14 lipca 2018
W ostatnim artykule mogliście przeczytać o urazku czteroplamkowym, o jego pożytecznej działalności i łagodnym usposobieniu. Niestety, tym razem przedstawiamy Wam jego krewnego, słodyszka rzepakowca - o nim nie usłyszycie jednak nic dobrego. To znienawidzony, szczególnie przez rolników, gatunek chrząszcza z rodziny łyszczynkowatych (zaraz obok urazka kukurydzianego, o nim kilka słów w kolejnym artykule).
Słodyszek rzepakowiec (Meligethes aeneus) to kolejny chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych. Uznawany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników rzepaku. To niewielki chrząszcz, który osiąga zaledwie 2,7 mm długości. Jego ciało jest nieco owalne, czarne i błyszczące o ciemnozielonym lub granatowym odcieniu. Czułki są członowane i zakończone buławką – jak na rodzinę łyszczynkowatych przystało. Spotykany jest na terenie całej Polski, jego populacja stale rośnie i w znacznym stopniu uszkadza plantacje warzyw kapustnych, rzepy, brukwi, rzepaku, rzepiku i gorczycy. Spotykany jest także na licznych roślinach dziko rosnących oraz roślinach ozdobnych, drzewach i krzewach.
W okresie wiosennym słodyszki budzą się do życia, opuszczają swoje miejsca zimowania (najczęściej zimują pod grudkami gleby, darniami czy w przyleśnej ściółce) i zaczynają szukać pożywienia. Odżywiają się m.in. pyłkiem i nektarem żółtych kwiatów i wierzb. Gdy zaczynają się pojawiać pierwsze pąki kwiatowe rzepaku słodyszek zaczyna je podgryzać by dostać się do nektaru. W środku pąków samica słodyszka składa jaja, są one owalne i nieco wydłużone (składa zaledwie jedno lub dwa jaja jednorazowo, ale w sumie w swoim życiu składa ich ok. 200). Z jaj wylęgają się białe larwy z ciemnymi plamkami na grzbiecie i ciemnobrązową główką. Larwy odżywiają się wyłącznie pyłkiem i nektarem i nie czynią większych szkód. Wraz z rozwojem przenoszą się do gleby i tam przepoczwarzają. Około czerwca zaczynają pojawiać się młode chrząszcze, i to one są niebezpieczne, ponieważ zaczynają atakować plantacje rzepaku.
Objawami występowania słodyszka na plantacji są wygryzienia w pąkach kwiatowych, które w efekcie zaczynają żółknąć, usychają i odpadają. Słodyszek niszczy także słupek rośliny. Przez ich żerowanie pojawiają się nieregularne kwiatostany. Należy zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach działalność tego szkodnika może obniżyć plony nawet o kilkadziesiąt procent! Rzepak to roślina bardzo wymagająca, należy zapewnić jej pełną ochronę przed szkodnikami. Wiąże się to oczywiście z sumienną obserwacją, która ma na celu uchwycenie momentu nalotu szkodników, m.in. słodyszka. Można wtedy określić ich liczebność, próg szkodliwości i w razie czego w porę podjąć decyzję o oprysku.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.