Zwalczanie kun Śląsk – czy to konieczne?
Coraz częściej właściciele domków jednorodzinnych narzekają na obecność kuny domowej na ich podwórku. Kuny domowe szczególnie upodobały sobie domy na obrzeżach miast, położonych w pobliżu lasów. Wynika to z tego, że pierwotnie zamieszkiwały tereny leśne, a swoje schronienia znajdowały w jaskiniach. W obecnych czasach ludzie niestety ograniczyli kunom przestrzeń do życia stawiając coraz więcej domów na terenach zamieszkiwanych niegdyś przez te drapieżniki.
Kuna domowa przebywa obecnie w bliskim otoczeniu człowieka – warunki w naszych domach, piwnicach i poddaszach dają jej wszystko czego potrzebuje. Przede wszystkim to idealne schronienie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i innymi drapieżnikami, po drugie ma tam ciepło i przytulnie, po trzecie ma stały dostęp do pożywienia. Jednak jej obecność nie zwiastuje niczego dobrego – pozostawienie jej na poddaszu spowoduje, że koszty naprawy dachu będą ogromne. Aby się jej pozbyć warto zamówić specjalistyczną usługę zwalczanie kun Śląsk.
Jakie ślady zostawia kuna domowa?
O tym, że w Twoim domu zamieszkała kuna świadczyć mogą pozostawiane na posesji i na poddaszu odchody. Odchody kuny domowej nieprzyjemnie pachną, zawierają skorupki, pestki i resztki owoców. Kiedy je znajdujemy są zwykle ułożone spiralnie i mają długość około 10 centymetrów. Odchody kuny możemy znaleźć również w narożnikach domu, w okolicy rynien. To dlatego, że kuna wdrapuje się na dach najczęściej po rynnach, chociaż trzeba zaznaczyć, że bez problemu wspina się i po chropowatych, pionowych ścianach. Jak odchody to i znaczenie terenu moczem – jeśli wyczujemy intensywny zapach moczu i odchodów możemy podejrzewać, że w naszym domu zadomowiła się kuna. Najlepiej od razu wezwać specjalistę – wykwalifikowanego technika DDD, który oceni skalę zniszczeń poczynionych przez kunę domową. Należy zamówić profesjonalną usługę zwalczanie kun Śląsk.
Oznaki obecności kuny w domu
Warto przeanalizować hałasy dobiegające z poddasza, szczególnie wieczorami. Jeśli słyszymy głośne chrobotanie, stukot i przeciąganie, które nie daje nam zasnąć to najpewniej jest to kuna. Tych dźwięków nie da się pomylić z innymi. Odgłosy są uciążliwe szczególnie w okresie godowym albo kiedy na świat przychodzą młode. Jeśli podejrzewamy, że mamy w domu kunę warto przejrzeć strychy i poddasza, być może znajdziemy tam odchody oraz zauważymy poczynione przez nią szkody. Kuny uszkadzają wełnę mineralną lub inne materiały użyte do izolacji termicznej domu – możemy zauważyć wtedy dziury w styropianie lub wełnie. Aby uniknąć kosztów związanych z wymianą dachu skontaktuj się z firmą Ratapest – mamy doświadczenie w zwalczaniu kun na Śląsku. Zerknij na opinie naszych zadowolonych klientów.
Na poddaszu oprócz odchodów i moczu znajdziemy truchło ptaków, gryzoni i innych małych zwierząt. Kuna w ten sposób magazynuje pożywienie na później. Jeśli mowa o pożywieniu to warto wiedzieć czym żywi się kuna domowa. Zjada właściwie wszystko – rośliny, owoce i zwierzęta. Rarytasem są jednak drobne gryzonie, ptaki i ich jaja. Nie pogardzi ptactwem domowym (kury, gęsi) czy królikami, może zapolować także na płazy i jaszczurki. Z owoców najbardziej interesują ją czereśnie, maliny, borówki, śliwki i wiśnie. Odżywia się tym, co jest aktualnie dla niej dostępne.
Kuna na poddaszu – aktywność i zwyczaje
Kuna domowa ma długi tułów, spiczasty pysk i krótkie, lekko zaokrąglone uszy. Głowa w stosunku do całego ciała jest dość spora, ogon puszysty, a futerko w kolorze brunatnym. Uszy posiadają białą obwolutę a na szyi widnieje charakterystyczna plama również w kolorze białym. Osiąga wagę około 2 kg, a jej długość ciała to około 50 cm. Kuna to typ samotnika, wyjątek stanowi samica wychowująca swoje młode.
Kuna poluje na gryzonie, ptaki i ryby. Lubi ptasie jaja i ptactwo domowe, dlatego chętnie zagląda do kurników siejąc spustoszenie. Nie chodzi o to, że jest głodna, to instynkt łowcy – często odgryza głowę ofierze i zostawia w miejscu polowania. Wybija wszystkie sztuki, a tak naprawdę do zaspokojenia głodu wystarczy jej jedna kura.
