Na horyzoncie kłopotek czarny spondylis buprestoides

Na horyzoncie kłopotek czarny spondylis buprestoides

29 września 2018

Kłopotek czarny, pomimo, że zaliczany jest do rodziny kózkowatych, to za bardzo wyglądem nie przypomina ich przedstawicieli. O tym jak wygląda, gdzie go można spotkać i co porabia w życiu, przeczytacie w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Kłopotek czarny osiąga maksymalnie 2,5 cm długości, jest krępej i mocnej budowy ciała, wyposażony w krótkie i dość grubawe czułki, co za bardzo nie pasuje do opisu rodziny kózkowatych (ich ciało jest smukłe i zwężające się ku tyłowi, czułki cienkie i bardzo długie). Przydomek czarny świadczy o niczym innym, jak o ubarwieniu kłopotka, które jest niemal całe czarne, smoliste. To, co go jeszcze odróżnia od innych kózkowatych, to potężne i mocne żuwaczki, z których bardzo chętnie korzysta (może zatem boleśnie uszczypnąć).

Kłopotka spotkać można głównie w lasach sosnowych oraz mieszanych, a także w tartakach. Wzmożoną ich aktywność można zauważyć od połowy czerwca do końca sierpnia. Wtedy też chrząszcze wzbijają się w powietrze w poszukiwaniu swoich partnerów, ponieważ to gody zajmują znaczną część ich życia. Prawdę mówiąc, kłopotek to nie najlepszy lotnik, zdarza mu się zderzyć w trakcie lotu z różnymi przeszkodami i wtedy z kretesem spada na ziemię, nieruchomieje i pokazuje swoje silne żuwaczki, w razie gdyby napatoczył się jakiś niemiły gość. Jeśli chodzi o poruszanie się po ziemi, to też jest niezwykle niezdarny, choć z racji swojej silnej postury przypomina trochę czołg, któremu niestraszne są żadne przeszkody. Samica składa jaja (w sumie ok. 150) w korzeniach drzew, kilka sztuk na raz (od 2 do 6 jaj), a po około 20 dniach wylęgają się z nich larwy, które rozpoczynają swój żer. Wgryzają się w korę, a kolejno żerują głębiej, między korą a drewnem. Wydrążone przez nie chodniki wypełnione są mączką z kory i drewna, dość silnie ubitą. Z czasem larwy przechodzą w stan tzw. przedpoczwarki, kolejne stadium to poczwarka i w końcu dorosły chrząszcz (przebywa on jeszcze w kolebce poczwarkowej przez około tydzień czasu, w zależności od warunków klimatycznych).

Żerowanie na starych pniakach i korzeniach, nie ma większego znaczenia, dlatego kłopotek nie jest zaliczany do groźnych szkodników drewna.

Zobacz również inne wpisy:

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.