Zagwoździk fioletowy

Zagwoździk fioletowy

zagwozdzik-2

Zagwoździk fioletowy. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Zagwoździk fioletowy (Callidium violaceum) to gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych. Osiąga długość do 18 mm, jego ciało jest silnie spłaszczone grzbietobrzusznie. Przyjmuje on barwę metalicznie niebieską i fioletową, stąd jego nazwa. Jak większość zagwoździków posiada bardzo długie czułki, które przeważnie są dłuższe od jego ciała. Zagwoździk jest bardzo popularnym szkodnikiem w Polsce, ale nie tylko. Występuje w całej Europie oraz północnej Azji. Preferuje 20-60 letnie drzewostany iglaste lub mieszane, spotkać go można także na składnicach surowca drzewnego oraz w zabudowaniach, może zasiedlać nieokorowane drewno w konstrukcjach budynków. Żeruje głównie w sośnie pospolitej i w świerku pospolitym, rzadziej w dębie, buku czy jodle. Najczęściej atakuje drzewa obumierające i słabe.

zagwozdzik-1

Cykl rozwojowy zagwoździka.

Samice składają jaja w szczelinach drewna lub kory, po około 2 tygodniach wylęgają się z nich larwy, które osiągają długość do 26 mm. Zaczynają one drążyć kręte chodniki, które wypełniane są odchodami i trocinkami. Na końcu chodników tworzą kolebki poczwarkowe, tam dochodzi do przepoczwarzenia. Poczwarki przeobrażają się w osobniki dorosłe, które wygryzają otwór wylotowy i wydostają się na zewnątrz. Im wilgotniejsze drewno tym krótszy cykl rozwojowy zagwoździka.

zagwozdzik-fioletowy

Zagwoździk fioletowy. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Zagwoździk fioletowy uznawany jest za groźnego szkodnika technicznego drewna. Preferuje drewno nieokorowane. Może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach.

Zagwoździk fioletowy. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Profilaktyka to nic innego jak przestrzeganie zasad higieny lasu, pilnowanie terminów ścinki i wywózki drewna z miejsc składowania, szybkie okorowanie drewna. Więcej o ochronie drewna znajdziecie w dziale owady niszczące drewno.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.