Krokwiowiec piłkorożny

Krokwiowiec piłkorożny

pilko-1

Krokwiowiec piłkorożny. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Krokwiowiec piłkorożny to gatunek chrząszcza z rodziny kołatkowatych. Jego ciało jest ciemnobrunatne i pokryte szarym owłosieniem oraz licznymi kolcami. Krokwiowiec osiąga długość od 3 do 5 mm, jego skrzydła osłonięte są chitynowymi pokrywami, na których widoczne są szeregi kropek. Chrząszcz posiada piłkowate czułki, co tłumaczy jego nazwę. W Polsce gatunek ten jest bardzo popularny. Krokwiowiec występuje także w Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie. Spotkać go można w parku i w lesie, gdzie atakuje zawilgocone i zagrzybione drewno iglaste oraz liściaste. Często występuje także w takich częściach budynków, jak stropy, sufity i więźby dachowe.

pilko-2

Cykl rozwojowy krokwiowca.

Samica składa jaja w szparach drewna, m.in. na sufitach, w konstrukcjach drewnianych dachów. Z jaj wylęgają się larwy, są one mięsiste i drobno owłosione, osiągają długość do 9 mm. Larwy są białe, ich głowa przybiera kolor ciemniejszy, ciało jest łukowato zgięte. Larwy posiadają 3 pary odnóży tułowiowych. Od razu zaczynają żerować w drewnie, drążą chodniki, które wypełniają się mączką drzewną i kałem. Larwy potrafią żerować 2 lata. Na końcach tuneli tworzą kolebki poczwarkowe. Tam następuje przepoczwarzenie. Z poczwarki przeobrażają się w postać dorosłą, czyli chrząszcza.

pilko-3

Krokwiowiec piłkorożny. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Krokwiowiec piłkorożny to typowy szkodnik drewna, najwięcej zniszczeń dokonuje w drewnie budynków (więźby dachowe, meble, rzeźby). Pozostawione przez larwy chodniki znacznie osłabiają drewno. Z racji tego, że atakuje już zawilgocone drewno przyspiesza jedynie jego rozkład.

Krokwiowiec piłkorożny. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Krokwiowiec z racji tego, że atakuje zawilgocone i zagrzybione drewno drzew iglastych i liściastych warto zadbać o ochronę drewna już w lesie oraz na składowiskach – przede wszystkim nie dopuścić do jego zawilgocenia. Drewno wykorzystywane do budowy należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem i zagrzybieniem, stosując odpowiednie preparaty ochronne.

O walce ze szkodnikami drewna, o stosowanych przez firmę Ratapest metodach przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.