowanymi deskami, należy je też regularnie bielić.
Jeśli masz problem ze szkodnikami drewna, nie warto zwlekać – skontaktuj się z nami. Firma Ratapest posiada dużą wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu szkodników, o metodach i środkach możecie poczytać w dziale metody zwalczania drewnojadów.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.