Bucz olszynowiec

Bucz olszynowiec

bucz-3

Bucz olszynowiec szkodnik drzew liściastych.

Bucz olszynowiec szkodnik to przedstawiciel buczowatych, z rodziny błonkoskrzydłych. To jeden z czterech gatunków buczowatych żyjących w Polsce, jeden z tych najbardziej rozprzestrzenionych i rozpoznawalnych.

Osiąga do 20 mm długości, jego ciało jest ciemno ubarwione, posiada białe plamki po bokach odwłoka i dwie białe kreski na czubku głowy. Jego odnóża są długie i czerwone. Charakterystyczne jest niewielkie przewężenie, tzw. szyjka, na której umieszczona jest kulista główka. Co ciekawe to właśnie to przewężenie odróżnia buczowate od trzpiennikowatych. Wśród tych drugich najpopularniejsze są: kruszel czarny i trzpiennik olbrzymi.

Samica wyposażona jest w krótkie pokładełko z tyłu odwłoka. Czemu ono służy? Z jego pomocą jest w stanie wywiercić w drewnie specjalne kanaliki, w których następnie będzie mogła złożyć jajeczka. Podobnie sprawa wygląda u trzpienników.

Bucz olszynowiec preferuje lasy liściaste i mieszane, zwłaszcza te wilgotne, zagrzybione i martwe.

bucz-2

Szkodniki drewna larwy.

Dorosłe osobniki spotykane są od czerwca do sierpnia. Samica składa jaja do wcześniej wywierconego przy pomocy pokładełka kanalika w drewnie.

Z jaj wylęgają się larwy, które od razu zaczynają drążyć chodniki w drewnie. Tam też przechodzą przepoczwarzenie, a potem dorosły już osobnik przy pomocy swoich silnych żuwaczek wygryza otwór i wydostaje się na zewnątrz.

bucz-1

Korniki w zimie.

Bucze zaliczane są do szkodników, które mogą powodować spore szkody zwłaszcza jeśli występują licznie. Larwy drążą chodniki w drewnie, zasiedlają obumierające lub martwe drewno lub te częściowo rozłożone przez grzyby.

Zdarza się, że spotkamy je w zimie w naszym domu. Usłyszymy wtedy charakterystyczne dźwięki, tzw. buczenie. Pojawia się wtedy myśl: mamy korniki w zimie. Mogło się bowiem zdarzyć, że przywlekliśmy je ze sobą wraz z drewnem kominkowym. I taka oto niespodzianka gotowa.

Bucz olszynowiec metody zwalczania.

Należy w pierwszej kolejności zadbać o drzewa, o higienę lasu. Nie można dopuścić do zawilgocenia drewna, bo takie drewno staje się atrakcyjne dla szkodników z grupy buczowatych i trzpiennikowatych.

Jeśli pomimo tego w naszym domu pojawi się bucz olszynowiec szkodnik drewna należy skonsultować się ze specjalistą. O metodach i środkach stosowanych przez firmę Ratapest przeczytacie w dziale metody zwalczania drewnojadów.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.