Nornik

Nornik

Nornik polny. Budowa, gatunek i charakterystyka.

Nornik jest gryzoniem z rodziny chomikowatych. Ten najbardziej popularny to nornik zwyczajny, inaczej nornik polny albo polnik (Microtus arvalis). Długość jego ciała wynosi od 8 do 10 cm, ogon jest dosyć krótki i mierzy od 3 do 4,5 cm, a waga waha się w granicach 15 do 40 gram. Ciało nornika jest krępe i walcowate, jego uszy są dobrze widoczne. Z kolei sierść jest miękka i krótka, na grzbiecie ma ona barwę szarą lub żółto-szarawą, z kolei na spodzie przybiera barwę srebrzysto-szarą lub żółtawo-popielatą. Młode osobniki mają zazwyczaj ciemniejszą sierść.

Nornik jest ruchliwy zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, jednak największą aktywność wykazuje przed zachodem i wschodem słońca. Naturalnymi wrogami nornika są lis, łasica, gronostaj, ptaki drapieżne i krukowate, sowy, a także mewy i dzierzby. Nornik zwyczajny występuje w Europie i Azji, w Polsce jest bardzo pospolity. Zamieszkuje tereny otwarte, takie jak pola, łąki, ogrody i nieużytki, spotkać go można również na brzegach lasów, w uprawach leśnych, na wyrębach i polanach leśnych. W okresie zimowym norniki skupiają się głównie na łąkach, odłogach, miedzach, przydrożach, rowach i brzegach lasów (część norników przenosi się do drewnianych zabudowań znajdujących się w ogrodzie), z kolei wiosną przenoszą się na pola.

Swoje nory budują w miejscach pokrytych roślinnością i dobrze nasłonecznionych. Tworzą liczne korytarze ziemne, spiżarnię i gniazdo, które wyścielają sianem. Wokół otworów wylotowych widoczne są „łysiny”, które powstały na skutek powygryzania przez nornika pobliskich roślin.

Norniki zjadają rośliny – w pierwszej kolejności te bezpośrednio przy otworze wejściowym do nory, a po ich zjedzeniu przemieszczają się dalej w poszukiwaniu pożywienia. Żywią się trawą, marchwią i burakami, w okresie jesiennym i zimowym zjadają ziarna i nasiona chwastów, pędy, liście i korzenie różnych roślin, które wcześniej nagromadziły w swoich spiżarniach (potrafią zebrać do 3 kg zapasów żywności).

nornik-3

Cykl rozwojowy nornika.

Norniki są bardzo płodne, okres rozmnażania trwa od marca do końca września (jeśli jesień jest ciepła, może przedłużyć się do listopada). Samica wydaje na świat od 4 do 9 młodych, nawet 7 razy w ciągu swojego krótkiego życia. Jeśli warunki są sprzyjające potrafi rodzić częściej, nawet co miesiąc, po 4 do 9 młodych. Ciąża trwa ok. 20 dni. Dojrzałość płciową młode osiągają po 3 miesiącu życia. Norniki w sprzyjających warunkach żyją maksymalnie 1,5 roku.

nornik-2

Nornik polny. Jakie szkody wyrządza i jakie stwarza zagrożenie?

Nornik zwyczajny zaliczany jest do szkodników ogrodowych, ogryza korę drzew owocowych i ozdobnych. Drzewka zaczynają chorować i stają się bardziej łamliwe. Poza tym nornik niszczy przechowywane lub wysiane nasiona, siewki, wykopuje i wyrywa sadzonki. Uszkadza korzenie przy kopaniu nor i chodników. Ogryza i zjada pączki i młode pędy, niszczy także trawniki.

nornik-1

Nornik polny. Jak się go pozbyć?

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z niewielką liczbą norników możemy wykorzystać naturalne sposoby, które mogą przynieść dobre efekty. Chodzi przede wszystkim o profilaktykę: owijanie podstawy pni drzewek owocowych, stosowanie osłonek, sadzenie roślin, których zapach jest drażniący dla norników (wilczomlecz, czosnek, mięta), regularne koszenie trawników i częste plewienie ogródków. Można zamontować również różnego rodzaju odstraszacze dźwiękowe.

Jeśli pomimo tego nornik zadomowił się na dobre warto skorzystać z pomocy fachowców – firma Ratapest dysponuje odpowiednimi środkami i metodami, aby skutecznie pozbyć się szkodników. O zwalczaniu norników, nornic oraz kretów przeczytacie w dziale usługi zwalczanie kretów i nornic.

Wspieramy naszych Klientów na Śląsku, w Małopolsce i okolicach. Wykonujemy usługi w Katowicach, Bielsku-Białej, Żorach, Krakowie, i w wielu innych pobliskich miejscowościach.

Obszar działania

map-new

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Przeczytaj więcej: polityka prywatności

© 2021 - 2024 Ratapest.pl realizacja Rekurencja.com
Wszystkie prawa zastrzeżone.