Trzpiennik olbrzymi

Trzpiennik olbrzymi

trzpienik-3

Trzpiennik olbrzymi. Budowa, charakterystyka i występowanie.

Trzpiennik olbrzymi to (Urocerus gigas) należy do największych przedstawicieli trzpiennikowatych w Polsce. Jego wygląd i wielkość paraliżuje (dosłownie!), gdyż przypominać może ogromnego i niebezpiecznego szerszenia – doskonały przykład tego, że zupełnie nieszkodliwe stworzenie naśladuje groźnego i potrafiącego się obronić owada. W rzeczywistości trzpiennik olbrzymi nie stanowi żadnego bezpośredniego zagrożenia dla człowieka.

Ciało trzpiennika olbrzymiego jest wydłużone, składa się z segmentów, skrzydła są podłużne i przeźroczyste. W większości ciało jest koloru czarnego, jedynie policzki, czułki, częściowo odnóża i odwłok są w kolorze żółtym. Samice osiągają od 1,2 do 4 cm długości, posiadają 9 segmentów, na końcu odwłoka widoczne jest coś w rodzaju żądła, ale nim zupełnie nie jest. To pokładełko, które służy do składania jaj, ma długość ok. 2/3 długości ciała. Samce są mniejsze, nieco ciemniejsze i występują rzadziej. Osiągają od 1 do 3 cm długości i posiadają 8 segmentów. Jedynie samica posiada pokładełko. Trzpienniki spotykane są głównie w lasach – iglastych i mieszanych. Ich głównym żywicielem jest świerk, rzadziej jodła. Dorosła postać trzpiennika nie pobiera pokarmu – aparat gębowy jest zredukowany.

trzpienik-1

Cykl rozwojowy trzpiennika.

Dorosłe trzpienniki spotkać możemy głównie w lipcu i sierpniu, żyją krótko, bo zaledwie kilka tygodni. Mają zatem niewiele czasu na przedłużenie gatunku. Samica wyszukuje odpowiednie drewno, przeważnie te obumarłe lub niedawno ścięte, wbija w nie swoje pokładełko i tworzy swego rodzaju kanalik jajowy, w którym umieszcza kilka jajeczek. To wszystko dzięki specjalnej konstrukcji pokładełka – składa się ono z dwóch części, z których każda zaopatrzona jest w piłkowane końcówki oraz w specjalne łopatki. Obie części pokładełka pracują naprzemiennie, dzięki czemu samica może wbijać się głębiej w drewno. Specjalne łopatki znajdujące się po wewnętrznej stronie wyrzucają na zewnątrz powstające w trakcie wiercenia trocinki. Ot, cała filozofia, sprytnie, prawda? Co ciekawe, oprócz jajeczek samica wprowadza zarodki grzyba, który ułatwia rozkład celulozy. To ważne dla prawidłowego rozwoju larw. Zarodki te powoli wnikają w głąb drewna, nadtrawiając jego strukturę, a gdy larwy się wylęgną mają one gotowy pokarm w postaci grzybni. Larwy trzpiennika są koloru białego, czasami żółtawego i mają walcowaty kształt. Posiadają trzy pary odnóży oraz jasnobrązową głowę. Osiągają maksymalnie do 4 cm długości, wydrążają tunele w drewnie – odżywiają się martwym drewnem oraz grzybami symbiotycznymi. Po dłuższym okresie żerowania larwa tworzy specjalną kolebkę poczwarkową, gdzie dochodzi do przepoczwarzenia – poczwarka trzpiennika ma ciało w kształcie litery „S”, jest koloru białego i lekko owłosiona. Po przeobrażeniu w dorosłego owada, wydostaje się on wygryzając otwór w drewnie.

trzpienik-2

Trzpiennik olbrzymi. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Trzpiennik olbrzymi stanowi zagrożenie dla drzew iglastych, atakuje drzewa, które już wcześniej były uszkodzone. Zaliczane są zatem do szkodników wtórnych i technicznych drewna drzew iglastych. Opanowane przez trzpiennika drewno nie nadaje się do innych celów jak tylko na opał.

Trzpiennik olbrzymi. Czy możemy się przed nim ustrzec? Jak go zwalczyć?

Trzpiennik preferuje drewno drzew wilgotnych i uszkodzonych, dlatego tak ważna jest ochrona drzew i drewna już w lesie oraz na składowiskach drewna – nie można dopuścić do zawilgocenia drewna, należy usuwać chore i uszkodzone drzewa i pilnować pory ścinek i wywozu drzew. Jeśli trzpiennik nie zostanie wykryty na czas i trafi jako materiał do budowy, może zaatakować elementy drewniane budynku oraz inne drewniane przedmioty.

Jeśli trzpiennik się u nas zadomowi należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w zwalczaniu szkodników drewna. O metodach stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.