Mrówka faraona

Mrówka faraona

Mrówka faraona, mrówkowate. Gatunek, budowa i charakterystyka.

Faraonka to gatunek małej, bo niespełna 2 mm żółtawej mrówki. Jeśli chodzi o ubarwienie ciała to jest ono żółtawe lub żółtawo-rudawe, na głowie znajdują się malutkie oczy, od 6 do 8 przyoczek oraz czułki składające się z 12 członów (trzy ostatnie z nich tworzą swego rodzaju buławkę). Jak większość mrówek faraonki tworzą kolonie, na czele których stoi zawsze królowa oraz liczna armia robotnic. Nie obejdzie się także bez kilku uskrzydlonych samców, których głównym zadaniem jest oczywiście zapłodnienie samicy. Królowe osiągają do 4 mm długości, samce są czarne i zaopatrzone w żółtawe czułki i odnóża i osiągają około 2 mm, z kolei robotnice osiągają maksymalnie 2,5 mm długości. Dla wielu gatunków mrówek śmierć królowej to katastrofa, jednak w przypadku faraonek – niekoniecznie.

Blokowiska to dla mrówek faraonek idealne miejsce do bytowania. W mieszkaniach jest ciepło i sucho, poza tym jest dużo zakamarków, gdzie mogą znaleźć schronienie (pod panelami czy boazerią, w szczelinach i szparach). Kuchnia to istny raj, mnóstwo okazji do zdobycia pożywienia. Najczęściej sięgają po produkty białkowe, a ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nawet drobniutki kawałek pokarmu stanowi dla nich sporą porcję pożywienia.

Cykl rozwojowy mrówki faraona.

Rójka faraonek odbywa się wewnątrz gniazda. U mrówek mamy do czynienia z przeobrażeniem zupełnym: mamy jajo, larwę, poczwarkę i postać dorosłą, tzw. imago. Jaja składane są przez królową (z tych niezapłodnionych powstają samce, a z zapłodnionych samice i robotnice), z jaj wylęgają się larwy, które pozbawione są oczu i odnóży i nazywane są potocznie czerwiami. Larwy linieją kilkakrotnie, karmione są przez robotnice, a po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru przędą dookoła siebie kokon i rozpoczyna się stadium poczwarki – wraz z rozwojem pojawiają się oczy oraz odnóża. Poczwarki nie pobierają pokarmu. Z poczwarki powstaje osobnik dorosły.

Mrówka faraona. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Mrówki faraona są niewielkie i bardzo szybko się rozmnażają – to właśnie atut tych mrówek – ich rozmiar oraz liczebność, trudno je przez to wytępić. Kolonie sąsiedzkie tych mrówek przenikają się nawzajem i mogą tworzyć jeszcze większe kolonie wielogniazdowe. Tworzy się swego rodzaju „mega-kolonia”, która staje się utrapieniem dla całego bloku mieszkalnego, kompleksu szpitalnego czy nawet całego osiedla. Wyjątkowe cechy tego gatunku sprawiają, że są one jak „superorganizmy”, niemal niezniszczalne. Faraonki powodują liczne straty i szkody w mieszkaniach: niszczą żywność i przenoszą na produkty różne chorobotwórcze bakterie i mikroorganizmy. Do tego boleśnie gryzą, powodując nieraz różnego rodzaju alergie.

Mrówki faraona. Jak się ich pozbyć?

Aby skutecznie wyeliminować mrówki faraona konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dezynsekcji przez profesjonalną firmę DDD. Jeśli problem dotyczy wielu mieszkań dezynsekcję najlepiej wykonać we wszystkich mieszkaniach znajdujących się w danym bloku, nawet tych, w których nie wykryto obecności szkodnika. O zabiegu, metodach i środkach możecie przeczytać w dziale usługi dezynsekcja.

Więcej o mrówkach w domu, o zagrożeniach i szkodach przeczytacie na blogu Mrówki w domu – czy stanowią zagrożenie?

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.