Kuna domowa upodobała sobie nasze strychy bo tam ma pod dostatkiem wełny mineralnej – rozrywa ją i przenosi w miejsce legowiska. Kuny często zaglądają pod maskę samochodu – zwabia je ciepło silnika. Przegryzają okablowanie i rozrywają wełnę mineralną na osłonie silnika. W miejscach bytowania zostawiają po sobie resztki pożywienia, odchody i mocz. Przez zniszczenia jakich może dokonać klienci często zgłaszają się do nas i zamawiają usługę – zwalczanie kun Śląsk. Chcą mieć pewność, że kuna wyprowadzi się jak najszybciej i nie spowoduje kosztownych uszkodzeń domu i samochodu.
Kuny aktywne są po zachodzie słońca i polują aż do świtu. W porach nocnych często słychać głośne stukanie i chrobotanie – początkowo klienci myślą, że to myszy albo szczury. Jednak po krótkiej rozmowie telefonicznej jesteśmy w stanie stwierdzić, że na poddaszu zamieszkała kuna, która wyrządzić może sporo szkód. Proponujemy profesjonalne zwalczanie kun na terenie śląska i okolic.
Domowe sposoby na kunę
W Internecie można natknąć się na domowe i sprawdzone sposoby na zwalczanie kun. Jedną z nich jest zakup preparatów zapachowych – użyte we właściwych miejscach potrafią skutecznie odstraszyć kunę. Jednak gdy zapach będzie mniej intensywny, bo zwietrzeje, to jego działanie nie będzie już takie dobre. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że kuna jest wrażliwa na zapach człowieka. Wszelkie preparaty, pułapki i przynęty należy rozstawiać zakładając na dłonie rękawiczki.
Druga metoda to zastosowanie żywołapki – w środku pułapki umieszcza się przynętę (jajko, owoce). Gdy pokarm będzie sukcesywnie znikał, odblokowujemy mechanizm. Jest to rozwiązanie humanitarne, bo ma na celu odłowienie zwierzęcia i zwrócenie mu wolności. To dobry sposób na kuny domowe, ale wymaga sporo cierpliwości. Kuny są nieufne, mają neofobię – jeśli pojawia się w otoczeniu coś nowego niechętnie się do tego zbliżają. Potrzebują trochę czasu.
Są na rynku odstraszacze, które zyskują coraz większą popularność, a działają na zasadzie pastucha elektrycznego. Montuje się je wokół całego dachu, ale sprawdzają się jedynie przy prostych konstrukcjach dachowych. Odstraszacze elektryczne mają na celu zniechęcić kunę do wejścia pod dach – zostaje ona lekko porażona przez odpowiednie natężenie prądu.
Kuna domowa potrafi zagnieździć się także w naszych samochodach. Na rynku dostępne są specjalne samochodowe odstraszacze – mają za zadanie odstraszyć kunę przy użyciu ultradźwięków. Umieszczenie tego urządzenia w samochodzie pozwala stworzyć system ochronny – kuna nie podejmie próby wejścia do komory silnika przerażona nieprzyjemnym dźwiękiem.
Skuteczne zwalczanie kun Śląsk
Klienci często kontaktują się z nami gdy domowe sposoby na kuny zawodzą – odstraszacze czy pułapki nie działają. Okazuje się, że samodzielne złapanie czy wypędzenie kuny domowej nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. Kuny są niezwykle zwinne przez co walka z nimi jest bardzo trudna. Są bardzo ostrożne i wybredne na przynęty.
Jedną z metod przy zwalczaniu tych drapieżników jest odławianie przy użyciu pułapki żywołownej. Na rynku dostępnych jest wiele klatek, które mają za zadanie odłowić kunę. Firma Ratapest stosuje w zwalczanie kun Śląsk klatki o najwyższej skuteczności – oprócz tego że są skuteczne to są bezpieczne dla kuny domowej. Należy zaznaczyć, że kuna domowa jest pod ochroną i nie wolno jej krzywdzić. Jeśli kuna zostanie odłowiona kolejnym krokiem jest wywiezienie jej jak najdalej od ludzkich siedzib. Klatki są ogólnodostępne, można próbować samemu, jednak często samodzielne próby kończą się fiaskiem.
Kolejna metoda to odstraszanie chemiczne, inaczej zapachowe. Jeśli kuna jest na posesji w miarę krótko, a dom jest nowy i mało w nim otworów wejściowych pod dach to jest szansa, że metoda się sprawdzi. Spryskanie dachu preparatem ma na celu zniechęcenie kuny na zadomowienie się na poddaszu. Niestety często zapach ten przeszkadza również i jego mieszkańcom. Metoda na odstraszanie chemiczne nie sprawdzi się w każdej sytuacji.
Dlaczego warto powierzyć zwalczanie kun profesjonalistom?
Jeśli zajdziesz jakiekolwiek ślady świadczące o obecności kuny domowej – nie zwlekaj i poproś o pomoc profesjonalną firmę DDD. Firma Ratapest ma duże doświadczenie w zwalczaniu kuny domowej, działamy bezpiecznie i skutecznie. Zamów usługę zwalczanie kun Śląsk aby kuny nie spowodowały kosztownych zniszczeń w Twoim domu.