Szczur śniady to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, nieco mniejszy od swojego krewniaka, szczura wędrownego. Pochodzi z tropikalnych lasów południowo-wschodniej Azji, do Europy zawitał już w XI-XII wieku. W Polsce występuje bardzo licznie w portach morskich oraz na zachodzie kraju. Długość jego ciała wynosi od 16 do 23 cm, długość ogona to kolejne 18 do 25 cm, z kolei masa ciała waha się od 175 do 300 gram. Ma duże, cienkie i praktycznie nagie uszy, jego pysk jest znacznie zaostrzony. U szczura śniadego występuje duża zmienność ubarwienia – zazwyczaj grzbiet jest koloru czarnego, natomiast spodnia część ciała jest szara.
Szczur śniady jest z natury skryty i płochliwy, jego aktywność zazwyczaj zauważana jest w nocy. W ciągu dnia wybiera zacienione miejsca, wędruje po gałęziach drzew i chowa się wśród roślinności. Zdarza się, że ciężko jest go dostrzec. Doskonale radzi sobie ze wspinaniem po krzewach i drzewach – pomagają mu w tym jego chwytne stopy. Gorzej natomiast radzi sobie z pływaniem. Przebywa wyłącznie w pobliżu siedzib ludzkich, zasiedla strychy i piwnice, górne piętra budynków, spichrze, hale targowe, magazyny zbożowe, a nawet kanały ściekowe. Swoje gniazda zakłada wśród krzewów, chwastów i zarośli, czasami buduje je z liści na drzewach, rzadziej zakłada nory ziemne. Nory są proste, mają jeden albo kilka otworów wyjściowych, budowane są tylko tam, gdzie występuje bujna roślinność.
Szczur śniady preferuje wyższe kondygnacje w budynkach, co odróżnia go od szczura wędrownego. Do budynków dostaje się wspinając po gałęziach lub przewodach elektrycznych. Przeciska się przez nieszczelne otwory wentylacyjne i szczeliny w dachach, drogę znaczy swoimi odchodami i moczem, który zawiera feromony znacznikowe. Jest wszystkożerny i mało wybredny. Głównie żywi się ziarnem zbóż, warzywami, nasionami i owocami. Żywi się również ślimakami i owadami, takimi jak karaczany czy świerszcze. Może dobrać się także do miski psa, karmnika dla ptaków czy zbiornika na odpady z restauracji. Nie pogardzi nawet klejem, mydłem czy niestrawionymi resztkami pokarmu w odchodach naszych pupili. Szczur śniady zjada małe porcje pożywienia, ale za to w różnych miejscach i w grupie do 10 osobników.
Szczur śniady rozmnaża się bardzo szybko, a okres rozrodczy trwa cały rok. Samica rodzi od 3 do 15 młodych, od 2 do 6 razy w ciągu roku. Ciąża trwa od 20 do 24 dni. Młode stają się dojrzałe płciowo w wieku od 3 do 6 miesięcy. Szczur śniady żyje do 4 lat.
Szczur śniady wyrządza spore szkody gospodarcze i sanitarne. Przegryza i niszczy instalacje elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne, uszkadza meble i sprzęty, zjada i zanieczyszcza żywność. Ponadto przenosi i rozsiewa wiele chorób zakaźnych wśród ludzi i zwierząt, m.in. urnę, żółtaczkę zakaźną, włośnicę, zatrucia mięsne, robaczyce i wiele innych.
Zwalczanie gryzoni nie jest proste, jeśli zadomowią się w budynku należy niezwłocznie skontaktować się z firmą DDD, która w pierwszej kolejności przeprowadzi dokładną inspekcję w celu identyfikacji gryzonia, określeni miejsca bytowania szkodników, a kolejno wdroży zintegrowaną metodę zwalczania szkodników. O zabiegu deratyzacji przeczytacie w dziale usługi deratyzacja.
Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności
© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.